'
Читаєте зараз
В Україні антибіотики можна купити тільки з е-рецептом: як його отримати 

В Україні антибіотики можна купити тільки з е-рецептом: як його отримати 

Ilona Kivva
Автор:
  • Електронний рецепт треба оформити в клініці: як і державній, так і у приватній.
  • В документі вказують не конкретний препарат, а діючу речовину та дози. Це дозволяє вибрати більш бюджетний чи дорогий засіб.
  • Для волонтерів, а також для людей, які знаходяться у зонах бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях, діє виключення.

В Україні з 1 серпня 2022 року запровадили електронні рецепти на антибіотики. Виписати призначення може лікар під час прийому. При цьому мати підписану з конкретним медиком декларацію не потрібно, але треба бути зареєстрованим у Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Заборона розповідає про нові правила продажу антибактеріальних препаратів.

Е-рецепти на ліки: що за система

В Україні почала діяти заборона на продаж антибіотиків без призначення лікаря. Медики мають видавати електронні рецепти на препарати, але до кінця року діятиме перехідний період, тому все ще можна буде скористатися паперовою випискою.

«Антибіотик — серйозний рецептурний лікарський засіб, який має призначатися виключно лікарем. Тільки лікар може визначити доцільність прийому, підібрати ефективну діючу речовину та дозування. Самопризначення та безконтрольне вживання антибіотиків може не лише зашкодити здоровʼю людини, але й стимулює розвиток глобальної проблеми — антибіотикорезистентності, внаслідок якої бактерії набувають стійкості до лікування», — пояснили у МОЗ.

Як працює система е-рецептів:

Читати більше новин в Telegram
  • електронну виписку робить лікар під час прийому;
  • придбати ліки за нею можна у будь-якій аптеці, надавши провізору інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження виписки;
  • у рецепті вказується діюча речовина препарату, дозування  та тривалість лікування, тому виробника можна обрати самостійно відповідно до свого бюджету чи вподобань;
  • е-рецепт дозволяє розділити покупку на декілька разів за одним рецептом (фармацевт має проставити спеціальний штамп у довідці при першій покупці);
  • термін дії електронного призначення — 30 днів.
Як придбати антибіотик з е-рецептом. Інфографіка: Міністерство охорони здоров’я України

У МОЗ зазначили, що видати е-рецепт можуть як у державних, так і у приватних клініках. Підписувати декларацію для цього не обов’язково, але треба бути зареєстрованим в електронній системі ЕСОЗ. Реєстрацію проводить лікар під час прийому. З собою треба мати паспорт та ІПН (ідентифікаційний код).

Кому не потрібен е-рецепт:

  • людям, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, або у зонах ведення активних бойових дій (ліки відпускаються без рецепта взагалі);
  • волонтерам, які закуповують антибіотики для ЗСУ у дистрибʼюторів.

Раніше Заборона розповідала про американський препарат Spinraza, який на початку липня-2022 безкоштовно передали МОЗ. Ліки є найдорожчими у світі і застосовуються під час терапії дітей зі спінальною м’язовою атрофією (СМА).

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій