'
Читаєте зараз
Вчені виявили бактерії карієсу на зубах людини бронзового віку: в чому користь знахідки

Вчені виявили бактерії карієсу на зубах людини бронзового віку: в чому користь знахідки

Ilona Kivva
Автор:

На зубах людини, яка жила близько 4000 років тому, науковці виявили бактерії, що спричиняють карієс і запалення ясен. Відкриття може пояснити, які харчові звички призвели до розвитку цього захворювання у сучасності, пише CNN.

Людські рештки знайшли під час розкопок 1993 та 1996 років у вапняковій печері графства Лімерик, що в Ірландії. Після аналізу дослідники зрозуміли, що вони були корінними та належали людині, яка жила у 2280-2140 роках до нашої ери. Один зуб був уражений Streptococcus mutans – бактеріями ротової порожнини, які є збудниками карієсу. Однак ознак захворювання не виявили.

Людина, якій належав знайдений зуб з бактеріями, жила у бронзовому віці. Фото: Lara Cassidy/CNN

За словами вченої Лари Кессіді, бактерія рідко зустрічається у давніх геномах. Можливо, вона погано зберігається через кислотоутворювальну природу, яка й зумовлює патологічний стан і деградацію ДНК в зубах. Чому бактерії на зубі так добре збереглися цього разу, поки незрозуміло. Цьому могли посприяти прохолодні й сухі умови печери.

Іншою причиною непопулярності Streptococcus mutans у давнину може бути те, раніше люди споживали менше рафінованого цукру та оброблених продуктів. З розвитком сільського господарства близько 10 000 років тому харчування значно змінилось. Популяризацію цукру своєю чергою спостерігають останні кілька сотень років. Тож здатність S. mutans завдавати шкоди зубам, імовірно, еволюціонувала з часом.

Два інші знайдені зуби містили ДНК Tannerella forsythia – бактерії, що викликають захворювання ясен. Знайшли два різних штами, хоча зазвичай зустрічається лише один із них. Отже, стародавні мікробіоми були набагато різноманітнішими за сучасні. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій