Вчені визначили 15 факторів ранньої деменції: які чинники впливають
- Деменція — це комплекс захворювань, які негативно впливають на памʼять, мислення та здібність до повсякденної діяльності.
- Дослідження науковців з університетів Ексетера та Маастрихта виокремило 15 факторів, які впливають на розвиток хвороби у людей, молодших 65 років.
- Три з них мають позитивний ефект на ймовірність розвитку захворювання.
Розвитку деменції найбільше сприяє падіння артеріального тиску, депресія та алкогольна інтоксикація. Існують і менш очевидні чинники, які викликають хворобу, такі як бідність та соціальна ізоляція. Деменція невиліковна, проте якщо дотримуватись порад з її профілактики, можна зменшити ризик її виникнення.
Заборона розповідає про тяжкий комплекс захворювань, який супроводжує старіння.
Деменція: що це таке
Деменція — це термін для опису комплексу захворювань, які негативно впливають на памʼять, мислення та здібність до повсякденної діяльності. Здебільшого вона торкається літніх людей, але не всіх. Деменція прогресує з плином часу, повідомляє Всесвітня організація охорони здоровʼя.
Лікарі вирізняють наступні симптоми деменції:
- провали в пам’яті та забудькуватість щодо недавніх подій;
- втрата речей або нездатність згадати, де вони були залишені;
- порушення орієнтації на місцевості при ходьбі або керуванні автомобілем;
- дезорієнтація, навіть у знайомих умовах;
- втрата відчуття часу;
- труднощі під час розв’язання проблем або ухвалення рішень;
- порушення здатності стежити за розмовою або труднощі з підбором слів;
- труднощі при виконанні знайомих завдань;
- проблеми з візуальною оцінкою відстані до об’єктів.
У настрої та поведінці при цьому можна спостерігати наступні зміни:
Читати більше новин в Telegram- тривожність, пригніченість або роздратування з приводу провалів у пам’яті;
- зміни в особистості;
- порушення поведінкових норм;
- відмова від роботи або спілкування з людьми;
- зниження інтересу до почуттів інших людей.
У світі на деменцію хворіють понад 55 млн людей. 10 млн нових випадків зʼявляються щорічно. У 2019 році світові економічні витрати від хвороби склали $1.3 трлн.
«Найбільш поширеною формою деменції є Альцгеймер. На його долю приходить 60-70% випадків захворювання. Інші форми включають судинну деменцію, деменцію з тільцями Леві (аномальні включення білка, що утворюються всередині нервових клітин) та групу хвороб, які сприяють розвитку лобно-скроневої деменції (дегенерації лобової частки мозку). Деменція може також розвиватися після інсульту або на тлі певних інфекцій, як-от ВІЛ, унаслідок зловживання алкоголем, повторюваних фізичних травм голови (хронічна травматична енцефалопатія) або дефіциту поживних речовин. Між різними формами деменції немає чітких меж, і нерідко деменція має змішаний характер», — йдеться в матеріалі ВООЗ.
На жаль, деменцію неможливо вилікувати. Хворим радять займатись фізичною активністю та брати участь у заходах, які передбачають соціальну взаємодію, щоб підвищити рівень добробуту та підтримати якість життя. Подібна зайнятість також стимулює роботу мозку. Для зменшення симптомів іноді використовують лікарські препарати.
Раннє погіршення розумових здібностей: 15 чинників
Деменція може також спіткати й у більш ранньому віці. 4 мільйони людей у світі відчувають ідентичні симптоми до 65 років і 370 000 нових діагнозів ставиться щорічно. Вчені з університетів Ексетера та Маастрихта виокремили 15 факторів, які значно підвищують ризик захворювання. У дослідженні взяли участь 350 000 осіб віком молодше за 65 років, пише The Guardian.
«Ми вже знали з досліджень людей, які досліджують деменцію в літньому віці, що існує низка факторів ризику, яким можна запобігти. Крім фізичних факторів, психічне здоров’я також відіграє важливу роль, включаючи уникнення хронічного стресу, самотності та депресії. Той факт, що це також очевидно при деменції в молодому віці, став для мене несподіванкою, і це може надати можливість знизити ризик і в цій групі», — заявив професор нейроепідеміології Маастрихтського університету Себастьян Келер.
Дослідження виявило 12 факторів, які спричиняють деменцію:
- ортостатична гіпотензія — захворювання при якому артеріальний тиск падає під час стояння. Збільшує ймовірність захворіти у 4 рази;
- депресія — збільшує ризик появи деменції у більше ніж 3 рази;
- алкогольна інтоксикація — збільшує ризик у 2.5 рази;
- інсульт — у 2 рази підвищує ризик;
- генетична схильність — ризик майже у 2 рази вищий;
- вищий рівень бідності — ризик майже у 2 рази вищий;
- діабет;
- захворювання серця;
- нестача вітаміну D;
- проблеми зі слухом;
- підвищений рівень С-реактивного білка — є свідченням гострих запалень в організмі;
- соціальна ізоляція;
Ще три фактори точно дозволяють зменшити ризик виникнення ранньої деменції:
- помірне споживання алкоголю;
- якісна освіта;
- збільшення сили хвату рукою.
«Ми є свідками трансформації у розумінні ризику деменції та, можливо, того, як його зменшити на індивідуальному та суспільному рівнях. Останніми роками зростає консенсус щодо звʼязку хвороби з 12 конкретними змінюваними факторами ризику, такими як куріння, артеріальний тиск і втрата слуху. Зараз заведено вважати, що до чотирьох з 10 випадків деменції в усьому світі пов’язані з цими факторами», — прокоментувала дослідження керівник відділу клінічних досліджень Alzheimer’s Research UK докторка Лія Мурсалін.
Згідно з інформацією ВООЗ, профілактиці деменції також допоможуть:
- фізична активність;
- відмова від куріння;
- відмова від надмірного споживання алкоголю;
- контроль ваги;
- правильне харчування;
- підтримка нормального рівня артеріального тиску;
- підтримка нормального рівня холестерину та цукру в крові.
Раніше Заборона розповідала про негативні наслідки від сидячої роботи. Низька активність протягом дня, якщо не компенсувати її фізичними вправами, може призвести до передчасної смерті.
Читати більше новин в Telegram