'
Читаєте зараз
В Україні можуть зробити відстрочку від призову платною: що не так з ідеєю (крім очевидного)

В Україні можуть зробити відстрочку від призову платною: що не так з ідеєю (крім очевидного)

Daniil Tsarevskyi
  • В країні низка структур та підприємств може забронювати своїх співробітників від мобілізації навіть у період воєнного стану.
  • Систему можуть змінити: парламентарі та Кабмін розробляють два альтернативні способи.
  • У 2024 році були оновлені деякі критерії для підприємств, що бронюють працівників.

У Кабінеті міністрів обговорюють ідею дозволити підприємствам бронювати від мобілізації працівників, які отримують понад 33 400 грн зарплатні. Річ у тім, що в такому випадку робітник сплачує близько 13 000 грн податків. Депутати, своєю чергою, пропонують надати можливість підприємствам бронювати робітників за сплату додаткового військового збору в розмірі 20 000 гривень. 

Заборона розповідає про ідеї запровадити в Україні економічне бронювання.

Економічне бронювання: у чому суть

У Верховній Раді збираються зареєструвати законопроєкт про так зване економічне бронювання. Суть полягає в тому, щоб роботодавець сплачував військовий збір у розмірі 20 000 грн за кожного працівника, необхідного підприємству. Таким чином робітник бронюється від мобілізації, незалежно від посади, заробітної плати чи будь-яких інших критеріїв, заявив голова Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха.

Законопроєкт мають подати на розгляд парламенту окремо від документа про мобілізацію. Народний депутат стверджує, що економічне бронювання якраз має сприяти фінансуванню призову громадян до лав ЗСУ.

«Наша ціль — це якраз акумуляція і мобілізація фінансів і фінансових ресурсів, конкретно на ЗСУ. Саме тому ми хочемо піти через збільшення розміру сплати військового збору, для того, щоб ці гроші йшли виключно на ЗСУ, ні на які місцеві бюджети, ні на які фонди інші, а конкретно на Збройні сили», — заявив депутат.

Читати більше новин в Telegram

Водночас ще в січні 2024 року зʼявилась інформація про ідею Офісу президента, яку розробляють в Кабінеті міністрів.

Згідно з нею критерії для бронювання мають бути наступні:

  • сплата як мінімум 6000 грн ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) щомісячно;
  • сплата роботодавцем 22% ЄСВ (єдиний соціальний внесок) від щомісячної зарплатні.

Оскільки ПДФО складає 18%, то мінімальна зарплатня, необхідна для того, щоб отримати бронь становитиме 33 400 грн. Згідно ще з однією схемою, яку, ймовірно, також розглядали в уряді, відстрочку хотіли надати працівникам, за яких роботодавець сплачує 14 500 грн ЄСВ, тобто заробітна плата в такому випадку починається від 66 000 грн.

Відстрочка від призову по зарплатні: чи можливо це

Дмитро Наталуха підтвердив, що в уряді дійсно розроблюють схему, яка дозволить отримувати відстрочку громадянам, які заробляють більше і сплачують більше податків. Він стверджує, що ця ініціатива може нашкодити мобілізації, оскільки надасть аргументів противникам призову.

«Зарплата, яка дозволить забронюватися буде вищою, ніж мінімальна заробітна плата у війську, яка сьогодні становить трохи більш як 20 000 грн всі закиди, які ми час від часу чуємо від опонентів мобілізації, про те, що мало того, що там забрали у військо, ще й дали таку зарплату, яка не дозволяє прогодувати родину, це підсилить їхні аргументи, нам би цього дуже не хотілося», — заявив народний депутат.

Хоча ця ідея не сприйматиметься справедливою, її перевага в тому, що вона менше зашкодить економіці й буде ефективнішою для боротьби з ворогом, стверджує соціолог та гендиректор КМІС Володимир Паніотто. 

При цьому президент Київської школи економіки Тимофій Милованов вважає, що дискримінація вже і так існує, оскільки заможні українці відкупаються від мобілізації хабарями.

Позитивним моментом є і те, що впровадження такої схеми змусить роботодавця платити білу зарплатню робітникам і виведе значну частину економіки з тіні.

«Як на мене, то в ініціативи бронювання за гроші дуже суперечлива суть, тому малоймовірно, що таке нововведення може мати місце. У законопроєкті про мобілізацію питання бронювання від мобілізації за кошти чи податки взагалі не розглядається. Але особисто я не бачу на цей час механізму, який би дозволив це реалізувати. Моє ставлення до цього негативне», — прокоментував ініціативу член Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

«Майновий ценз — це найгірший ценз, який можна застосувати в цьому контексті, бо не будуть і не можуть бідні воювати за багатих. Будь-які такого роду підходи породжують цілу низку дискримінацій, наприклад, дискримінації за професіями, бо є галузі, де немає таких високих зарплат, або дискримінації за посадою, бо немає такого підприємства, де звичайний робітник отримує трохи менше, ніж директор – це ж офіційна статистика. У нас середня зарплата у 2023 році 18 000 грн. Крім того, економічне бронювання може бути дискримінацією й за місцем проживання, бо в селах зарплата нижча, та й у різних регіонах країни доходи різняться. Ця ціла низка дискримінацій нівелює цю з першого погляду прекрасну ідею ‘відбілення’ заробітних плат», — вважає голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Бронювання в Україні у 2024 році: які правила

В Україні працівники деяких структур та підприємств можуть отримати бронювання від мобілізації. Це відстрочка від призову на військову службу, яка діє навіть у період воєнного стану. Броні видають за рішенням Міністерства економіки. Відомство також визначає кількість працівників конкретного підприємства, які можуть отримати документ, та період його дії (не може перевищувати шість місяців).

Право на бронь своїх співробітників мають підприємства та структури чотирьох категорій:

  • органи держвлади та місцевого самоврядування. Можуть бронювати тільки тих, хто необхідний для повноцінної роботи органів у воєнний час. Приміром, обовʼязковому бронювання підлягають міністри, керівники державних органів та самостійних структурних підрозділів таких органів. Чиновники єдині мають право отримати бронь на увесь період мобілізації;
  • підприємства, що виконують мобілізаційні замовлення від держави, але тільки у випадках, якщо працівники залучені до їхнього виконання;
  • підприємства, що виготовляють продукцію для задоволення потреб ЗСУ (зброю, амуніцію, форму тощо);
  • підприємства критично важливі для економіки та забезпечення життєдіяльності населення.

При цьому у 2024 році були оновлені критерії відповідності за якими визначається, чи критично важливе підприємство. Так, тепер такі компанії розподіляються на ті, що можуть бронювати понад 50% робітників і до 50% включно.

Щоб мати право забронювати від 50% робітників необхідно займатись:

  • виробленням товарів для військових;
  • розробкою, модернізацією та ремонтом військової та спеціальної техніки та запчастин до неї;
  • виробляючи боєприпаси та інші продукти оборонного призначення.

При цьому необхідно відповідати наступним критеріям:

  • бути в стадії виконання контракту з держзамовником у сфері оборони або бути співвиконавцем такого контракту;
  • понад 50% загального обсягу їхнього виробництва мають бути товарами, роботами і послугами оборонного призначення (за останній звітний період).

Бронювати до 50% робітників включно можуть підприємства, які працюють у сфері промисловості, літакобудівній галузі та космічній діяльності. 

При цьому необхідно відповідати як мінімум три з п’яти таких критеріїв:

  • бути в стадії виконання контракту з держзамовником у сфері оборони або бути співвиконавцем такого контракту;
  • понад 50% загального обсягу виробництва мають бути товарами, роботами і послугами оборонного призначення (за останній звітний період);
  • бути включеним до електронного реєстру учасників відбору та виконавців державних контрактів (договорів) відповідно до Закону України;
  • брати участь у реалізації завдань і заходів, передбачених державними цільовими програмами в літакобудівній галузі та у сфері космічної діяльності;
  • виробляти товари, виконувати роботи та надавати послуги для підприємств ОПК (які використовують їх для виготовлення товарів оборонного призначення).

Раніше Заборона розповідала про можливі шляхи фінансування мобілізації. Так, для цього можна використовувати збільшення податків, або реформування митниці та податкової.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій