В Україні нарешті розблокували продаж конфіскованих активів РФ: чому це ще не все
- Зміни до закону «Про санкції», які дозволяють продавати російські активи, було ухвалено 8 березня 2024 року.
- Повноцінно розпоряджатись майном ворога заважають положення Порядку управління і реалізації активів.
- Кабінет міністрів має 6 місяців на внесення змін, які відкриють шлях до продажу майже 700 конфіскованих обʼєктів.
Перші російські активи в Україні вдалось конфіскувати ще у вересні 2022 року. Раніше закон «Про санкції» дозволяв продавати тільки те, що досі належало ворогу, а не було відібране на користь держави. Зміни до законодавства відкривають шлях до остаточних корегувань управління і реалізації.
Заборона розповідає про законодавчі зміни, які наближають продаж конфіскованих активів окупантів.
Зміни до ЗУ «Про санкції»: що дають
Верховна Рада внесла зміни до закону «Про санкції», якій не дозволяв продавати російські активи. Нововведення набрали чинності 8 березня 2024 року, через півтора року після першої конфіскації майна росіян у вересні 2022-го, пояснили у Transparency International.
Зміни дозволяють реалізовувати активи, які вже не належать росіянам та їх поплічникам, тобто конфісковані. Раніше можна було продати тільки те, що продовжувало перебувати у їх власності. Також до змін можна було продавати тільки майно фізичних осіб.
Усі конфісковані активи переходять до Фонду держмайна України (ФДМУ). Нові норми законодавства дозволяють передавати їх іншим органам або державними підприємствами. Це припинить практику, за якої ФДМУ отримував до управління активи, управління якими було нехарактерне або недоцільне (наприклад твори мистецтва або авіадеталі).
Читати більше новин в TelegramКонфісковані активи РФ: коли Україна зможе конфіскувати
Основною перепоною для реалізації російських активів був якраз закон «Про санкції», але після змін до нього повноцінно реалізувати майно окупантів усе ще буде складно.
«На черзі зміни до Порядку управління і реалізації активів … без них проблема продажу конфіскованого російського майна залишатиметься невирішеною. Парламент надав Кабміну шість місяців для приведення його нормативних актів у відповідність до закону», — кажуть у Transparency International.
Рішення наразі про продаж активів чи збереження у державній власності ухвалюється з урахуванням наступних критеріїв:
- наявності попиту на актив;
- заборгованості;
- матеріально-технічної бази та людських ресурсів;
- порівняння економічного ефекту від управління або реалізації.
Проте, чинний порядок належним чином не регулює цей процес прийняття рішень. Він не встановлює показників для критеріїв, а також не визначає, як саме вони впливатимуть на продаж чи залишення майна у державній власності. Тобто все залежатиме від субʼєктивних рішень посадових осіб, що збільшує корупційні ризики. Вимог до обліку конфіскованих активів у порядку також немає. Їх самостійно визначає Фонд держмайна.
Повідомляється, що Верховна Рада надала Кабінету міністрів шість місяців для приведення нормативних актів у відповідність до закону. Усунення всіх недоліків дозволить реалізувати майже 700 конфіскованих об’єктів, які перебувають в управлінні ФДМУ.
Раніше Заборона розповідала про використання заморожених активів Росії на території ЄС на користь України. Перша частина грошей може бути виділена вже в липні 2024 року.
Читати більше новин в Telegram