В усьому світі люди дедалі частіше відмовляються від м’яса. Нащо це робити? Вегани — це не вегетаріанці? Детально розповідаємо про це
Близько третини населення світу виключили м’ясо зі свого раціону. Сама течія веганства та вегетаріанства — не скільки про дієту та особливі харчові звички, скільки про ідеологію. Багато екоактивістів та борців за права тварин закликають людство відмовлятися від м’яса через шкоду, якої тваринництво завдає довкіллю. Але навколо веганства та вегетаріанства існує чимало міфів та упереджень. Заборона розібралася, чому люди відмовляються від м’яса, як це впливає на організм та чи дійсно рятує планету.
Що таке веганство та вегетаріанство?
Вегетаріанство — це коли людина не їсть м’ясо, але може їсти інші продукти тваринного походження. Зазвичай люди обирають такий тип харчування через проблеми зі здоров’ям, релігійні переконання або моральні побоювання щодо шкоди тваринам. Багато людей не вживають м’ясо, бо вважають його шкідливим для здоров’я. Є кілька типів вегетаріанства:
- Лактоововегетаріанство (від лат. lacto — «молоко», ovo — «яйце») — найрозповсюдженіша вегетаріанська дієта. У цьому випадку люди можуть їсти яйця та молочні продукти, але не вживають м’ясо та морепродукти.
- Лактовегетаріанство включає в раціон молочні продукти, але виключає з нього м’ясо, морепродукти та яйця.
- За ововегетаріанства люди навпаки вживають в їжу яйця, але відмовляються від молочних продуктів, м’яса та морепродуктів.
Є також форми харчування, дотичні до вегетаріанства. Наприклад, пескетаріанці — це люди, що відмовилися від м’яса та птиці, але споживають рибу, морепродукти, яйця та молочку. Поллотаріанці відмовляються від м’яса ссавців, риби та молюсків, але включають у раціон м’ясо птиці. За флексітаріанства людина загалом відмовляється від м’яса, але іноді може собі його дозволити. При цьому конкретна кількість м’яса, яку можна споживати, необмежена.
Веганство відрізняється від вегетаріанства тим, що виключає з раціону всі продукти, пов’язані з живими створіннями: молочні продукти, яйця, рибу, морепродукти і, звісно ж, м’ясо. Більшість веганів керуються моральними принципами, коли обирають такий спосіб життя. Тому крім харчування вони також уникають шкіри та хутра у побутових предметах та одязі, косметики, що тестується на тваринах тощо.
Звідки це взялося?
Веганську дієту почали тестувати ще на початку 40-х років 20 століття. Конкретне визначення веганства з’явилося у 1949 році. Згідно з ним, веганство — це принцип звільнення тварин від експлуатації людиною. Пізніше до цього визначення додавалися й інші, наприклад «прагнення припинити використання тварин людиною в їжі, полюванні, роботі тощо».
Спочатку різновидів у веганства не було. Коло людей просто вирішило відмовитися від тваринної їжі без чіткого переліку продуктів, які не можна вживати. Перша класифікація виникла тоді, коли деякі вегетаріанці почали включати у свій раціон яйця та молочні продукти. Тому лактоово-, ово-, лакто- та пескетаріанство вважаються більш новітніми практиками.
Чому люди відмовляються від м’яса?
Веганство — це не стільки про харчові звички, скільки про ідеологічну складову. Це переконання у тому, що експлуатувати тварин в інтересах людини — неправильно. А ще веганство — це вагома частина руху за права тварин. Тварини, яких вирощують на фермах та підприємствах, часто не мають нормальних умов для життя: достатньої кількості території, сонячного світла тощо. Також тварин на таких підприємствах годують стероїдними гормонами та антибіотиками.
Водночас вирощування тварин у промислових цілях негативно впливає на екологію, зокрема на викиди парникових газів, вирубку лісів, забруднення води та нестачу природних ресурсів.
Також є рух zero waste, головна ідея якого — те, що людство має прагнути до створення якомога меншої кількості відходів. Особливо це стосується пластику, який майже не розкладається. Але до чого тут веганство? Річ у тім, що наші відходи впливають на природу — зокрема на тварин та морських жителів. Птахи, риби та тварини можуть заплутатися у пластикових відходах, помилково з’їсти пластик та померти. Тому багато веганів прагнуть обмежити споживання одноразового пластику.
Так само вегани часто дотичні до теми прав людини. Наприклад, деякі феміністки бачать зв’язок між фемінізмом та веганством. Обидві концепції, на їхню думку, вказують на схожість між пригніченням тварин та жінок у патріархальному суспільстві. Мало людей замислюються над тим, що для того, аби корова давала молоко, вона має бути вагітною та народжувати. Зазвичай на фермах корів спеціально запліднюють, що, на думку екофеміністок, прирівнюється до сексуального та репродуктивного насильства.
Чи дійсно м’ясо та продукти тваринного походження шкідливі?
Одні дослідження кажуть, що шкідливі, інші — що навпаки. Гарвардська школа охорони здоров’я виявила, що люди, які їдять багато м’яса, частіше хворіють на серцеві захворювання. Згідно з дослідженням, щоденна порція необробленого червоного м’яса розміром з колоду карт підвищує ризик смерті від серцево-судинних захворювань або раку на 13%. Оброблене м’ясо (сосиски, ковбаси, бекон тощо) у тих же обсягах підвищує цей ризик на 20%.
Дослідники радять знизити споживання м’яса, але не говорять про повну відмову від нього. Також слід уникати підгорілого м’яса. Коли м’ясо готується на дуже високих температурах, його жири потрапляють назовні та накопичуються. Тоді утворюються токсичні сполуки, які називаються поліциклічними ароматичними вуглеводами. Вони шкідливі для здоров’я людини, оскільки спричиняють рак. Інші дослідження стверджують, що велика кількість червоного м’яса в раціоні сприяє раку нирок та сечового міхура.
Натомість є дослідження, які показують, що саме м’ясо — це джерело високоякісного білка, необхідного нашому організму. Також у м’ясі є багато важливих амінокислот та вітамінів. Велика кількість білку в організмі знижує апетит та покращує обмін речовин, зберігає м’язову масу тощо.
Якщо я відмовлюся від м’яса, це врятує планету?
Трошки. Згідно з даними ООН, галузь тваринництва викидає 7,1 гігатонни вуглецю в повітря. Це 14,5% від усіх антропогенних викидів парникових газів у світі. Найдорожче планеті коштує вирощування великої рогатої худоби (виробництво яловичини та молочних продуктів) — воно виробляє 65% викидів усієї галузі. Водночас тваринництво використовує більше землі та води, а ще більше шкодить довкіллю, ніж виробництво будь-якого іншого продукту. Тому чим більше люди відмовлятимуться від м’яса, тим менше фінансуватиметься галузь і, відповідно, обсяги продукції поступово (але дуже повільно) зменшуватимуться.
Проте чимало компонентів веганської дієти також шкодять планеті. Багато фруктів та овочів, особливо зимою, імпортують з інших країн — часто літаками або суднами. Наприклад, більшість авокадо потрапляють в Україну з ПАР, Перу, Ізраїлю та Кенії. Усього за рік до нас на полиці магазинів потрапляє понад 10 тисяч тонн авокадо. У середньому один вантажний літак вміщує 113 тонн, тому для імпорту такої кількості авокадо потрібно близько 85 літаків.
Щоб виростити один авокадо, потрібно від 140 до 272 літрів води, а на кілограм піде 834 літри. У деяких районах Перу та Чилі для вирощування авокадо з водойм незаконно добувають воду, через що там посилилася криза нестачі води.
І це тільки авокадо. Крім води для вирощування фруктів та овочів використовують добрива, які теж залишають вуглецевий слід. Варто враховувати й пакування продуктів, яке дуже часто виробляється не в суперекологічних умовах. Тому зовсім прибрати шкідливі для екології продукти зі свого раціону, на жаль, не вийде.
А що буде з організмом, якщо не їсти м’яса?
Ви точно не помрете. Головне — забезпечити собі джерело білку. Його можна знайти в бобових, деяких крупах (наприклад, булгур, кускус, манка), грибах, горіхах, шпинаті, капусті.
Відмова від м’яса або принаймні зменшення його кількості у раціоні дозволяє краще контролювати вагу, покращує інсулінорезистентність та знижує ризик виникнення діабету. Також це поліпшить мікрофлору кишківника, оскільки вегетаріанські дієти зазвичай багаті на овочі та фрукти, злаки та боби, які містять багато харчових волокон. Ці волокна живлять корисні бактерії в кишківнику. Ну і, якщо вірити дослідженням, які ми наводили вище, ризик захворіти на рак у вас також знизиться.
До речі, ніде не доведено, що відсутність м’яса у вашому житті якось вплине на розумові здібності.
Що робити, якщо я хочу стати вегетаріанцем / веганом?
Ймовірно, різко припинити вживати м’ясо може бути непросто. Тому важливо робити все поступово. Перед тим, як ухвалити остаточне рішення, проконсультуйтеся з лікарем. Наприклад, під час годування груддю або вагітності не рекомендують різко прибирати з раціону м’ясо та яйця. Ось кілька порад щодо того, як зменшити вживання м’яса:
- Для початку спробуйте замінити червоне м’ясо на біле або рибу. Тобто свинину, яловичину, телятину замініть на курку, індичку або інших птахів — ці білки менш жирні. Також надавайте перевагу необробленому м’ясу.
- Спробуйте здобувати білок з інших продуктів. Сьогодні на полицях супермаркетів можна знайти чимало замінників м’яса з сої та інших бобових.
- Поставте собі за мету регулярно куштувати щось нове. Наприклад, щотижня ви маєте спробувати новий веганський або вегетаріанський продукт: кіноа, сочевицю, тофу, чорний горох тощо.
- Намагайтеся уникати цукру та інших рафінованих вуглеводів, оскільки ви й без того споживатимете більше вуглеводів, ніж зазвичай.
- Порадьтеся з лікарем щодо курсу вітамінів, які вам було б непогано пропити. Брак м’яса, наприклад, може серйозно вдарити по кількості B12.
- Їжте багато фруктів та овочів — свіжих чи розморожених.