В Україні фрилансери повинні працювати за спеціальним договором: Рада ухвалила закон
- Тепер не обов’язково оформлювати ФОП, якщо ти працюєш з айтішною компанією.
- Роботодавці не можуть вимагати, щоб вільнонайманці працювали понад 40 годин на тиждень.
- Фрілансер має право працювати з кількома замовниками одночасно.
В Україні врегулювали окремі питання роботи фрілансерів. Так, наприклад, тепер в замовника і виконавця може бути трудовий договір з прописаними робочими годинами, об’ємами тощо.
Заборона розповідає про врегулювання роботи вільнонайманців в Україні.
Закон про фрилансерів від 18 липня 2022: що передбачає
Верховна Рада України ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості». Він врегульовує трудові відносини, в яких неможливо заздалегідь визначити види, обсяги та періоди виконання тієї чи іншої роботи, тобто фриланс. 18 липня 2022 року проєкт підтримали 269 народних депутатів, проти проголосували 14, ще 13 утрималися.
Раніше оформлення роботи у подібних випадках відбувався переважно за цивільно-правовими договорами або взагалі без контрактів. В такому разі вони позбавлені базових прав та гарантій, які надає Кодекс законів про працю. Ухвалений закон передбачає введення у цей Кодекс нової особливої форми трудового договору з нефіксованим робочим часом:
- фрилансер зобов’язаний виконувати роботу лише тоді, коли вона є, але без гарантій того, що вона надаватиметься постійно;
- роботодавець отримує право самостійно визначати необхідність та час залучення працівника до роботи, а також її режим та обсяг. При цьому мають дотримуватися вимоги законодавства щодо тривалості робочого часу та відпочинку. Зокрема, кількість базових годин, під час яких від фрилансера можуть вимагати працювати, не може перевищувати 40 годин на тиждень, а кількість базових днів — не більше шести днів на тиждень.
Закон встановлює норму, що заробітна плата фрилансеру має виплачуватися за фактично відпрацьований час. При цьому визначається гарантована мінімальна кількість оплачуваних годин роботи на одного замовника — 32 години на місяць.
Читати більше новин в TelegramТакож документом передбачено:
- гарантований соціальний пакет (оплачувані лікарняні, відпустки, якщо це фізично дозволяють зробити терміни договору);
- нарахування ЄСВ за реально відпрацьований час, а не від мінімальної зарплати.
Роботодавці не можуть забороняти фрилансерам виконувати роботу за трудовими договорами, укладеними з іншими замовниками. Кількість трудових договорів з нефіксованим робочим часом на одного роботодавця не може перевищувати 10% від загальної кількості трудових договорів, укладених ним.
Раніше Заборона розповідала про те, за яких підстав роботодавець може звільнити працівника в умовах дії правового режиму воєнного стану в Україні.
Читати більше новин в Telegram