'
Читаєте зараз
Наступ Сил оборони, статика на Сході, напад з Білорусі: варіанти розвитку дій на фронті цієї зими

Наступ Сил оборони, статика на Сході, напад з Білорусі: варіанти розвитку дій на фронті цієї зими

Oleksandr Humeniuk

Розпочинається календарна зима, що означає старт зимової військової кампанії на лінії фронту. Зниження температури та збільшення кількості опадів безсумнівно вплинуть на тактику ведення бою як в обороні, так і в атаці. Чого чекати від наступних трьох місяців на лінії фронту, до чого варто бути готовими та чи можемо ми очікувати активних бойових дій, попри погіршення погоди? У всіх цих питаннях разом з експертами розібралась Заборона.


Південний напрямок: Херсонщина

Зниження температури та погіршення погодних умов не мають особливо вплинути на динаміку бойових дій на Херсонщині, де українські війська продовжують утримувати та розширювати власний плацдарм на лівобережжі Дніпра. Річ у тому, що наразі ЗСУ діють на лівобережжі малими групами та майже не використовують важку бронетехніку. Отже, пом’якшення ґрунту не становить особливої небезпеки для українських військ.

Про те, що ЗСУ не зупинять активних дій на цій ділянці фронту, свідчить і той факт, що наразі на цьому напрямку українські військові змушені працювати зі значною затримкою. На думку постійного військового експерта Заборони та колишнього військового льотчика-інструктора Романа Світана, форсування Дніпра та спроби наступу на цій ділянці мали розпочатися ще влітку, але їх довелося відкласти через підрив росіянами Каховської ГЕС:

Роман Світан. Фото: Wikimedia

«Росіяни, підірвавши греблю на початку червня, відсунули десь на кілька місяців можливість форсування Дніпра. Вони відсікли західний напрямок, і ті дії, які ми мали робити в червні, зараз перенеслися на осінньо-зимовий період. Те, що ми бачимо зараз, — це саме ті плани, які росіяни порушили. Зараз ми бачимо початок підготовки до форсування Дніпра та руху у бік Криму».

Варіант з рухом українських військ через Дніпро та в бік Криму досить заманливий. Головним плюсом цього напрямку є його близькість (100 км) до окупованого півострова, а головним мінусом — необхідність форсування Дніпра, що є дуже складною військовою операцією. Як зазначає Світан, вирішальним фактором, що впливатиме на розвиток подій на цьому напрямку, стане наявність або відсутність у ЗСУ сил та засобів для проведення повноцінного наступу:

«Зараз ми перебуваємо на етапі створення тактичних плацдармів, які можуть перерости в оперативні. Якщо у нас будуть сили та засоби рухатися, то це можна робити хоч завтра. Це швидко робиться. А от якщо ми цього не робимо, значить, нам наразі чогось не вистачає».

Щодо напрямків, по яких можуть почати рухатись ЗСУ після форсування Дніпра, то тут Світан визначає кілька варіантів. Зокрема, рух на Мелітополь, Армянськ та Скадовськ:

«Рух на Скадовськ — це завдання-мінімум. Практично весь окупований південь Херсонської області та війська, що там розташовані, забезпечуються з морського порту Скадовська. Тому цей напрямок, думаю, опрацьовується», — зазначає експерт.

Запорізький напрямок: розширення плацдарму

Ще однією важливою ділянкою фронту на Півдні залишається Запорізький напрямок, де ЗСУ досягло найкращих результатів літнього контрнаступу з погляду кількості звільненої території. Райони Роботиного, Великих Новосілок та Вугледару, швидше за все, залишатимуться найгарячішими напрямками збройного протистояння. На думку Романа Світана, на цих ділянках ЗСУ намагатимуться розширювати вже наявні плацдарми:

«Важливим є саме розширення плацдарму та рух по флангах. Потрібно забезпечити фланговий захист. Там глибокого руху може й не бути, але фланговий рух буде точно».

Враховуючи місцевість на цій ділянці фронту, можна припустити, що в зимових умовах застосування важкої техніки буде суттєво обмежене, а тому можна очікувати, що основний акцент ЗСУ зроблять на малих штурмових групах, застосуванні артилерії, контрбатарейній боротьбі та використанні різноманітних БПЛА.

Східний напрямок: стратегічна оборона

На відміну від Півдня, на Сході наразі ініціативою володіє армія РФ, яка продовжує здійснювати наступальні дії навколо Авдіївки, Бахмуту та у Серебрянському лісництві, що поруч із Кремінною. Враховуючи наступ ЗСУ на Півдні, варто очікувати, що на Сході українська армія перейде до стратегічної оборони та намагатиметься утримати лінію фронту. В цьому переконаний військовий експерт Владислав Селезньов:

«Весняно-літня кампанія відбувалася під загальною стратегією та діями українських сил оборони. Наразі певним чином наші ресурси вихолощені. Тож очевидно, що зараз російська окупаційна армія починає більш активно діяти, а українська армія змушена відповідати на ті виклики, які щоразу створюють нам дії ворога. Я впевнений у тому, що ворог і цієї зими буде намагатися використовувати свою ресурсну перевагу як у живій силі, так і в техніці та озброєнні, щоби мати перевагу на полі бою», — сказав він.

На думку Романа Світана, статичний фронт на Сході та оборона є єдиним правильним варіантом. На його думку, ЗСУ мають зосередити основні наступальні заходи саме на Півдні, а окуповані території на Сході звільняти вже після звільнення Криму:

«Нам треба там зариватися, не дати росіянам пройти далі. Здебільшого через погоду рухатись там буде практично неможливо. Тому весь цей фронт — Донецький та Луганський, — буде статичним до весни, а може, навіть до літа або осені наступного року. Рік практично ми там рухатися не будемо, доки не зачистимо Крим. Нам не можна рухатися на Донбас, залишивши у себе в тилу російські війська в Криму. Тобто визволення Донбасу [можливе] лише після визволення Криму», — зазначає експерт.

Північний напрямок: чи готують росіяни напад

Щодо Північного напрямку, то наразі ознак підготовки росіян до відкриття нового фронту не спостерігається, але підготовка у РФ додаткових резервів може швидко змінити ситуацію. Частково про це нещодавно у коментарі ABC News попередив командувач Об’єднаних сил, генерал-лейтенант Сергій Наєв:

«Якщо Росія продовжить нарощувати виробництво зброї й технологічно вдосконалюватися за допомогою своїх союзників, війна може знову поширитись за межі Сходу і Півдня. Ми готуємося до цього — будуємо оборонні споруди, ставимо міни, тренуємо наші війська», — сказав він.

Роман Світан зазначає, що від росіян можна очікувати чого завгодно  — навіть повторної спроби нападу з півночі України, однак, на думку експерта, такий сценарій малоймовірний через готовність ЗСУ зустріти ворога на цьому напрямку:

«Минулий рік показав, що вони можуть з будь-якого боку якось зайти. Але глобального точно нічого не буде. Навіть якщо вони спробують там щось зробити, то зараз [їм завадить] лінія оборони, яку побудував генерал Наєв. Він будував лінію оборони в районі Донбасу, яка стоїть досі, і таку саму лінію на півночі України. Пробити її практично неможливо. Тому [щодо того, чи] чекати нападу — ми точно чекаємо, але пройти там просто неможливо».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій