В Україні введуть спеціальний вишкіл для студентів: у яких випадках відраховуватимуть

Анастасія Могилевець
  • Кабінет міністрів України запровадив обов’язковий військовий вишкіл для студентів.
  • Після проходження підготовки вони отримають військово-облікову спеціальність, а дані про них передадуть до ТЦК.
  • Мінімальний курс складається з 90 годин теорії та 210 годин практики.

Українські студенти й досі мають відстрочку від мобілізації, але будуть зобов’язані пройти базові тренування. Доступні вони не тільки для студентів-чоловіків, а й для жінок. Однак для перших їх зробили обов’язковими, а за відмову від проходження можуть навіть відрахувати.

Заборона розповідає про те, як відбуватиметься підготовка студентів в Україні і що буде за відмову її пройти.

Базова військова підготовка: постанова Кабміну № 734

Кабінет міністрів України ще 21 червня 2024 року ухвалив постанову про запровадження базової військової підготовки для студентів-чоловіків. Вона передбачає, що всі вони мають пройти обов’язковий військовий вишкіл, який складається з теоретичної та практичної частини. 

Для тих, хто вступив на денну або дуальну форму навчання до університету після школи (тобто має базову повну середню освіту), військовий вишкіл почнеться з другого курсу. Але для студентів з дипломом бакалавра чи молодшого спеціаліста базова підготовка почнеться з першого року навчання.

Важливо! Обов’язковий вишкіл поширюється на студентів усіх вишів (включно з приватними), а також на заклади освіти зі специфічними умовами навчання, які готують поліцейських.

Читати більше новин в Telegram

Теоретичний вишкіл студенти проходитимуть безпосередньо в закладі, у якому навчаються. Він триватиме загалом 67.5 години. Цю частину проводитимуть насамперед люди, які вже звільнені з військової служби, але можуть проводити такі заняття за станом здоров’я і якщо мають відповідну освіту, наприклад, ветерани війни.

Практика підготовка у центрах ЗСУ: як проходитиме

Практичну частину, загальною тривалістю 157.5 год, студенти проходитимуть у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, навчальних частинах (центрах) ЗСУ. Також вона може проводитися в регіональних навчальних центрах підготовки населення до національного спротиву та тренінгових центрах органів поліції. 

До проведення залучатимуть науково-педагогічних і педагогічних працівників закладів освіти, у яких проводиться базова підготовка, інструкторсько-викладацький склад навчальних військових частин та тренінгових центрів органів поліції. Вона завершується підсумковим контролем, за результатами якого визначається готовність студента до проходження служби за військово-обліковою спеціальністю.

До практичної частини військового вишколу залучають лише тих студентів, яким уже виповнилося 18 років і які придатні до служби. Тобто перед цим вони проходитимуть медогляд. А якщо до такої підготовки хочуть долучитися студентки — їм доведеться повідомити про своє бажання не пізніше, ніж за шість місяців до її початку.

У постанові уряду наголошується: відмова студентів-чоловіків від проходження практичної частини, якщо такі студенти придатні до військової служби, є підставою для їх відрахування з навчального закладу.

Якщо навчальний заклад з якихось причин не може утворити підрозділ, відповідальний за вишкіл, то студенти цього вишу проходитимуть її на базі інших університетів чи коледжів, які розташовані у тому ж населеному пункті. Тому уникнути базової військової підготовки не вдасться. Крім того, можливе проведення додаткових занять з метою набуття навичок ведення вогню зі стрілецької зброї на сертифікованих стрільбищах, у тирах та на інтерактивних тренажерах, якщо такі навчання ініціюють місцеві адміністрації чи ветеранські об’єднання. Час, проведений на цих заняттях, не зараховується до виділеного на базові тренування.

Крім непридатних за станом здоров’я, від військової підготовки звільняються студенти, які:

  • до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших 
  • державах;
  • проходили військову службу;
  • мають сертифікат про проходження базової підготовки та здобуття 
  • військово-облікової спеціальності.

Вишкіл у вишах: інші зміни з 2025 року

З постанови уряду випливає, що студенти почнуть проходити базовий військовий вишкіл на практиці з 2025 року. Це випливає з того, що Міністерство освіти має час до 30 грудня, щоб подати до Генштабу узагальнену інформацію про здобувачів вищої освіти, які можуть проходити практичні заняття.

Сама ж практична частина відбуватиметься у період з травня по жовтень 2025 року після подання відповідних списків. На неї використають час, передбачений для канікул. Якщо ж студент з поважних причин не може пройти заняття, він має звернутися за дозволом до керівника свого вишу, щоб можна було пройти вишкіл на наступний рік.

Після того, як студенти успішно пройдуть базову військову підготовку, вони складатимуть присягу й отримають сертифікат. Далі списки таких студентів передають, зокрема, до ТЦК.

Раніше Заборона розповідала про військовий вишкіл, який провозять на Львівщині. Репортаж у стилі гонзо описує події, що відбувалися під час вишколу з автором та його товаришем, для якого ці навчання стали першим кроком на шляху воїна.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій