Читаєте зараз
В Україні з 1 жовтня буде інша абонплата за газ: хто платитиме менше

В Україні з 1 жовтня буде інша абонплата за газ: хто платитиме менше

Анастасія Бодюл
  • Всі споживачі, які мають підведений газ, мають платити за його доставку, навіть якщо їм не користуються.
  • Плата за розподіл палива — це гроші на утримання та ремонт трубопроводів. Її вартість відрізняється в кожному регіоні України.
  • Для зниження тарифу треба опломбувати всі газові прилади, що не працюють.

Абонентська плата за транспортування газу в Україні встановлюється на один рік — кожен місяць споживачу нараховуватимуть однакову суму. Тариф залежить від річної замовленої потужності палива: її визначають за торішніми показниками та кількістю робочого обладнання. 

Заборона розповідає про вартість комунальної послуги напередодні опалювального сезону 2023\2024.


Мінімальний тариф на доставку газу: кому знизили

З 1 жовтня 2023 року в Україні зміняться правила розрахунку абонплати за газ. Зокрема, зменшать мінімальний платіж для тих, хто споживав найменше палива з жовтня-2022 по жовтень-2023. Нові суми вираховуватимуть лише по робочих приладах, а не по всіх наявних, повідомляє Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Є кілька випадків, коли це дозволить заощаджувати:

  • власники не будуть зимувати у житлі;
  • їм відключили газ;
  • котел або колонку не використовують і демонтують.

Для зниження тарифу треба опломбувати обладнання, що не діє. Щоб провести процедуру, потрібно звертатися до оператора розподілу газу (в облгаз, міськгаз чи філію газмереж залежно від регіону). Прилад повністю виведуть з експлуатації: ним неможливо буде скористатися без повторного візиту газовиків, які знімуть пломбу. 

Читати більше новин в Telegram
Суми, які вдасться зекономити споживачам газу після змін. Інфографіка: НКРЕП

Вартість знизиться через урізання мінімального розміру річної замовленої потужності. Саме цей показник визначає, скільки має платити людина, навіть якщо не користується газом. При цьому чим більше газових приладів, тим вищий розмір потужності, а отже, і мінімальна абонплата за паливо. 

Чинні мінімальні розміри споживання на рік:

  • 39 м³ — газ використовується тільки для приготування їжі;
  • 126 м³ — є газові прилади на підігрів води та приготування їжі;
  • 314 м³ — газ використовується комплексно: для опалення, їжі та води або для якогось об’єкта, що не є побутовим.

Плата за транспортування газу: чому відрізняється в регіонах

В різних населених пунктах тарифи на доставку газу сильно відрізняються. Річ у тім, що плата за розподіл палива — це, по суті, гроші на утримання та ремонт трубопроводів. Тариф залежить від їхньої довжини та кількості газу, який ними качають (тобто кількості споживачів у конкретного облгазу). 

Також слід враховувати, що абонплата на транспортування газу встановлюється щорічно — з 1 жовтня. Під час розрахунку суми враховується споживання з минулого жовтня по поточний. Після цього споживач щомісяця сплачує однакову вартість. Його поточне споживання враховуватиметься вже наступного року.

Раніше Заборона розповідала про обов’язкову повірку лічильників: обстеження можна не проходити лише жителям ТОТ або місць, де ведуться бойові дії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій