'

Мова, історія, закони: Зеленському пропонують ввести іспити на громадянство

Ilona Kivva
Автор:
 • Петиція, якою пропонується ввести екзамени для отримання українського паспорта, набрала необхідні 25 000 підписів та була розглянута.
 • Зеленський доручив прем’єр-міністру розглянути можливість запровадження змін.
 • Нині для отримання громадянства іноземцям достатньо здати лише іспит на знання мови.

Президенту України запропонували змінити правила отримання громадянства. Пропонується ввести комплексний іспит з чотирьох частин: на знання мови, історії та конституції України, а також гімну. 

Заборона розповідає про зареєстровану на сайті президента петицію та про відповідь на неї Володимира Зеленського.

Іспити для отримання українського паспорта: петиція

На сайті президента України з’явилася електронна петиція щодо запровадження екзаменів для іноземців, які хочуть отримати паспорт громадянина. 

«Іспит для отримання громадянства — розповсюджена практика в усьому світі. Такі іспити є в Естонії, Литві, Латвії, Польщі, Німеччині, США та інших країнах. Комбінації вимог для іспиту різні, але загалом кандидатам пропонують складати тест на знання мови, історії та конституції країни, а також вивчити національний гімн. Не так вже і складно, якщо дійсно є бажання отримати громадянство», — вважає автор ініціативи Віталій Капустян.

Зокрема, він пропонує створити комплексний екзамен за чотирма напрямками:

Читати більше новин в Telegram
 • тест з української мови — кандидати складатимуть Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) — проходитимуть ті, хто набрав понад 140 балів);
 • тест з історії України (пропонується теж використовувати ЗНО);
 • тест на знання конституції — пропонується складати профільний іспит, що здають кандидати на зайняття вакантних посад державної служби всіх категорій;
 • вивчення гімну України.

Петиція зібрала 26 578 підписів з 25 000 необхідних та вже отримала відповідь президента: «Я звернувся до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням комплексно опрацювати порушене в електронній петиції питання. Про результати розгляду буде поінформовано».

12 липня 2022 року Шмигаль заявив, що уряд готує законопроєкти щодо впровадження комплексного іспиту.

«Міністерство юстиції та Міністерство внутрішніх справ мають підготувати та внести на розгляд уряду відповідні проєкти законів. Крім того, Міністерству освіти і науки спільно з Національною комісією зі стандартів державної мови доручено розробити й затвердити програми іспиту», — зазначив прем’єр-міністр.

Іспити на громадянство: Кабмін подав законопроєкт у Раду

У Верховній Раді 28 липня 2022 року зареєстрували проєкт закону №7606 щодо запровадження нових умов для отримання українського паспорта. Ініціатором документа виступив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

«Після ухвалення цього закону для отримання українського громадянства необхідно буде скласти комплексний іспит зі знання основ Конституції України, історії України та української мови. Ті, хто отримають громадянство за визначні заслуги перед Україною, або ті, хто проходять службу в Збройних Силах України й отримали громадянство, мають скласти три відповідні іспити протягом двох років із часу його отримання», — пояснив очільник уряду.

Якщо ж той, хто отримав громадянство з відстрочкою, не складе іспити протягом визначеного часу, це вважатиметься підставою для його втрати.

Екзамени на отримання українського паспорта: Рада ухвалила закон

Український парламент ухвалив за основу законопроєкт №7606 щодо введення іспитів на отримання громадянства України. «За» проголосували 309 народних депутатів.

Так, документ передбачає:

 • введення у процедуру отримання громадянства обов’язкових  екзаменів на знання основ Конституції та історії України, а також володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови;
 • іноземці та особи без громадянства протягом двох років з моменту прийняття до громадянства повинні будуть скласти ці іспити;
 • ця умова не поширюватиметься на військових-контрактників ЗСУ, дітей, людей, які мають визначні заслуги перед Україною, а також на тих, хто становить державний інтерес для України;
 • провал іспитів вважатиметься підставою ля позбавлення громадянства.

Отримання громадянства: яка процедура діє в Україні

Згідно зі статтею 9 закону «Про громадянство України», обов’язковою умовою для прийняття до громадянства України є володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування (пункт 5 частини другої). Ця вимога не стосується людей, які мають заслуги перед Україною, серед них іноземці, що служать у Збройних силах України. Їм дозволено опанувати державну мову продовж року з дня набуття громадянства.

Щоб засвідчити необхідний рівень знання мови, іноземець має скласти тест. Вимоги визначає Національна комісія зі стандартів державної мови.

Іспит складається з письмової та усної частини та проходить у формі анонімного тестування на комп’ютері. (постанова Кабміну №409 від 14 квітня 2021 року).

Раніше Заборона розповідала про зареєстрований у Верховній Раді законопроєкт, яким пропонується швидко позбавляти українського громадянства. Також документ передбачає список тих, кому український паспорт взагалі не світить.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій