'
Читаєте зараз
В Україні обшуки в одіозних політиків: що шукали правоохоронці

В Україні обшуки в одіозних політиків: що шукали правоохоронці

Ilona Kivva
Автор:
  • СБУ, ДБР та БЕБ 1 лютого 2023 року провели масштабні перевірки.
  • Одне з розслідувань стосується керівництва податкової Києва.
  • Обшуки одразу за кількома статтями провели у народного депутата Вадима Столара.

У одіозних політиків, бізнесменів та держслужбовців, серед яких Арсен Аваков та Ігор Коломойський, пройшла серія обшуків. Що цікаво, справи не пов’язані між собою: приміром, дві з них стосується корупційних схем та відмивання грошей, інша — авіакатастрофи у Броварах.

Заборона розповідає про обшуки та справи, з якими пов’язані фігуранти.


Обшуки 1 лютого

Українські правоохоронці 1 лютого 2023 року провели обшуки у бізнесмена Ігоря Коломойського, міністра внутрішніх справ (2014–2021 роки) Арсена Авакова, народного депутата Вадима Столара (ОПЗЖ), а також у керівництва податкової Києва. Відомо також, що планується звільнення топ-менеджмента Державної митної служби, але подробиць поки що немає.

Щодо Вадима Столара, пише «Бабель» з посиланням на власні джерела в СБУ, проведені слідчі дії. З чим повʼязані обшуки, у службі не уточнили, однак вони відбуваються одразу за кількома статтями.

Пізніше у СБУ заявили, що розслідують участь окремих будівельних компаній, власником та співвласником яких є Столар, в легалізації коштів Віктора Медведчука та інших підсанкційних осіб.

Читати більше новин в Telegram

«На переконання слідства, ці комерційні структури були залучені до протиправних схем легалізації коштів в інтересах колишніх депутатів Віктора Медведчука і Тараса Козака. Аналогічні схеми працювали також на користь інших громадян РФ та Білорусі, до яких були застосовані санкції РНБО, країн ЄС та США», — кажуть у службі.

Обшуки проводились за такими статтями Кримінального кодексу України:

  • ст. 437 — планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни;
  • ст.110-2 — фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України.

Столар, за інформацією журналістів-розслідувачів, виїхав з України за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення РФ. Увесь цей час він жив на Лазуровому березі Франції, але у січні 2023 року повернувся в Україну.

Разом з ним приїхав ще один депутат, однопартієць Ігор Абрамович. Після цього Абрамович знову виїхав з країни, а Столару цього зробити не вдалося

Укрнафта та Укртатнафта: справа Коломойського

Перевірку у будинку Коломойського спільно проводили співробітники СБУ та Бюро економічної безпеки (БЕБ).

СБУ проводить обшуки у будинку Коломойського, 1 лютого 2023 року. Фото: Служба безпеки України

Розслідування стосується махінацій щодо компаній «Укртатнафта» та «Укрнафта». Йдеться про розтрату нафтопродуктів на 40 млрд гривень та ухилення від сплати митних платежів. 

«Укрнафта» — найбільша нафто- та газодобувна компанія України. Понад 50% акцій компанії належать НАК «Нафтогаз України» (тобто державі), ще 42% акцій контролює одна з найбільших українських фінансово-промислових груп «Приват», яка пов’язана з Коломойським.

«Наразі у рамках кримінальних проваджень документуються 10 епізодів злочинної діяльності. Зокрема, це виведення великих партій нафтопродуктів на афілійовані компанії, ухилення ними від сплати податків, створення безнадійної заборгованості нафтопереробного і нафтовидобувного заводів, що призвело до знецінення та зниження вартості їхніх активів. За даними слідства, така злочинна діяльність здійснювалася в інтересах фактичних власників і бенефіціарів компаній», — кажуть в СБУ.

Спеціальна антикорупційна прокуратура (САП) ще на початку вересня 2022 року повідомила про підозри у заволодінні коштів акціонерного товариства «Укрнафта» вісьмом фігурантам кримінального розслідування. Серед них:

  • колишній голова правління;
  • колишня заступниця керівника управління з продажу нафти, газу та продуктів нафто- і газопереробки компанії;
  • екскерівниця відділу контролю за обліком та поставками нафти і нафтопродуктів;
  •  колишні директори п’яти комерційних підприємств.

Ігор Коломойський не мав статусу підозрюваного.

Арсен Аваков: обшуки через гелікоптер в Броварах

СБУ спільно з Державним буро розслідувань (ДБР) також провели обшуки в Арсена Авакова, повідомляє «Українська правда» з посиланням на джерела у правоохоронних органах.

Справа стосується закупівлі французьких гелікоптерів Airbus від 2018 року на понад €552 мільйонів. Вони були придбані у рамках міжурядової угоди Франції та України для створення єдиної системи авіаційної безпеки та цивільного захисту. Частину з цих вертольотів, серед них і моделі Н225,  отримали підрозділи ДСНС.

Саме такий гвинтокрил 18 січня 2023 року впав у спальному районі Броварів. У результаті авіатрощі загинуло 14 людей, серед яких одна дитина та вище керівництво Міністерства внутрішніх справ: 

  • глава МВС Денис Монастирський;
  • його перший заступник Євгеній Єнін;
  • державний секретар МВС Юрій Лубкович;
  • заступниця керівника Патронатної служби МВС Тетяна Шутяк;

СБУ розглядає кілька основних версій трагедії: порушення правил польоту; технічна несправність гелікоптера; умисні дії щодо знищення транспортного засобу (диверсія).

«Закінчили обшук щодо аварії вертольота. Дивилися контракти Airbus 6 річної давнини. Певна річ — нічого. Контракти ж затверджувалися урядом і парламентом. Коректно вели, хоч і безглуздо. Формально відпрацювали версію», — прокоментував перевірку 1 лютого Аваков.

Київська податкова: історії з податковими накладними на 15 млрд

Також обшуки пройшли у керівництва київської податкової, зокрема, на роботі та вдома у в.о. голови служби Оксани Датій, повідомили у ДБР

«Зловживаючи владою та службовим становищем виконуюча обов’язки начальника київської податкової за гроші приймала рішення щодо невідповідності критеріям ризиковості платників податків для низки підприємств», — розповіли у бюро.

Одна з записок-афірмацій, знайдених під час обшуку у Датій. Фото: ДБР

Датій є головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у Києві. Встановлено, що разом з іншими членами комісії без законних підстав ухвалювала рішення про відповідність або невідповідність критеріям ризиковості платників податків. 

Також вона, за оперативними даними, реалізовувала через своїх довірених осіб схеми щодо:

  • штучного завищення валових витрат деякими підприємствами;
  • ведення підприємництва без реєстрації ФОП;
  • подання недостовірних відомостей про доходи.

До тіньового обігу потрапляло понад 15 млрд гривень.

Крім того, керівництво ГУ ДПС Києва причетне до схем незаконного отримання відшкодування ПДВ, в результаті яких у тіньовий обіг потрапило понад 30 млрд гривень.

У власності Датій, за даними ДБР, три квартири в Києві загальною вартістю приблизно $1 млн, будинок поблизу Києва вартістю приблизно $200 000, дві автівки вартістю приблизно $150 000. При цьому одне з авто посадовиці вартістю приблизно $100 000 записане на її особистого водія, доходи якого за останні роки склали не більше $8 000.

Раніше Заборона розповідала про скандальні звільнення в українському уряді, що почалися 23 січня 2023 року та офіційні і журналістські розслідування щодо усунених з посад чиновників.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій