Читаєте зараз
В Україні змінили правила вступу до аспірантури: до чого тут відстрочка від мобілізації

В Україні змінили правила вступу до аспірантури: до чого тут відстрочка від мобілізації

Анастасія Могилевець
  • Міністерство освіти і науки України змінило правила вступу до університетів на аспірантуру у 2024 році.
  • Це зробили на тлі різкого зростання кількості чоловіків призовного віку серед вступників.
  • Іноземна мова є обовʼязковою для вступу до магістратури, але не для допуску до вступу до аспірантури.

Денну форму навчання фактично зробили пріоритетом. Отже, вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми. В цьому випадку відстрочка не надається. 

Заборона розповідає про нюанси вступу до аспірантури у 2024 році.

Вступ до аспірантури-2024: нові правила від МОН

Міністерство освіти і науки України змінило правила вступу охочих до аспірантури у 2024 році. Причина рішення — стрімке збільшення кількості військовозобов’язаних чоловіків серед вступників, повідомив очільник МОН Оксен Лісовий.

Зміни передбачає Порядок прийому на навчання для здобуття ступенів бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва у 2024 році. Нововведення також ґрунтуються на основі спеціального наказу МОН. Його ухвалили на підставі спеціальних повноважень, що надав закон «Про освіту» на період воєнного стану.

Так, у 2024-му для допуску до вступних випробувань у виші треба обов’язково скласти Єдиний вступний іспит (ЄВІ). Раніше для вступу було достатньо іспитів безпосередньо в університеті та наукових установах. 

Читати більше новин в Telegram

Прохідний бал в частині ТЗНК (тесту загальної навчальної компетентності) встановили на рівні 160. При цьому, щоб навчатися на магістратурі, треба продемонструвати знання іноземної мови. Але це не обовʼязково для допуску до вступу до аспірантури.

Правила складання ЄВІ. Інфографіка: Український центр оцінювання якості освіти

«Вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, які не дають право на відстрочку. Акцент — на якість освіти, тому пріоритезуємо денну форму. І для того, щоб не відрізати можливість вступу для справжніх, вмотивованих і здібних, збільшуємо кількість місць на бюджеті – з 3 200 до 7 000», — каже Оксен Лісовий. 

Докторантура в Україні: яка кількість вступників серед чоловіків у 2024 році

До початку повномасштабної російської агресії у 2022 році щороку на аспірантуру (як бюджет, так і контракт) вступали близько 7000-8000 людей. Натомість у 2024 році для проходження ЄВІ, який складають також вступники на магістратуру, зареєструвалися 246 189 людей, додав міністр.

Лісовий зазначив, що 79% з них — чоловіки. На навчання на аспірантурі претендує майже половина з них: 91 561 вступників. Очільник міністерства назвав рекордні показники аномалією для системи освіти, яка шкодить економіці та нацбезпеці країни. Він попросив повідомляти про факти фіктивного навчання до поліції.

«Те, що система освіти стала такою «дірою» для ухилянства свідчить про симптоми її занедбаності. І саме тому ми розпочали її комплексну трансформацію. Бо якість освіти і цінності, які плекаються в цій системі, мають значення. Не можна жити у світі подвійних стандартів, де одні захищають свободу, правду, гідність і справедливість. А інші чинять навпаки і ще й навчають дітей перших», — вважає Оксен Лісовий.

Раніше Заборона розповідала про вступ до університету на бюджет. Для цього треба скласти мультипредметний тест щонайменше на 130 балів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій