Вчені виявили бактерії карієсу на зубах людини бронзового віку: в чому користь знахідки
На зубах людини, яка жила близько 4000 років тому, науковці виявили бактерії, що спричиняють карієс і запалення ясен. Відкриття може пояснити, які харчові звички призвели до розвитку цього захворювання у сучасності, пише CNN.
Людські рештки знайшли під час розкопок 1993 та 1996 років у вапняковій печері графства Лімерик, що в Ірландії. Після аналізу дослідники зрозуміли, що вони були корінними та належали людині, яка жила у 2280-2140 роках до нашої ери. Один зуб був уражений Streptococcus mutans – бактеріями ротової порожнини, які є збудниками карієсу. Однак ознак захворювання не виявили.
За словами вченої Лари Кессіді, бактерія рідко зустрічається у давніх геномах. Можливо, вона погано зберігається через кислотоутворювальну природу, яка й зумовлює патологічний стан і деградацію ДНК в зубах. Чому бактерії на зубі так добре збереглися цього разу, поки незрозуміло. Цьому могли посприяти прохолодні й сухі умови печери.
Іншою причиною непопулярності Streptococcus mutans у давнину може бути те, раніше люди споживали менше рафінованого цукру та оброблених продуктів. З розвитком сільського господарства близько 10 000 років тому харчування значно змінилось. Популяризацію цукру своєю чергою спостерігають останні кілька сотень років. Тож здатність S. mutans завдавати шкоди зубам, імовірно, еволюціонувала з часом.
Два інші знайдені зуби містили ДНК Tannerella forsythia – бактерії, що викликають захворювання ясен. Знайшли два різних штами, хоча зазвичай зустрічається лише один із них. Отже, стародавні мікробіоми були набагато різноманітнішими за сучасні.