В Україні з’явилася фейкова «Дія». Чим вона відрізняється від справжньої

Yevheniia Kostina
Дія
  • У Мінцифри пояснили, нащо була створена фейкова «Дія».
  • Кіберполіція почала розслідування за фактом створення підробки.
  • За використання підробки загрожує обмеження волі.

Фальшиву «Дію» для роботи на базі операційної системи Android створив 21-чіний мешканець Запоріжжя. Основною метою псевдододатку, за словами міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, є створення COVID-сертифікатів та паспортів, щоб підлітки могли купувати алкоголь.

Заборона розповідає, як продавали фейковий додаток та як відреагували правоохоронні органи. 


Фейкова Дія

Вперше інформацію про фейкове програмне забезпечення поширили у ЗМІ 23 жовтня 2021 року. Шахраї запевняли, що підробка настільки якісна, що «не виникає питань, коли показують документ з цього додатку». Продавці псевдо-Дії пропонували певний набір документів: студентський квиток, паспорт громадянина України, картки платника податків та COVID-сертифікати. Причому користувачі могли самі вписувати та редагувати дані. Ділки продавали додаток за 80-120 грн і, крім свого Telegram-каналу, рекламували його у Facebook.

Редакція Заборони закликає читачів не купувати підроблені додатки та сертифікати про вакцинацію.

Мінімальний штраф за використання підробки складає 850 гривень, максимальне покарання — обмеження волі на два роки або півроку арешту.

Читати більше новин в Telegram

Реакція МВС і Мінцифри на фейкову «Дію»

Мінцифри звернулося до Національної поліції щодо появи фейкового додатку та його продажу. «Ми постійно відстежуємо в інформпросторі та інтернеті всі згадки про «Дію» та інші проекти, тому відреагували на створений фейковий ресурс», — повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.

У Міністерстві внутрішніх справ заявили про початок розслідування. «Є підроблений додаток, який дублює «Дію». Кіберполіція зараз веде розслідування», —  йдеться в коментарі МВС України.

Очільник Мінцифри Михайло Федоров у своєму телеграм-каналі повідомив, що фейкової програми немає в Google Play, а шахраї надавали покупцям файл у форматі apk для встановлення додатку на Android. За його словами, метою цього програмного забезпечення було створення фейкових COVID-сертифікатів та підробка паспортів, щоб неповнолітні могли купувати алкоголь.

«Звичайно ж документи не валідуються через QR. І для тих, хто купує подібні сервіси: будьте обережні, можна потрапити під статтю «підробка документів», — написав Федоров.

27 жовтня Мінцифри повідомило, що зловмисника знайдено: ним виявився 21-річний мешканець Запоріжжя. «Розробнику фейкової копії застосунку загрожує до шести років позбавлення волі. Слідчі дії тривають. Зараз правоохоронці блокують всі канали, де розповсюджується фейковий застосунок та встановлюються особи, які вже придбали та використовували підробку», — заявили в профільному міністерстві.

Раніше Заборона розповіла, як Україна потрапила на шпальти світової преси через масову купівлю підроблених COVID-сертифікатів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій