Читаєте зараз
В Україні створять орган для контролю за правильним зносом пам’ятників

В Україні створять орган для контролю за правильним зносом пам’ятників

Markiian Oliiarnyk
  • Міністерство культури та інформаційної політики України створить експертну раду з питань декомунізації та дерусифікації.
  • Новий орган матиме дорадчу функцію і повноваження координувати процеси з демонтажу культурних пам’яток з органами місцевого самоврядування.
  • Буде розроблено перелік рекомендацій з критеріями для визначення культурних об’єктів, що підлягатимуть дерусифікації та декомунізації.

Міністерство культури та інформаційної політики України створить спеціальний дорадчий орган, який координуватиме дії громад в рамках дерусифікації та декомунізації. Згідно із законодавством України, питаннями сносу пам’ятників та перейменування вулиць завідують місцеві органи самоврядування.

Заборона розповідає про новий орган.


Рада з декомунізації та дерусифікації: як працюватиме

Експертна рада з питань декомунізації та дерусифікації створюється для того, аби процес демонтажу пам’ятників та перейменування вулиць в Україні відбувався у законний спосіб і не доходив до свавілля.

«Це природне бажання багатьох людей на місцях — позбуватися того, що нам нав’язувалося протягом багатьох років. Але хотів би зауважити, що таких назв, пам’яток і творів дуже багато… Якщо ми хочемо бути нормальною європейською державою, навіть в умовах війни маємо показувати своє коректне ставлення до цього процесу», — пояснив міністр культури України Олександр Ткаченко.

Згідно з українським законодавством, Міністерство культури та інформаційної політики не має повноважень самостійно перейменовувати вулиці чи рекомендувати зносити пам’ятки. Це може здійснюватися лише за поданням органів місцевого самоврядування. Щоб зробити цей процес прозорим та законним, експертна рада буде наділена повноваженнями координувати ліквідацію колоніальної спадщини з громадами.

Читати більше новин в Telegram

Процедура виглядатиме приблизно так:

  • місцеві органи влади готуватимуть списки культурних об’єктів, які потрібно прибрати. Для цього розроблять рекомендації;
  • направлятимуть ці списки на розгляд до ради;
  • рада вже вирішуватиме, чи відповідають вони критеріям для дерусифікації чи декомунізації.

«Там не буде написано директивно: знести пам’ятник Суворову чи Катерині II. Там будуть написані аргументи та критерії, як підходити до цього процесу та визначати об’єкти», — пояснив Ткаченко.

Раніше Заборона розповідала про список пам’ятників російських та радянських діячів у Києві, які планують демонтувати та створити на їхній базі музею тоталітаризму. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій