Вчені визначили способи, якими людство може знищити себе: топ-5
- Земля переживає полікризу — це існування одразу багатьох загроз для населення.
- Науковці зі Швеції виділили еволюційні пастки, які можуть призвести до вимирання людства. Більшість з них перебувають у просунутій стадії.
- Всі загрози вчені поділили на три категорії.
Найнебезпечнішими для людства є глобальні еволюційні глухі кути. Це, наприклад, інфекційні хвороби та навіть безперервне прагнення розвитку. Всі ці чинники мають тенденцію посилювати один одного. Проте вчені вважають, що найгірших сценаріїв можна уникнути за певних умов.
Заборона розповідає про висновки науковців.
Пастки для людства: дослідження Стокгольмського університету
Група науковців зі Стокгольмського університету у Швеції провела дослідження і визначила 14 можливих еволюційних пасток, які можуть призвести до загибелі людства. На їхню думку, населення Землі переживає полікризу — це існування одразу декількох загроз, пише Science Alert.
Еволюційні пастки — широко відома концепція у тваринному світі. Наприклад, подібно до того, як багатьох комах приваблює світло, людство ризикує відреагувати на нові явища схожим способом. Основна проблема, на думку дослідників, полягає в тому, що люди надто добре й упевнено почуваються на Землі. Домінування й успіх призводять до небезпечних наслідків.
Вчені виділили п’ять глобальних глухих кутів:
Читати більше новин в Telegram- спрощення (системи стають надто спеціалізованими для адаптації, наприклад, монокультурне землеробство);
- зростання заради зростання (безперервне прагнення розвитку, яке завдає шкоди добробуту);
- перевищення (використання більшої кількості ресурсів, ніж може забезпечити Земля);
- поділ (міжнародні конфлікти);
- зараження (наприклад, інфекційні захворювання).
Ще п’ять пасток дослідники віднесли до технологічних: прив’язка до ресурсів, зокрема до викопного палива; хімічне забруднення навколишнього середовища; екзистенційні технології (наприклад, ядерна зброя); технологічна автономія (зокрема, штучний інтелект); дезінформація.
Інші чотири глухі кути вчені назвали структурними пастками:
- недалекоглядність — зосередження на короткострокових економічних вигодах;
- надмірне споживання товарів, що призводить до великої кількості відходів;
- розрив із біосферою — активна урбанізація та погіршення стану навколишнього середовища;
- втрата локального соціального капіталу — цифровий світ скорочує соціальну взаємодію.
Результати аналізу свідчать, що 12 із цих пасток для людства перебувають у просунутій стадії. Фактично лише технологічна автономія та втрата місцевого капіталу ще не перейшли межу, щоб стати серйозною загрозою. Також всі ці еволюційні глухі кути мають тенденцію посилювати один одного. А тому людство рано чи пізно потрапить в одну з них.
«Попри те, що результати дослідження малюють вельми похмуре майбутнє, не варто втрачати оптимізму. Люди, можливо, справді деструктивні як вид, але ми також креативні, винахідливі та готові до співпраці, а тому надія на порятунок усе ще є. Дуже проста річ, яку може зробити кожен, — це бути більш залученим у природу та суспільство, а також дізнаватися про позитивні та негативні глобальні наслідки наших власних локальних дій», — пояснюють експерти.
Раніше Заборона розповідала можливість створити підземну цивілізацію, якщо людство не зможе виживати в нових природних умовах. У світі існує багато прикладів успішного життя під землею. Подібні поселення є в Австралії, Туреччині та Канаді.
Читати більше новин в Telegram