'
Читаєте зараз
В Євроюсті натякнули, що росіян не засудять, поки Рада не ратифікує Римський статут

В Євроюсті натякнули, що росіян не засудять, поки Рада не ратифікує Римський статут

Анастасія Бодюл
  • Міжнародний кримінальний суд, що керується Римським статутом, — єдиний механізм притягнення Росії до відповідальності на міжнародному рівні.
  • Розгляд російських злочинів агресії вимагає окремого судового органа, коли та чи інша держава не є учасницею Римського статуту.
  • Для розслідування створили Спеціальний міжнародний трибунал над РФ на базі ООН: він діятиме подібно до Міжнародного військового трибуналу у Нюрнбергу. 

Україна підписала Римський статут у 2000 році, але досі так і не ратифікувала. Водночас Міжнародний кримінальний суд, який розслідує низку злочинів, спирається саме на цей документ. Його ратифікація — є основною вимогою для розгляду справи про військові злочини Росії, яка також не є учасницею договору.

Заборона розповідає про необхідність затвердження статуту.


Злочин геноциду: розслідування МКС

Для України, як країни-кандидата на вступ до ЄС, дуже важливо брати участь у міжнародних інституціях, які займаються боротьбою зі злочинністю. Це наразі єдиний механізм притягнення Росії до відповідальності на міжнародному рівні, розповів у інтерв’ю АрміяInform Єврокомісар юстиції Дідьє Рейндерс.

«Я весь час повторюю, що Верховній Раді України настав час ратифікувати Римський статут. Якщо ви просите застосувати проти Росії міжнародні правила, ви в Україні також повинні погодитися з ними. Я знаю, що воєнні злочини були вчинені росіянами. Ратифікація допоможе організувати розслідування, переслідування та засудження відповідальних і виконавців цих злочинів», — зазначив він.

Статус Римського статуту в країнах світу. Інфографіка: AFP

Проте розглядати українську справу важче: тут треба комплексний підхід. Україна звинувачує РФ не тільки у воєнних злочинах чи злочинах проти людяності, а у геноциді. А все разом це злочин агресії. Таке розслідування можливе, оскільки в Римському статуті є спроможності працювати над різними злочинами, але через специфічну ситуацію Росії процес ускладнюється: у вересні 2000 року РФ підписала документ, однак потім відкликала свій підпис. Міжнародний кримінальний суд не здійснює розслідування злочину агресії, вчиненого громадянами країни, яка не є учасницею Римського статуту. Саме тому виникла необхідність у створенні Спеціального міжнародного трибуналу над РФ на базі ООН. 

Читати більше новин в Telegram

«Розслідування справи про геноцид можливе. На початку березня 2022 року ми почали дискусію з Євроюстом і «Мережею геноциду» [Європейська мережа з розслідування та судового переслідування геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів]. Ми хочемо дати всі наявні інструменти. Це було найбільш оптимальним рішенням у випадку з розслідуванням злочину геноциду в Руанді та в колишній Югославії», — наголосив Дідьє Рейндерс.

Римський статут: що це таке

Римський статут — це міжнародний договір, який встановлює функції, юрисдикцію та структуру Міжнародного кримінального суду.

Суд був заснований у 1998 році для розслідування та переслідування осіб, звинувачених у геноциді, військових злочинах та злочинах проти людяності. Це перший трибунал, який діє на постійній основі: він почав роботу з липня 2002 року, після того, як 60 країн ратифікували Римський статут.

За статутом суд може розглядати такі міжнародні злочини:

  • геноцид (намір винищити певну національну, расову, етнічну або релігійну групу);
  • злочини проти людяності (масштабне переслідування мирного населення);
  • воєнні злочини (порушення законів та звичаїв ведення війни: жорстоке поводження з військовополоненими або використання заборонених видів зброї);
  • злочини агресії (планування або здійснення акту агресії людиною, що контролює силові формування).

Для розгляду справи повинна бути виконана низка умов:

  • країна, яка звернулася до суду, підписала та ратифікувала Римський статут;
  • якщо держава не є учасницею статуту, вона може визнати юрисдикцію суду стосовно певного злочину, подавши односторонню заяву;
  • Рада Безпеки ООН передає справу до суду;
  • розслідування може розпочатись лише на підставі інформації про злочини, що підпадають під юрисдикцію МКС.

Раніше Заборона розповідала про механізм створення спеціального судового органа для переслідування злочинів агресії, вчинених Росією та Білоруссю проти України,

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій