Читаєте зараз
В Україні може статися епідемія поліомієліту. Це зупинить вакцинація, але люди тікають городами

В Україні може статися епідемія поліомієліту. Це зупинить вакцинація, але люди тікають городами

Yevheniia Kostina
Вакцінація проти поліомієліту
  • Вірус поліомієліту вирує тільки в двох країнах — Афганістані та Пакистані.
  • Вакцинація — єдиний спосіб уникнути хвороби. Розповідаємо, коли треба робити.
  • Захворіти може будь-хто. 5% хворих помирають.

В Україні низький показник вакцинації проти поліомієліту дітей до одного року — менше 60%. Головний державний санітарний лікар Ігор Кузін називає ситуацію загрозливою для країни та закликає батьків прищепити дітей.

Заборона розповідає, чому в Україні може статись спалах поліомієліту та як цього уникнути.


Планові вакцинації від поліомієліту

Головний санлікар України Ігор Кузін заявив, що станом на 1 жовтня 2021 року тільки 59,7% дітей до року, які мають зробити обов’язкові щеплення, отримали всі три дози вакцини від поліомієліту.

«Це є критично низький показник, це представляє епідемічний ризик поширення поліо на території України. Планові вакцинації від поліомієліту, згідно з національним календарем щеплень, робляться у два, чотири, шість та вісім місяців, а також у шість та чотирнадцять років. Якщо вакцинація пропущена — порадьтесь із лікарем, як це наздогнати», — зазначив Кузін.

Що таке поліомієліт та чим загрожує

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражену їжу та воду, зауважують в МОЗ. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина. Найбільш сприйнятливі — діти у віці до 5 років. Перебіг хвороби характеризується виникненням паралічу. 

Читати більше новин в Telegram

Без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків. У 25% випадках симптомами можуть бути лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми вірус розповсюджується найактивніше. Рухові розлади — сильний біль у м’язах аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити будь-які м’язи.

Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. При одужанні функція вражених нервів і м’язів не відновлюється. Близько 5% хворих помирають, в основному через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. 

Вакцинація — єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. 

Календар профілактичних щеплень. Інфографіка: МОЗ України

Вірус поліомієліту вирує тільки в Пакистані та Афганістані

Керівник програми ВООЗ з питань надзвичайних ситуацій в галузі охорони здоров’я Гійом Сімонян закликав зробити вакцинацію дітям від поліомієліту.

«Вакцинуйте своїх дітей. У нас є тільки дві країни у світі – Пакистан та Афганістан, в яких циркулює дикий вірус поліомієліту. Інші країни викоренили цей вірус. Треба зазначити, що кожна дитина ризикує через зниження темпів вакцинації. В Україні у 2020 році загальне охоплення — 87%. Це дуже мало. Ми мусимо до 100% дійти. Ось цих 13% нам не вистачає, це шпаринка, щоб поліомієліт повернувся. Ці двері треба закрити знову», — сказав Сімонян. За його словами, в деяких регіонах України рівень вакцинації дітей на рівні 50%.

Востаннє вірус фіксували в Україні у 2015 році — виявили два випадки гострих в’ялих паралічів у дітей на Закарпатті.

Випадок хвороби на Рівненщині

6 жовтня 2021 року в Україні підтвердили випадок поліомієліту у півторарічної дитини. Вірус виявили ще у шістьох братів та сестер дитини. Вони є носіями поліомієліту, але без ускладнень.

За словами головного санітарного лікаря Рівненської області Романа Сафонова, батьки не зробили їй щеплення від поліомієліту через релігійні погляди. «Параліч трапляється в однієї дитини з двохсот, яка має цей вірус. Тобто ми можемо говорити, що вірус циркулює. Інша річ, що понад 70% дітей до п’яти років не мають клінічних проявів захворювання», — пояснив лікар.

9 жовтня зафіксований випадок кваліфікували як надзвичайну ситуацію обласного рівня, у регіоні планують до 5 січня 2022 року щепити від поліо всіх дітей до 5 років. «Вакцинуватимуть усіх дітей віком до п’яти років включно, незважаючи на те, чи були вони вакциновані раніше. Першопочатково вакцинуватимуть громаду, де виявили поліомієліт. Надалі ще три додаткових раунди імунізації для усієї території області. Ці три раунди будуть завершені упродовж 90 днів від дати офіційної реєстрації цього випадку (5 жовтня)», — заявив головний санлікар України Ігор Кузін.

22 жовтня головний санлікар Рівненщини Роман Сафонов написав у Facebook, що жителі села Велика Омеляна відмовлялися спілкуватися з медиками, які збирали інформацію про дітей до 5 років через спалах поліомієліту.

«За 10 днів з моменту оголошення НС щеплено інактивованою поліомієлітною вакциною трохи більше ніж половина дітей, при тому, що всі умови для значно більшого охоплення  були створені», — написав Сафонов. Він додав, що жителів села обдзвонювали, але ті не йшли на контакт. Після цього було вирішено відправити з області фахівців до ОТГ, щоб зібрати всю інформацію для подолання спалаху.

«Без цієї роботи ми б не верифікували надану інформацію щодо дітей до 5 років, що проживають у селах тергромади. Що ми мали? Закриті перед носом ворота, втечу городами, відпускання на подвір’я собак. В лікувальний заклад не приходимо, на зустріч в сільраду — також, додому не пускаємо, бо зламати власну картину світу — ось що реально страшно», — поділився Сафонов.

Раніше Заборона розповідала, як зробити щеплення проти грипу та скільки це коштує. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій