'
Читаєте зараз
В Україні за 2022 рік зникли безвісти майже 19 000 людей: що робити, якщо втратили зв’язок з близькими

В Україні за 2022 рік зникли безвісти майже 19 000 людей: що робити, якщо втратили зв’язок з близькими

Ilona Kivva
Автор:
  • В Україні станом на вересень 2023 року задокументовано два піки зникнень людей — у 2014 та 2022 році. 
  • В обох випадках причиною є військова агресія Російської Федерації.
  • Факт розшуку людини можна перевірити на сайті YouControl, ввівши ПІБ.

В Україні станом на 5 вересня 2023 року вважаються зниклими безвісти понад 35 000 людей. Якщо близька людина тривалий час не виходить на зв’язок, звертайтеся у поліцію. Для військових процедура відрізняється.

Заборона розповідає про статистику зниклих безвісти з 2014 року та про алгоритм дій, якщо втратили зв’язок з близькими.

Зниклі безвісти українці: як змінювалася статистика за 10 років

В Україні станом на вересень 2023 року задокументовано два піки зникнень людей — у 2014 та 2022 році. У першому причиною стали російська агресія проти України, анексія Криму та початок бойових дій на Донбасі. Другий пік — 18 811 зниклих, він є наслідком повномасштабного вторгнення Росії в Україну. 

Після 24 лютого 2022 року кількість зниклих безвісти збільшилася з 6 726 осіб до 35 114 людей (станом на 5 вересня 2023 року). Тобто вона зросла у п’ять разів.

Серед таких людей чоловіків ушестеро більше, ніж жінок. Де найбільше:

Читати більше новин в Telegram
  • Донеччина;
  • Луганська область;
  • Київ.

«На основі даних щодо кількості зниклих осіб станом на вересень 2023 року, Донецька область має найвищий показник – 6 394. На Луганщині 1 821 людина зникла безвісти. Як і в Донецькій області, це може бути наслідком посилення воєнної активності. У Київській області також значна кількість зникнень безвісти осіб — 1 705. Зокрема, в самому Києві — 1 878 зниклих», — кажуть в YouControl.

Близька людина зникла безвісти: як діяти

У разі зникнення людини потрібно зібрати якомога більше інформації про її останнє місцеперебування, прикмети тощо. Перш за все треба, звернутися у поліцію і написати заяву «Про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин». Буде призначено слідчого, до якого можна звертатися з новою інформацією та запитаннями про хід розслідування.

Також є можливість звернутися:

  • на гарячу лінію Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, за номером: 0 800 103 333;
  • до Міжнародного Комітету Червоного Хреста: 0 800 300 155.

Якщо зник військовослужбовець, перед подачею заяви треба, щоб він вже мав статус зниклого безвісти. Уточнити це можна у військкоматі, з якого призвали. Статусу немає — зверніться до групування, де служить (Головні управління Національної поліції області, райвідділки, обласні ГУ СБУ, ГУ ДСНС, ЗСУ, НГУ тощо).

Як перевірити, чи є людина зниклою безвісти

Перевірити будь-яку людину можна в модулі «Фізичні особи» в YouControl. Після введення даних аналітична система покаже інформацію, зібрану з офіційних джерел. Зокрема, скільки записів знайдено в розділі «Перевірка МВС». 

Крім прізвища, ім’я та по батькові, в анкеті буде дата народження, дата та місце зникнення, статус розшуку та фото за наявності в джерелі. 

YouControl також зберігає та показує історичні дані (інформація з офіційних джерел, що згодом була змінена або видалена). Тобто коли громадяни зникають з сайту МВС, вони залишаються в системі YouControl з відповідним статусом. Наприклад, вказується дата видалення запису з реєстру та статус розшуку: «Немає на сайті МВС».

Раніше Заборона розповідала про державний реєстр зниклих безвісти. На підставі витягу люди, зокрема, зможуть звернутися до Пенсійного фонду, щоб отримати пенсію по втраті годувальника непрацездатним членам сімʼї.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій