Читаєте зараз
В Україні оновили ліміти на карткові перекази: кого не стосуються обмеження 

В Україні оновили ліміти на карткові перекази: кого не стосуються обмеження 

Ilona Kivva
Автор:
В Україні з 1 лютого діють нові ліміти на P2P-перекази
  • P2P-платежі — це переказ коштів між двома людьми, що здійснюється шляхом списання коштів з однієї картки та зарахування її на іншу. Тобто йдеться про карткові перекази.
  • НБУ з 1 жовтня 2024 року встановив обмеження на вихідні P2P. Вони мали діяти до квітня 2025, але низка банків і фінустанов продовжили і розширили обмеження.
  • Розширили ліміти і на перекази через систему IBAN.

Банки погодилися посилити обмеження на перекази з картки на картку у рамках боротьби з тіньовим сектором. Вони торкаються лише незначної кількості клієнтів банків. Так, є дві категорії користувачі карток, що взагалі не підпадають під дію лімітів.

Заборона розповідає про зміни, які почали діяти 1 лютого 2025 року.

P2P: обмеження з 1 лютого 2025 року

Національний банк України з 1 жовтня 2024 року встановив обмеження на вихідні перекази з картки на картку (person-to-person, або P2P). Вони мали діяти до 1 квітня 2025 року. Обмеження становить 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб.

Вже у грудні близько трьох десятків банків і фінансових установ за рекомендацією НБУ підписали меморандум про забезпечення прозорості ринку платіжних послуг. У документі йдеться про ще більше зниження цих лімітів і продовження їхньої дії. Він також розширює обмеження на перекази через систему IBAN.

Зміни відбуватимуться у два етапи:

Читати більше новин в Telegram
  • з 1 лютого 2025 року — для клієнтів з високим рівнем ризику ліміт транзакцій становить до 50 000 грн/місяць, із низьким рівнем ризику — 150 000 грн/місяць;
  •  з 1 червня 2025 року — для клієнтів із низьким рівнем ризику ліміт становитиме 100 000 грн/місяць.

Кого не стосуються обмеження:

  • тих, хто проводить операції з переказу коштів між двома рахунками, які відкрив в одному банку;
  • волонтерів.

Меморандум стосується не лише взаємодії банків із клієнтами-фізичними особами, але й з фізособами-підприємцями. Зокрема, особливу увагу банків привертатимуть:

  • ФОПи І групи, створені менше пів року тому;
  • різке збільшення операцій на рахунку;
  • нульовий залишок на початок і на кінець дня;
  • дроблення переказів, зокрема круглими сумами;
  • нічні транзакції.

Перекази з картки на картку: роз’яснення НБУ

Встановлені ліміти на вихідні платежі спрямовані на боротьбу з тіньовим сектором. Вони торкнуться незначної кількості клієнтів банків, заявила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

«За нашими розрахунками і за підтвердженнями банків, обмеження які встановлені, вони торкнуться менш ніж 1% громадян. Банк не буде обмежувати у разі наявності підтверджених доходів. Тобто якщо, наприклад, ваша зарплатна картка в цьому банку, і банк бачить, що ваші всі надходження — це надходження від вашого роботодавця у вигляді заробітної платні і накопичення також з цих доходів, і ця сума перевищує 100 000 грн, або навіть 400 000 грн за певний період часу, вони не будуть мати до вас ніяких запитань і не будуть вас ніяким чином обмежувати», — пояснила вона.

Рожкова також зауважила, що навіть до жовтня 2024 року існувало правило в законі про фінансовий моніторинг про те, що для операцій із сумою вище 400 000 грн треба підтверджувати джерело отримання коштів.

Раніше Заборона розповідала про топ-4 схеми обману, якими активно користувалися шахраї у 2024 році.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій