Вчені наблизились до розгадки однієї з найбільших таємниць Єгипту: яка знахідка допомогла
- Дослідники знайшли рукав річки Ніл, яка колись протікала поруч із найвідомішими пірамідами в Єгипті.
- Це може дати відповідь на питання, як стародавні єгиптяни переміщали масивні кам’яні блоки для будівництва цих пам’яток.
- Також біля комплексу пірамід виявили загадкову L-подібну споруду, природа якої поки що невідома.
Відкриття науковців може пояснити, чому піраміди утворюють ланцюг уздовж смуги пустелі в долині Нілу, включно з одним із семи чудес світу – пірамідою Хеопса. Археологи давно підозрювали, що єгиптяни придумали цікавий метод транспортування великого каміння, однак докази з’явилися вперше.
Заборона розповідає про будівництво єгипетських пірамід.
Будівництво пірамід Гізи: як це відбувалося
Дослідники з’ясували, що рукав річки Ніл довжиною 64 км пролягав прямо біля комплексу пірамід Гізи. Він був схований під пустелею та сільськогосподарськими угіддями протягом тисячоліть. Вчені використовували радіолокаційні супутникові зображення, щоб нанести на карту притоку річки, яку назвали Ахрамат (у перекладі з арабської – піраміди), пише The Guardian.
«Дослідження місцевості підтвердили, що водойма зникла під час сильної посухи. Піраміди Гізи перебували приблизно в кілометрі від її берега. Це свідчить про те, що річка відігравала ключову роль у транспортуванні величезних будівельних матеріалів і робітників, необхідних для будівництва пірамід», — каже провідна авторка дослідження Еман Гонейм з Університету Північної Кароліни у США.
Знахідка пояснює дивне, на перший погляд, розташування споруд на вузькому клаптику землі посеред пустельного плато, адже більшість давньоєгипетських поселень розташовувалися в безпосередній близькості до води. Ніл протягом всієї історії був основною транспортною артерією Єгипту, тож логічним є розташування великого будівництва на березі, де розвантажували кораблі.
Читати більше новин в TelegramАвтори відкриття також звернули увагу, що багато пірамід мають вимощені бруківкою дороги, що закінчуються в тому місці, де було зникле річище. Мощені шляхи біля комплексу пірамід в Гізі (Хефрена, Менакура і Кенткауса) приводять дослідників до висновку, що в цьому місці було гирло висохлого рукава ріки. Отже, він існував ще за часів Четвертої династії Старого царства.
Вважається, що посуха, яка сталася близько 4200 років тому, перетворила рукав на мілководний без сильної течії. Тож вітер зміг поступово засипати його, зробивши непомітним для оптичних супутникових знімків. Знання про існування цього рукава тепер дасть розуміння, де ще можуть розташовуватися поселення тієї доби, щоб врятувати їх від урбанізації.
Таємний хід біля піраміди Хеопса: що це може бути
До трійки найвідоміших на плато Гіза входить піраміда Хеопса. Вона найбільша з-поміж єгипетських пірамід і єдине з «Семи чудес світу», яке збереглося до наших днів. Нещодавно археологи зробили ще одне відкриття, пов’язане з нею.
За допомогою методу дистанційного зондування вони виявили під землею L-подібну споруду. У цьому місці поховані члени царських сімей Стародавнього Єгипту та високопосадовці, пише Live Science.
Більшість гробниць має надземні прямокутні конструкції з плоскими дахами, виконані з каменю або цегли-сирця, відомі як мастаби. Однак в середині некрополя є ділянка, на якій не було виявлено жодних наземних споруд. Щоб виявити останки у цьому регіоні, команда вчених використовувала георадар та метод електротомографії (ERT). Він передбачає використання електричних струмів, які посилаються в землю для вимірювання опору.
Так знайшли аномалію на глибині близько двох метрів під поверхнею. За словами вчених, йдеться про L-подібну конструкцію завдовжки близько 10 метрів. Припускають, що це може бути засипана піском чи гравієм або ж повітряна порожнеча.
Як розповів провідний автор дослідження Мотоюкі Сато, почалися розкопки, що допоможуть визначити, що це таке. Фахівець впевнений, що знайдена структура не могла утворитися природним шляхом через її гостру форму. За словами професора єгиптології Гарвардського університету Пітера Дер Мануеляна, у Гізі є каплиці для приношень у формі букви L, але вони зазвичай знаходяться над землею.
Раніше Заборона розповідала про мечеть Г’янвапі в культовому місті Варанасі. Індуїсти борються за повернення територій, на яких мусульмани побудували свої святині.
Читати більше новин в Telegram