Читаєте зараз
НБУ обмежить P2P-перекази: які будуть ліміти з червня 2024 року

НБУ обмежить P2P-перекази: які будуть ліміти з червня 2024 року

Ilona Kivva
Автор:
  • Після початку повномасштабного вторгнення РФ Нацбанк ввів низку обмежень на карткові операції з гривнею та валютою. Частину з них з часом зняли або послабили.
  • В Україні все ще діють ліміти на зняття готівки. Для банкоматів різних фінустанов вони відрізняються.
  • Регулятор готується запровадити нові обмеження для карткових переказів вже влітку 2024 року.

Ліміти стосуватимуться вихідних P2P-переказів і можуть скласти 100 000 грн для одного рахунку. Кількість операцій також зменшать — до 30 на місяць. При цьому вхідні транзакції обіцяють не обмежувати, аби не ускладнювати роботу волонтерам.

Заборона розповідає про рішення регулятора та про те, які будуть винятки.

Перекази з картки на карту: проєкт НБУ

Національний банк України готується запровадити граничні ліміти для карткових переказів між фізичними особами. Йдеться про так звані операції P2P (person-to-person), повідомили у НБУ.

Так, ліміти на вихідні P2P-перекази можуть скласти 100 000 грн та 30 операцій/місяць для одного рахунку. Базуватись обмеження будуть на рішенні РНБО щодо протидії нелегальному гральному бізнесу. Впровадити їх мають намір впродовж місяця, тобто орієнтовно червні 2024 року.

«За нашими розрахунками, 95% клієнтів банків цих обмежень навіть не помітять. Натомість проводити тіньові платежі зловмисникам, які користуються картками фізосіб для, наприклад, несплати податків та злочинної діяльності, стане складніше і дорожче», – каже заступник голови Нацбанку Дмитро Олійник.

Читати більше новин в Telegram

Обмежувати вхідні транзакції не планують, аби не ускладнювати діяльність, наприклад, волонтерам. Також як виключення ліміти можуть збільшити окремим особам, але за наявності підстав та підтверджень — яких саме, поки не уточнюють.

Також у рамках протидії тіньовим платежам регулятор планує ввести для фінкомпаній вимоги щодо наявності уставного капіталу. Він буде привʼязаний до відсотків операцій від суми платежів.

Обсяги тіньових переказів можуть становити мільярди гривень. Як пояснили в НБУ, використовуються картки фізичних осіб, які свідомо надають зловмисникам свої персональні дані. Потім через картки пенсіонерів чи студентів можуть проводити нехарактерні платіжні операції на мільйони грн/день.

Зняття готівки в Україні: обмеження у 2024 році

Відповідно до постанови НБУ №18 від 24 лютого 2022 року в Україні встановлені обмеження на зняття готівки та покупки. Так, максимальна сума, яку можна зняти з одного рахунку на день, становить 100 000 гривень. 

Таку суму можна отримати через касу банку. А от через банкомати та POS-термінали різних фінустанов діють інші ліміти всіх карток будь-якого банку:

  • Приватбанк — 20 000 грн за одну операцію, повторити можна за три год;
  • Ощадбанк — 20 000 грн за одну операцію, 50 000 грн/добу;
  • Укрексімбанк — 25 000 грн за одну операцію, кількість операцій не обмежена;
  • Райффайзен Банк — 20 000 грн/добу;
  • УКРГАЗБАНК —5 000 грн на одну операцію, 20 000 грн/добу;
  • СЕНС БАНК — 20 000 грн/добу;
  • ПУМБ — 20 000 грн/добу;
  • Укрсиббанк – 20 000 грн/добу.
  • ОТП Банк — 10 000 грн за одну операцію, кількість операцій не обмежена;
  • Універсал банк — 20 000 грн/добу;
  • Південний – 10 000 грн на одну операцію, 20 000 грн/добу;
  • КРЕДОБАНК — 10 000 грн за одну операцію, повторити можна за 2.5 год;
  • ТАСКОМБАНК — 10 000 грн/добу.

Де можна зняти готівку, крім банкоматів. Інфографіка: Українська правда

Валютні операції: ліміти НБУ

Національний банк України 3 травня 2024 року затвердив постанову № 56, яка суттєво пом’якшила валютні обмеження. Більшість з них стосуються бізнесу.

Ключові зміни: 

  • скасовуються всі валютні обмеження для імпорту робіт та послуг;

Це означає, що для бізнесу відновили можливість купувати та переказувати іноземну валюту за кордон для проведення будь-яких операцій з імпорту робіт та послуг, включаючи виплату винагороди за ліцензійними договорами (роялті). 

Також НБУ окремо забезпечив можливість бізнесу купувати валюту та переказувати кошти за кордон для оплати аеропортових та портових зборів, штрафів, а також членських внесків. 

Важливо! Резиденти зобов’язані використовувати куплену іноземну валюту протягом не більше 2 робочих днів після її зарахування на поточний рахунок. Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів обмежені строком у 180 календарних днів. 

  • забезпечено можливість бізнесу репатріювати нові дивіденди;

Підприємства мають змогу репатріювати дивіденди за корпоративними правами чи акціями за кордон, що нараховані за результатами діяльності за період, що розпочинається з 1 січня 2024 року. Це пом’якшення не стосується виплати дивідендів за рахунок нерозподіленого прибутку за попередні періоди чи резервного капіталу. Національний банк встановив щомісячний ліміт для репатріації нових дивідендів на рівні €1 млн в еквіваленті;

  • надано можливість переказувати кошти за кордон за лізингом / орендою;

Юридичні особи та ФОП можуть без обмежень переказувати кошти за кордон за договорами лізингу чи оренди (незалежно від предмета чи дати угоди). 

  • пом’якшено обмеження в частині погашення зовнішніх кредитів;

Позичальники тепер можуть купувати валюту, щоб обслуговувати або повертати валютні позики від нерезидентів вже через рік після отримання основної суми позики, а не чекати три роки, як це було раніше. Також бізнес може купувати іноземну валюту для сплати процентів за кредитами, отриманими після 20 червня 2023 року, незалежно від строку користування кредитом. 

Українські компанії, що мають старі зобов’язання за валютними кредитами перед нерезидентами, отримали дозвіл на переказ коштів за кордон для сплати нарахованих відсотків (стосується платежів, які не були виконані через обмеження на міжнародні транзакції, введені 24 лютого 2022 року). 

  • пом’якшено обмеження в частині переказу іноземної валюти від представництв на користь своїх материнських компаній.

Представництва міжнародних платіжних систем та авіакомпаній можуть переказувати на користь материнських компаній до €5 млн/місяць в еквіваленті.

Раніше Заборона розповідала про топ-4 схеми обману, якими найактивніше користуються шахраї у 2024 році. Зловмисники можуть представлятись навіть співробітниками банку.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій