В Україні посадовців штрафуватимуть за російську мову
- В умовах війни нехтування вимогами мовного законодавства вважається порушенням прав громадян.
- За даними мовного омбудсмена, близько 20 українських чиновників використовують російську під час офіційних виступів, серед них і президент.
- Ігнорування закону держслужбовцем карається штрафом у розмірі до 11 900 гривень.
В Україні з 16 липня 2022 року набувають чинності зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення стосовно мовного питання. Уповноважений із захисту державної мови зможе штрафувати за вживання російської під час виконання службових обов’язків. Зокрема, зміни торкнуться посадовців органів державної влади та місцевого самоврядування.
Заборона розповідає, як карається порушення мовного закону посадовцями.
Хто з держслужбовців порушує мовний закон: звіт омбудсмена Креміня
В Україні ряд високопосадовців продовжують використовувати російську мову під час офіційних звернень і заяв до громадян, телеефірів і на сторінках державних органів в соцмережах, попри мовний закон, який з 2019 року зобов’язує їх говорити українською під час виконання службових обов’язків. Про це заявив мовний омбудсмен Тарас Кремінь, вивчивши діяльність представників влади під час воєнного стану.
Зокрема, в список порушників увійшли:
- президент України Володимир Зеленський;
- радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко;
- мер Одеси Геннадій Труханов;
- мер Харкова Ігор Терехов;
- мер Дніпра Борис Філатов;
- мер Маріуполя Вадим Бойченко;
- мер Нікополя Олександр Саюк;
- мер Мирнограда Олександр Брикалов;
- мер Покровська Руслан Требушкін;
- мер Мелітополя Іван Федоров;
- голова Чернівецької ОВА Сергій Осачук;
- голова Луганської ОВА Сергій Гайдай;
- голова Запорізької ОВА Олег Буряк;
- голова Криворізької ОВА Олександр Вілкул;
- голова Луганської ОВА Сергій Гайдай;
- голова Миколаївської ОВА Віталій Кім;
- голова Донецької ОВА Павло Кириленко;
- голова Полтавської ОВА Дмитро Лунін;
- голова Харківської ОВА Олег Синєгубов;
- голова Слов’янської МВА Вадим Лях.
«Застосування посадовцями недержавної мови, особливо в умовах війни, — це порушення прав громадян України. Зокрема, йдеться про статтю 9 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», відповідно до якої зазначені особи зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків», — резюмував Кремінь.
Читати більше новин в TelegramШтрафи за звернення до українців російською з 16 липня 2022 року
Згідно з зі змінами закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», що набуває чинності 16 липня, омбудсмен може накладати штрафи посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності за нехтування українською мовою під час виконання обов’язків.
Ігнорування цього закону трактується статтею 188-52 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вона передбачає відповідальність у вигляді попередження та штрафу від 3400 до 8500 гривень. За зафіксоване порушення мовного закону вдруге за рік посадовцям доведеться заплатити від 8500 до 11900 гривень.
Раніше Заборона розповідала про екзамени для отримання українського громадянства. Зокрема, пропонується ввести комплексний іспит з чотирьох частин: на знання мови, історії та конституції України, а також гімну.
Читати більше новин в Telegram