'
Читаєте зараз
Точка неповернення: в ООН назвали шість загроз людству з катастрофічними наслідками

Точка неповернення: в ООН назвали шість загроз людству з катастрофічними наслідками

Ilona Kivva
Автор:
  • Існує незліченна кількість систем, з якими взаємодіють люди. Кожна з них має вразливі місця, спричинені нашими діями та вибором.
  • Вчені з Університету ООН вважають, що принаймні шість з них перебувають на межі руйнування. 
  • Ці процеси можна зупинити тільки якщо діяти невідкладно.

Науковці виділили фактори ризику, які впливають на основні екосистеми і майже досягли точки неповернення. Водночас переломні моменти стають все більш взаємопов’язаними через глобальні ланцюги поставок, торгівлю та комунікаційні мережі. Тож загибель однієї викличе ланцюгову реакцію.

Заборона розповідала про ризики, які можуть призвести до руйнування ключових соціально-екологічних систем.


Топ-6 ризиків для людства: звіт United Nations University 

Людство перебуває на шляху до кількох переломних моментів у ризиках, пов’язаних із соціально-екологічними системами. Вони можуть призвести до незворотних і катастрофічних наслідків, йдеться у звіті Університету Організації об’єднаних націй.

«Ми небезпечно наближаємося до порогу кількох переломних точок ризику, які можуть знищити системи, в яких ми живемо. Практичним наслідком буде те, що набагато більше людей житимуть у дуже небезпечних умовах — тобто втрата життя, втрата засобів до існування та втрата можливостей», — каже директорка Інституту навколишнього середовища та безпеки людини при Університеті ООН (IASH-UNU) Зіта Себесварі.

В UNU виділили шість загроз:

Читати більше новин в Telegram
  • виснаження підземних вод для людської діяльності — доступ до них, особливо для сільского господарства, може зникнути;
  • вимирання видів, які мають фундаментальне значення для балансу екосистем — понад 400 видів хребетних вимерли за останні 100 років, а майже мільйон видів рослин і тварин зараз знаходяться під загрозою зникнення;
  • таненням гірських льодовиків, вода яких служить людям;
  • космічне сміття;
  • глобальне потепління;
  • ймовірність того, що в майбутньому страхування не покриватиме збитки, спричинені природними катастрофами.

Ці фактори загроз не є теоретичними. У документі наводиться приклад того, що сталося останніми роками в Саудівській Аравії. Так, після активного використання водоносних ресурсів для сільського господарства країна стала шостою за величиною експортеркою пшениці. Однак у 2016 році уряд припинив цю діяльність, оскільки більше не було води для виробництва. Тепер Саудівська Аравія залежить від зернових культур, імпортованих з інших країн.

Читайте також

«Кожна система, з якою взаємодіють люди, має вразливі місця, спричинені нашими діями та вибором, які часто є нежиттєздатними. Хоча існує незліченна кількість систем, з якими взаємодіють суспільства, вибір цих шести був заснований на різноманітності випадків, щоб показати взаємозв’язок, кожен з яких має значення для різних ключових проблем, з якими стикаються країни в усьому світі», — пояснив один з авторів звіту Джек О’Коннор.

Раніше Заборона розповідала про ідею австралійських океанологів щодо того, як зупинити руйнування коралових рифів. У зонах утворень живе близько 25% океанських риб. Вони також захищають узбережжя від штормів і ерозій.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій