В Україні посилять українізацію. 16 січня вступають в силу чергові норми закону про мову
- З 16 січня 2022 року в Україні посилять вимоги до друкованої преси.
- Усі газети і журнали видаватимуться українською мовою (є винятки).
- Виходити іноземною мовою преса зможе за умови, якщо у виданні є тираж державною мовою України.
З 16 січня 2022 року в Україні друковані засоби масової інформації видаватимуться державною мовою. Газети і журнали можуть публікуватися іншими, ніж державна, мовами за умови, що в них одночасно є україномовний тираж. Втім у законі є винятки щодо окремих мов у ЗМІ.
Заборона розповідає про деталі вимог до преси в Україні та що варто знати про закон щодо української мови як державної.
Друковані ЗМІ в Україні мають видаватись державною мовою
З 16 січня 2022 року набуває чинності положення 25 статті закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка передбачає вихід усієї друкованої преси в Україні державною мовою, повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Нововведення стосується як загальнодержавного, так і регіонального розповсюдження преси.
«Відповідно до закону, друковані засоби масової інформації можуть видаватися іншими, ніж державна, мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день», — розповів Тарас Кремінь.
За словами Уповноваженого із захисту державної мови, розповсюджувати за передоплатою ЗМІ іноземною мовою можна лише тоді, якщо у читачів є можливість підписатися на такий саме україномовний тираж. А в кожному місці, де розповсюджують дурковану пресу в Україні, частка ЗМІ державною мовою має становити не менше 50%.
Читати більше новин в TelegramВтім норми закону не поширюватимуться на друковані видання, які видаються винятково кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів України, англійською чи іншою офіційною мовою ЄС. Під ці винятки не підпадає російська мова.
За порушення вимог щодо мови друкованих ЗМІ передбачена адміністративна відповідальність за статтями 188-52, 188-53 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення». Штраф за порушення вимог щодо мови друкованої преси сягає 8 500 гривень.
Закону про українську мову: що варто знати
25 квітня 2019 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». 16 липня того ж року він набув чинності, а його статті впроваджуються в дію поетапно.
Закон зміцнює позиції державної мови в Україні і деталізує її вживання. 25 стаття цього Закону стосується регіональних та загальнодержавних видань і починає діяти через 30 місяців після того, як набрав чинності весь документ.
Згідно із законом українська мова домінує у таких сферах:
- у державному секторі та органах місцевого самоврядування;
- в громадських та інших організаціях;
- в науці та освіті;
- у медицині;
- на телебаченні та кіно;
- у сфері послуг
- в медіа та інтернет-сайтах;
- у війську та силових структурах;
- у документообігу тощо.
Від 16 липня 2019 року українська поширилась на телебаченні та кіно, виданні та продажі книжок, а також туризмі. А з 16 січня 2021 року вся інформація про товари та послуги на території України надається виключно українською мовою. Якщо споживачам відмовили в обслуговуванні цієї мовою, вони мають право подати скаргу до Уповноваженого із захисту державної мови.
Також закон зобов’язує усіх державних посадовців володіти українською та використовувати лише її при виконанні службових обов’язків. Щоб стати чиновником, кандидати мають скласти іспит на знання державної мови. Це стосується насамперед претендентів на посади мерів міст, міністрів, голів адміністрацій, керівників прокуратур та державних підприємств.
Закон про державну мову в Україні гарантує:
- захист та розвиток діалектів української мови;
- безкоштовні мовні курси для всіх охочих;
- вживання мов ЄС та Ради Європи в різних сферах;
- вивчення та застосування мов національних меншин.
Раніше Заборона розповідала про чорний список росіян в Україні та заборону показу фільмів та серіалів виробництва країни-агресора на українському телебаченні та у кіно.
Читати більше новин в Telegram