Читаєте зараз
В Україні хочуть скасувати 8 березня як вихідний. Бо «це якась хохма» — УІНП

В Україні хочуть скасувати 8 березня як вихідний. Бо «це якась хохма» — УІНП

Markiian Oliiarnyk
  • Український Інститут національної пам’яті планує скасувати 8 березня як державне свято.
  • Ні, повністю скасовувати Міжнародний жіночий день в Україні ніхто не збирається.
  • В Україні можуть з’явитися нові свята. Наприклад, день Перуна, день Бахаулли.

В Україні планують позбавити Міжнародний день боротьби за права жінок, який традиційно відзначається 8 березня, статусу державного свята. Законопроєкт про державні свята, створений Українським Інститутом національної пам’яті (УІНП), наразі перебуває на стадії обговорення. 

Заборона розповідає про ідею скасування 8 березня як державного свята України та про інші пропозиції голови Українського Інституту національної пам’яті Антона Дробовича, які він висловив у великому інтерв’ю заступниці головної редакторки Юліані Скібіцькій.


Скасування вихідного 8 березня в Україні: дві позиції

УІНП зараз активно працює над законопроєктом про державні свята. «У нас просто зараз у країні бардак з державними святами. Треба зробити єдиний перелік всіх свят, що є», — зазначає Дробович.

Втім, як виявляється, 8 березня, Міжнародний день жінок, може й не потрапити до переліку державних свят. За словами Дробовича, Український Інститут національної пам’яті не рекомендує робити цей день вихідним.

«Вам не здається, що це якась хохма, коли міжнародний день боротьби за трудові права жінок є вихідним днем?», — заявив голова УІНП.

Читати більше новин в Telegram

Варто підкреслити, що позиція Українського Інституту національної пам’яті щодо 8 березня відрізняється від позиції Міністерства культури та інформаційної політики. Отже, пропозиція УІНП — залишити свято, але відмінити вихідний — не потрапила в підсумковий законопроєкт Мінкульта. «У міністерстві [культури] сказали перед тим, як винести це на громадське обговорення: «Суспільство до цього не готове». Мені все одно по цьому питанні на кон’юнктурні установки, мене цікавлять логіка та суть свят, але міністерство формує політику, це їхня відповідальність», — заявив Антон Дробович в інтерв’ю Забороні.

Наразі законопроєкт Міністерства культури про свята знаходиться на стадії публічного обговорення. Відомство пропонує визначити міжнародні дні в окрему категорію. Її особливість полягає в тому, що міжнародні та всесвітні дні вже встановлені відповідними рішеннями Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй, іншими міжнародними організаціями.

«Такі дні є складовою практики підтримки правозахисних, соціальних, культурно орієнтованих, природоохоронних та інших рухів. Проте, зважаючи на те, що рішення ГА ООН та інших міжнародних організацій мають рекомендаційний характер, Україна інкорпорує обрані дні в своє законодавство відповідно до власних комеморативних традицій та практик», — йдеться в документі.

Втім, згідно тексту законопроєкту, 8 березня (Міжнародний день боротьби за права жінок) пропонується залишити в Україні неробочим днем.

Нові свята в Україні: день Перуна

У Міністерстві культури України відреагували на пропозиції Українського Інституту національної пам’яті зі словами, що «суспільство до цього не готове». Однак проєкт закону однаково був поданий на громадські обговорення, пройшов їх і зараз [на початку листопада 2021 року] в УІНП допрацьовують його положення. 

«Моя совість як людини з переконаннями чиста. Норма сформована, проєкт написаний, передали міністерству для громадського обговорення. Я нікого не примушую, не ламаю через коліно і не розказую, як нам жити. Я включив туди день Перуна, Бахаулли й інші побажання всіх громадян, які їх написали. Ці люди платять податки, отже, всі ці бюрократи й чиновники включно зі мною зобов’язані слухати їх», — розповів Антон Дробович.

Наразі невідомо, скільки часу законопроєкт перебуватиме на доопрацюванні та коли Мінкульт знову його розглядатиме і внесе свої правки. Щоб закон про державні свята набув чинності, його повинна ухвалити Верховна Рада України, тож остаточне рішення у цій справі за народними депутатами.

Раніше Заборона розповідала про Меморіальний комплекс у Бабиному Яру, а також про скандали, що точилися довкола його зведення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій