'
Читаєте зараз
В Україні вперше використали ШІ для діагностики хвороб: це допоможе прифронтовим містам

В Україні вперше використали ШІ для діагностики хвороб: це допоможе прифронтовим містам

Анастасія Бодюл
  • Одеські лікарі отримали систему BrainScan, яка аналізує знімки компʼютерної томографії мозку та самостійно ставить діагноз.
  • Нейромережа поки що працює в парі зі спеціалістом, але йому не обов’язково бути присутнім біля пацієнта.
  • Дистанційне надання медичних почали застосовувати з 2018 року.

Програма на ШІ показала дуже успішні результати: на встановлення діагнозу знадобилося лише п’ять хвилин. Мережу обладнання збираються використовувати у прифронтових містах, де критично важливий час діагностики. Першу систему отримає лікарня Краматорська. 

Заборона розповідає про медичну технологію, побудовану на ШІ.

BrainScan: як працює технологія

В Одесі разом з USAID Ukraine запустили перший в Україні медичний проєкт з використанням штучного інтелекту. Спеціальна програма BrainScan самостійно діагностує пацієнтам захворювання чи ушкодження мозку, повідомили в Міністерстві охорони здоров’я.

«Нейромережа аналізує зображення компʼютерної томографії в автоматичному режимі та виявляє патологічні зміни. І вже протягом п’яти хвилин після обробки знімка лікар може ухвалити рішення про подальше лікування. Такі технології можна застосовувати в діагностиці як другу експертну думку», — зазначила лікар-рентгенолог Анастасія Мудрова.

Лікар використовує програму BrainScan на ШІ для діагностики. Фото: МОЗ

Читати більше новин в Telegram

Використання ШІ для аналізу показало дуже хороші результати: система в кілька разів пришвидшує процес діагностики та допомагає рятувати життя пацієнта, якщо час дуже обмежений. Після успішного тестування технологію впровадять у прифронтових містах — першим стане Краматорськ на Донеччині.

Телемедицина: що це

На початку серпня 2023 року Верховна Рада ухвалила закон № 3222-IX щодо функціонування телемедицини. Тобто дистанційного надання медичних послуг за допомогою будь-яких ґаджетів (телефон, планшет або компʼютер). 

Лікарі використовують телемедичні системи для передачі даних, онлайн-консультацій та діагностики. Також вона надає можливість спеціалістам спілкуватися між собою та обмінюватися досвідом. Існує три основні типи телемедицини: 

  • портали для пацієнтів — тут є електронні рецепти на ліки, діагнози та рекомендації, історія лікування та результати тестів;
  • інтерактивна медицина — спілкування з лікарем в реальному часі, за допомогою тексту, аудіо або відео;
  • віддалений моніторинг пацієнтів — контроль життєво важливих показників здоровʼя. Обладнання збирає їх та автоматично передає спеціалісту. Технологія використовується для моніторингу хронічних захворювань та контролю реабілітації.

«Телемедицина в Україні почала активно запроваджуватися ще у 2018 році, аби забезпечити якісні медичні послуги у сільській місцевості. Проте підхід до її застосування кардинально змінився через наслідки пандемії COVID-19 та повномасштабне вторгнення Росії. Багато громадян зараз вимушено обмежені у можливості отримати допомогу медиків, тому інколи це єдиний вихід», — зазначають у МОЗ.

Наразі в Україні діють сім пілотних проєктів із застосуванням телемедичних платформ зі США, Великої Британії, Іспанії та Польщі. Всього у лікарнях поставили вже близько 4 000 апаратів, а в кожній області є регіональний центр телемедицини.

Раніше Заборона розповідала про розширення державної програми допомоги «Доступні ліки» на знеболювальні та діабетичні тест-смужки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій