'
Читаєте зараз
В Україні виник скандал навколо стипендій. Кабмін пішов проти Зеленського?

В Україні виник скандал навколо стипендій. Кабмін пішов проти Зеленського?

Iryna Troian
Автор:
Чистий Сковорода
  • З 1 січня 2022 року в Україні кількість студентів, що отримують стипендії, зменшилась.
  • Ліміт стипендіатів у 2022 році встановили на позначці 35-40%, але обіцяють, що після перегляду рішення повернуть до 40-45%.
  • Раніше президент України обіцяв, що при піднятті розміру стипендій ліміти їх отримувачів залишаться незмінними.

З 1 січня 2022 року в Україні збільшили розмір стипендії для студентів і водночас зменшили ліміт самих стипендіатів. Так, отримувати стипендію можуть лише 35-40% студентів. Зменшення ліміту обурило органи студентського самоврядування та профільні профспілки. Міністр освіти Сергій Шкарлет заявив, що рішення про зменшення ліміту вже переглянули й згодом уряд поверне попередні 40-45%. 

Заборона розповідає про те, що спричинило скандал в Україні навколо стипендій, та про те, наскільки підвищили виплати студентам від початку 2022 року.


В Україні кількість студентів-стипендіатів зменшилася

З 1 січня 2022 року рішенням Кабінету міністрів України кількість студентів, які отримують стипендії зменшилась, повідомив у Facebook студентський уряд Львівського національного університету імені І. Франка. 

Питання щодо розподілу стипендій уряд регулює двома постановами:

  • №882 від 12 липня 2004 року, де є пункт щодо ліміту стипендіатів;
  • №1047 від 28 грудня 2016 року, де визначають розміри академічних стипендій. 

«Коли 1 вересня більшість ЗМІ радісно писали про підвищення стипендій, оминаючи зменшення ліміту стипендіатів, вийшла постанова №933, яка внесла зміни у дві вищезазначені базові постанови. Відповідно — зменшивши ліміт із 40-45% до 35-40% та збільшивши розмір академічних стипендій — ординарна академічна стипендія з 1 січня складає 2000 гривень. В постанові було зазначено, що зміни набувають чинності з 1 січня 2022 року», — йдеться у повідомленні студентського уряду.

Читати більше новин в Telegram
Відеозвернення українських студентів до уряду України щодо зменшення кількості стипендіатів. Відео: Профспілка працівників освіти і науки України/YouTube

1 грудня 2021 року під час свого виступу у Верховній Раді України Володимир Зеленський заявив, що уряд підвищив стипендії студентів до прожиткового мінімуму, і пообіцяв, що при цьому кількість стипендіатів зменшувати не будуть.

2 грудня 2021 року вийшла постанова №1256, яка повернула попередній ліміт стипендіатів на позначці 40-45%. Зміни набули чинності 9 грудня. 

«Однак нова груднева постанова жодним чином не скасовувала постанову попередню — вересневу. Тому після 22 днів законної дії постанова втратила юридичну силу та відправилась в урядовий архів, і вже з 1 січня набула чинності постанова №933 з новими розмірами стипендій і зменшеними лімітами стипендіатів», — розповіли студенти.

Таке рішення позбавило студентів права на академічну стипендію, яка попри підвищення все ж є меншою за прожитковий мінімум. 

Скорочення ліміту стипендіатів: відповідь МОН

14 грудня 2021 року Профспілка працівників освіти і науки України звернулася до МОН із проханням повернути попередні ліміти стипендіатів — 40-45%. 

У Міністерстві освіти і науки надіслали таку відповідь: «Розглянувши питання збереження діапазону стипендіатів серед студентів на рівні від 40 до 45%, Міністерство фінансів у своєму листі від 06.01.2022 … зазначило, що пропозиція щодо збільшення відсотка осіб, які матимуть право на отримання стипендій, потребує додаткового бюджетного фінансування».

Також у МОН додали, що у Держбюджеті-2022 видатки на збільшення відсотків стипендіатів не передбаченні.

Відповідь МОН на звернення Профспілки працівників освіти і науки України. Фото: Міністерство освіти і науки України

У відповідь на звернення народної депутатки Наталії Піпи МОН додало, що, за свідченнями Мінфіну, «у більшості країн Європейського Союзу академічні стипендії отримують лише 10% здобувачів вищої освіти». На їхню думку, підвищення розмірів стипендій з одночасним скороченням ліміту їх отримувачів відповідає міжнародній практиці.

В МОН пообіцяли виправити ситуацію зі стипендіями

20 січня 2022 року, вже після розголосу, міністр освіти та науки України Сергій Шкарлет повідомив, що рішення про зменшений ліміт стипендіатів переглянули. 

«Цьогоріч кількість одержувачів академічних стипендій становитиме 40-45%, як і зазначав президент України Володимир Зеленський. Відповідну пропозицію вже підтримали колеги з Мінекономіки, Мінцифри та Мінфіну. Наразі документ знаходиться на фінальній стадії погодження в Міністерстві юстиції»,  —  розповів міністр освіти та науки. 

Також він наголосив, що на наступному засіданні уряду (орієнтовно це 26 січня) питання щодо лімітів стипендіатів буде остаточно врегульовано.

Стипендія з січня 2022 року: на скільки підвищили

З 1 січня 2022 року в Україні студентам раз на місяць мають виплачувати стипендії в таких розмірах:

  • для бакалаврів, спеціалістів та магістрів розмір звичайної стипендії збільшився з 1300 до 2000 гривень, підвищена стипендія зросла з 1600 до 2550 гривень;
  • для студентів технікумів, ліцеїв, коледжів розмір звичайної стипендії зріс з 980 до 1510 гривень, а підвищена стипендія виросла з 1250 до 1930 гривень;
  • студентам професійних технічних училищ встановили стипендію у розмірі 1250 гривень (раніше 490 гривень).

Залежно від типу навчального закладу, розмір академічної стипендії президента України коливатиметься від 2750 до 4400 гривень за місяць. Іменна та академічна стипендія від Кабінету міністрів України становитиме 2500-4000 гривень.

Раніше Заборона розповідала про те, як студентам захистити свої права, та про те, куди звертатися, якщо відбувається булінг та приниження з боку викладачів. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій