В Україні жінки до 16 липня мають стати на облік у ТЦК: чи справді це так

Анастасія Могилевець
  • Закон про штрафи за неоновлення даних чи непостановку на облік почав діяти ще з травня 2024 року.
  • З 17 липня штрафи отримають жінки, якщо не оновлять дані, але це стосується лише представниць двох спеціальностей.
  • Обов’язковий військовий облік для медикинь та фармацевток запровадили ще в жовтні 2023.

Жінок з медичною та фармацевтичною освітою можуть оштрафувати на суму від 17 000 до 25 000 грн, якщо вони не стануть на військовий облік і не оновлять дані. Ще одне нововведення — без візиту до ТЦК (чи онлайн оновлення даних) вони не зможуть працевлаштуватися. При цьому облік не означає мобілізації і жодним чином не обмежує можливість виїзду за кордон.

Заборона розповідає про військовий облік для жінок.

Військовий облік жінок: зміни у липні-2024

Оновлений закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» почав діяти 18 травня 2024 року, хоча ухвалили його ще у квітні. Одна з найважливіших змін стосується обов’язкового оновлення даних військовозобов’язаних. 

Так, всі військовозобов’язані мають оновити свої дані до 16 липня включно. Це можна зробити:

  • у ТЦК;
  • у центрах надання адміністративних послуг (ЦНАПах);
  • в застосунку Резерв+.

Важливо, що крім чоловіків, стати на облік і оновити дані повинні ще й військовозобов’язані жінки. Це, зокрема, стосується представниць медичних або фармацевтичних спеціальностей, які придатні до служби за станом здоров’я. Водночас заклад, в якому жінка здобула таку освіту, неважливий — це може бути навіть коледж чи училище. Способи оновлення даних для жінок такі самі, як і для чоловіків.

Читати більше новин в Telegram

Ті жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність і ще не стали на військовий облік, мають на нього стати. Це стосується всіх без винятків — і придатних до служби, і непридатних. Стати на облік жінкам також треба до 16 липня включно. 

Для цього потрібно звернутись до ТЦК, де заведуть особову справу та направлять на медкомісію, яка визначить придатність до служби. Як пояснив юрист ГО «Центр економічно-правового розвитку» Андрій Корбецький, взяття на облік не означає автоматичну мобілізацію. Це потрібно для того, щоб Генштаб знав, скільки медиків є в резерві. Жінку мобілізують лише тоді, коли вона сама напише відповідну заяву.

Крім того, на військовий облік можуть стати жінки, які мають  спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю. Перелік таких професій можна вказаний у відповідному наказі Міністерства оборони.

Окремо варто згадати про можливість виїзду за кордон для військовозобов’язаних жінок. Якщо з чоловіками все зрозуміло — виїзд з країни їм переважно заборонений, то медикиням та фармацевткам можна покидати Україну навіть під час перебування на обліку. Жодних обмежень на виїзд жінок закон не встановлює.

Оновлення даних у ТЦК: штрафи

Ті жінки, які обов’язково мають стати на військовий облік, але не зробили цього або не оновили дані так само можуть бути оштрафовані, як і чоловіки. Сума санкції за неоновлення даних і за непостановку  на облік коливається від 17 000 до 25 500 грн, вказано у статті 210 КУпАП

Однак штраф можуть не виписати, якщо дані про призовників, військовозобов’язаних і резервістів реєстр «Оберіг» зможе отримати з інших реєстрів чи баз даних.

Крім штрафу, для медикинь і фармацевток є ще одне обмеження. До середини травня жінки з медичною або фармацевтичною освітою могли працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року. Проте 16 травня 2024 року український уряд цю норму скасував. Таким чином, тепер жінки з відповідною освітою повинні стати на військовий облік перед працевлаштуванням.

Варто нагадати, що перебування на військовому обліку стало обов’язковим з жовтня 2023 року.  І лише тепер тих, хто цього не зробив, будуть штрафувати. Щоб стати на облік, потрібно прийти в ТЦК й надати:

  • заяву про взяття на облік;
  • паспорт або ID-картку;
  • ідентифікаційний номер;
  • документ про здобуття спеціальності/професії;
  • довідку з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
  • свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;
  • свідоцтво про шлюб;
  • фотокартки 3×4.

Раніше Заборона розповідала про правила виїзду з України чоловіків, що мають посвідку на проживання за кордоном. Щоб це зробити, потрібно погодити виїзд з ТЦК та Держприкордонслужбою.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій