Читаєте зараз
Мобілізація чоловіків до 25 років: в Україні закрили лазівку у законодавстві 

Мобілізація чоловіків до 25 років: в Україні закрили лазівку у законодавстві 

Ilona Kivva
Автор:
  • Український парламент ухвалив документ, який остаточно  забороняє призивати чоловіків до 25 років, 9 жовтня 2024 року. Міноборони та Генштаб виступали проти.
  • Спочатку в акті також була прописана демобілізація тих, хто вже у війську. Але перед другим читанням положення прибрали. 
  • Крім цього, президент України ще у квітні підписав низку документів, які стосуються мобілізації, військового обліку та безпосередньо служби.

В Україні призов офіційно здійснюється з 25 років. Раніше цього віку потрапити на службу в теорії можна тільки добровільно, однак у законодавстві була лазівка. Так, були випадки, коли обмежено придатних у воєнний час із списку призовників переносили у список військовозобов’язаних, тобто у категорію тих, кого можна мобілізувати. Коли ж статус скасували, тисячі чоловіків від 18 років, яких свого часу визнали обмежено придатними, почали мобілізували.

Заборона розповідає про ухвалений верховною Радою акт.

Призов з 18 років: кого саме могли забрати у військо 

Верховна Рада 9 жовтня 2024 року ухвалила законопроєкт №11379-д щодо проходження військової служби під час мобілізації людьми, які не досягли 25-річного віку. 

Документ було ініційовано 13-ма парламентарями: 10 від «Слуги народу», по одному від «Європейської солідарності», «Батьківщини», «Голосу»). Його підтримали 311 народних депутатів. Тепер його має підписати президент.

«Попри переконання, що в країні мобілізують після 25-ти, а молодших — тільки добровільно, ВВС Україна описувала випадки мобілізації хлопців, яких доставили до ТЦК, а згодом на навчання. Закон це дозволяв, тому що обмежено придатних у воєнний час із списку призовників переносили у список військовозобов’язаних – категорію тих, кого можна мобілізувати. Весною статус обмежено придатний скасували, в травні запрацювали нові правила ВЛК, згідно з якими багато хвороб, які раніше вважали несумісними зі службою, такими більше не визнають. На відміну від їхніх здорових однолітків до 25 років, які не підходять до мобілізації за віком, тисячі хлопців, яких свого часу визнали обмежено придатними – весь цей час мобілізували», — пояснили у BBC.

Читати більше новин в Telegram

Перш ніж законопроєкт винесли на голосування у парламент, його понад два місяці обговорювали у Комітеті національної оборони та безпеки. Міноборони та Генштаб виступали проти, аргументуючи тим, що документ знизить оборонні можливості України. Однак 16 вересня комітет таки підтримав акт одноголосно.

Пізніше Міноборони України видало директиву, яка забороняла мобілізацію обмежено придатних чоловіків до 25 років. Тих, кого вже мобілізували, зобов’язалися не відправляти на нуль. Фактично, це була тимчасова міра, щоб призупинити призов цієї категорії людей до ухвалення законопроєкту.

Цікаво! Спочатку у акті також була прописана демобілізація таких чоловіків, яких вже призвали. Але перед другим читанням положення прибрали. Ймовірно, розробляється окремий законопроєкт для цього.

Мобілізація в Україні: зміни з квітня 2024 року

Президент України ще у квітні 2024 року підписав низку документів, які стосуються мобілізації, військового обліку та безпосередньо служби.

Серед іншого, призовний вік знизили з 27 до 25 років. Також було скасовано статус «обмежено придатний до військової служби». Тепер військово-лікарська комісія зможе зробити тільки два висновки:

  • придатний;
  • непридатний.

Громадянам, які мали статус «обмежено придатний» дали 9 місяців, щоб знову пройти військово-лікарську комісію, за результатами якої буде надано новий висновок.

Документ також передбачає низку інших змін:

  • можливість перебувати на лікуванні до 12 місяців (зокрема за кордоном) без проходження ВЛК;
  • можливість звільнення військовослужбовців для догляду за хворою дитиною віком до 14 років та відпустки для військовослужбовців у разі народження дитини або після поранення;
  • грошове забезпечення для військовослужбовців, визнаних обмежено придатними до військової служби або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.

Також Зеленський підписав акт про електронний реєстр військовозобовʼязаних, який передбачав значне розширення реєстру військовозобов’язаних «Оберіг». 

Основні положення:

  • наповнення реєстру інформацією про номери телефону, адреси електронної пошти, відомості про володіння іноземними мовами, відомості про документи, що дають право громадянину України на виїзд за кордон та повертатись;
  • внесення до реєстру відомостей про наявність водійського посвідчення і права на володіння зброєю;
  • внесення інформації про результати медичного огляду і про участь громадянина в бойових діях;
  • надання доступу до інформації через електронний кабінет військовозобов’язаного;
  • дані в реєстр вноситимуться без згоди громадянина, окрім даних про його членів сім’ї;
  • передбачено створення реєстру військовослужбовців.

У рамках цих нововведень спростили отримання статусу УБД. Його можна отримати автоматично, після того, як сформується відповідний витяг з реєстру. До нього буде додано унікальний код (QR, штрих, або цифровий). В електронному форматі можна також набути статус особи з інвалідністю в наслідок війни.

Раніше Заборона розповідала про можливості потрапити добровольцем у військо в Україні у 2024 році. Серед іншого, іноземцям, окрім ЗСУ та ТРо, можуть вступити ще й до лав Нацгвардії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій