Читаєте зараз
В Україні політв’язням та військовополоненим виплачуватимуть грошову допомогу

В Україні політв’язням та військовополоненим виплачуватимуть грошову допомогу

Iryna Troian
Автор:
В'язниця
  • Верховна Рада ухвалила закон про захист політв’язнів, військовополонених та членів їхніх сімей.
  • Їм виплачуватимуть щорічну державну грошову допомогу.
  • Також закон регулює питання психологічної, реабілітаційної, медичної, правової допомоги таким особам. 

Верховна Рада України у другому читанні ухвалила закон, який передбачає соціальний і правовий захист політичних в’язнів, військовополонених та членів їхніх сімей. Йдеться про громадян України, яких було позбавлено особистої свободи внаслідок збройної агресії

Заборона розповідає про захист політв’язнів і військовополонених та про те, яку допомогу обіцяє держава постраждалим внаслідок збройної агресії проти України.


Закон про захист політв’язнів та військовополонених: що він передбачає

Верховна Рада України 26 січня 2022 року ухвалила закон №6104, який визначає соціальний і правовий захист осіб, яких позбавили особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей. Ініціативу підтримали 288 народних депутатів.

Дія закону поширюється на:

  • громадян України, яких через збройну агресію країна-агресор і її формування позбавили особистої свободи; ці люди належали до сил безпеки і оборони України;
  • цивільних громадян України, які перебували під захистом Конвенції про захист цивільного населення під час війни і були позбавлені свободи.

Які виплати отримають політв’язні та полонені

Закон №6104 передбачає створення в Україні Єдиного реєстру політичних в’язнів та військовополонених. Також мають організувати спеціальну комісію, яка буде визначати офіційний статус людини як політв’язня або військовополоненого. 

Читати більше новин в Telegram

Особи, які матимуть такий статус, зможуть отримати державні грошові виплати:

  • щорічну грошову допомогу особам, позбавленим свободи внаслідок збройної агресії проти України, або членові сім’ї у період перебування особи в умовах позбавлення свободи;
  • одноразову виплату у разі загибелі (смерті) політв’язня чи військовополоненого під час перебування в полоні або протягом року після звільнення з місць несвободи, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, нещасного випадку, захворювання, отриманих в умовах полону. Допомога надається родичам загиблого.
  • одноразову допомогу особам, позбавленим свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їхнього звільнення.

Порядок призначення, виплати та розмір допомоги буде встановлювати Кабінет міністрів України. 

«Закон закріплює гарантії на медичну та реабілітаційну, у тому числі психологічну, допомогу, порядок здійснення правового захисту, реалізацію житлових, трудових, освітніх прав, право на пенсійне забезпечення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування», — йдеться у пояснювальній записці. Цими гарантіями політв’язні та військовослужбовці зможуть скористатися після свого звільнення.

Заборона публікувала поради правозахисників і членів сімей полонених про те, що робити, якщо знайомого або родича затримали в самопроголошених «ЛНР»/«ДНР».

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій