В Україні масово виявляють підроблені COVID-сертифікати.Про це пише навіть світова преса
- Відкрито понад 700 справ щодо фальсифкацій (станом на 22.10.21).
- З підробкою затримали екснардепку Надію Савченко.
- Україна залишається останньою в списку країн Європи за рівнем вакцинації.
В третю декаду жовтня в Україні щодня б’ється рекорд за кількістю нових випадків коронавірусу. Й хоча в цьому році вакцини в країні вдосталь, громадяни вважають за краще придбати фейковий Covid-сертифікат, ніж зробити щеплення й допомогти зупинити епідемію. Бізнес із підробками став настільки масовим, що Україна потрапила на шпальти міжнародної преси.
Заборона розповідає, як держава бореться з підробками та як так сталося, що фейкові сертифікати полюбляють навіть такі публічні люди, як Надія Савченко.
Що кажуть в МОЗ України
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час виступу у Верховній Раді 22 довтня заявив, що через підроблені сертифікати Нацполіція вже розпочала 732 кримінальні справи, оголосила 349 підозр і 281 людину направила до суду.
Він підкреслив, що уряд передав до ВР проект закону щодо посилення відповідальності за підроблення медичних документів.
Ляшко доручив створити окрему комісію для розслідування випадків смертей від COVID-19 серед тих, хто має документ про щеплення. «Доручив головному державному санітарному лікарю вже створити комісію, яка розглядатиме кожен такий випадок складного перебігу захворювання у вакцинованих людей або летального випадку, якщо при цьому була довідка про вакцинацію», ㅡ сказав він.
Читати більше новин в TelegramЩо кажуть в МВС
Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський закликав громадян повідомляти до поліції про випадки підробки сертифікатів про COVID-вакцинацію.
«Сьогодні в Україні фіксується найбільша смертність від початку пандемії COVID-19. Альтернативи вакцинації та дотримання карантинних обмежень не існує. Деякі українці готові платити за підроблений сертифікат вакцинації, звертаючись до шахраїв та недобросовісних лікарів. Уже розпочато майже 800 проваджень. Відповідальність тих, хто йде на це кримінальне правопорушення, буде невідворотною», ㅡ сказав він.
Він додав, що можна телефонувати на гарячу лінію кіберполіції (0 800 505 170) або за номером 102.
Кейси підробок
Нацполіція зранку 22 жовтня повідомила про те, що колишня народна депутатка України намагалась покинути країну з підробленим COVID-сертифікатом. «Днями в аеропорту «Бориспіль» під час перевірки документів працівники Державної прикордонної служби виявили у двох жінок сертифікати вакцинації проти COVID-19 із явними ознаками підробки. Встановлено, що одна із фігуранток є колишньою народною депутаткою», ㅡ йдеться у пресрелізі.
Відкрито справу за фактом підроблення документів. Поліція анонсувала підозри жінкам.
ЗМІ вказують на те, що це була Надія Савченко із своєю сестрою Вірою. На сертифікаті вказані дати народження, збіг серед нардепів минулих скликань один: це Савченко.
Також правоохоронні органи ведуть боротьбу з надавачами таких послуг. Служба безпеки України спіймала у Чернігові двох чоловіків, які робили підробні ПЛР-тести та COVID-сертифікати. Схему організували у червні-2021.
«Вони пропонували клієнтам однієї з чернігівських туристичних агенцій виготовлення підробок. Люди, які планували виїхати на відпочинок за кордон, зверталися до них за довідкою про негативний тест на COVID, не здаючи жодних аналізів», ㅡ повідомили у СБУ.
Вартість довідки становила 400ㅡ500 грн, а свідоцтва про вакцинацію ㅡ 1500 гривень. Щомісяця зловмисники у середньому виготовляли по 350 «тестів» та 15 «свідотцв». Місячний «прибуток» становив 400 тис. гривень.
Під час обшуків знайшли підроблені довідки про ПЛР-тест та міжнародні сертифікати про вакцинацію від коронавірусу.
Стаття в NYT
Масштаби бізнесу з підробки COVID-документів зацікавили міжнародну пресу. Найбільша американська газета The New York Times прямо пише, що причиною нової хвилі коронавірусу в Україні стали два фактори: небажання людей вакцинуватися і схеми з продажу фальшивих COVID-сертифікатів.
«Поширення фальшивих сертифікатів про вакцинацію в країні, яка багато років страждала від корупції, загрожує підірвати боротьбу України з вірусом», — сказано в публікації.
Видання зазначає, що у жовтні влада запідозрила в продажу фальшивих COVID-паспортів медпрацівників щонайменше 15 установ. «Оскільки люди реєструють подібні фальшивки в державних базах даних, вони враховуються у статистиці. Навіть за цими даними Україна залишається країною з найнижчим рівнем імунізації в Європі: цілком щеплені тільки 15% населення», — йдеться у тексті The New York Times.
Яке покарання передбачене за створення і використання підроблених COVID-сертифікатів?
Зазвичай через фальсифікацію COVID-сертифікатів відкривають справу про підроблення документів.
Мінімальний штраф за виготовлення підроблених документів складає 17 тис. грн, а за використання підробки – 850 гривень.
Максимальне покарання за виготовлення або використання підробок – півроку арешту або 2 роки обмеження волі.
На початку жовтня-2021 лікарю з Павлограда на Дніпропетровщині оголосили вирок у справі про підроблення сертифікату вакцинації – його оштрафували на 34 тис. грн та заборонили працювати на 1 рік.
Раніше Заборона писала про те, як Київ готується до червоної зони карантину.
Читати більше новин в Telegram