Читаєте зараз
Вчені закликали уряди зупинити досліди з кліматом: що лякає експертів

Вчені закликали уряди зупинити досліди з кліматом: що лякає експертів

Анастасія Бодюл
  • Немає законів, що регулюють кліматичні експерименти. Фактично будь-хто може проводити їх на власний розсуд.
  • Штучне маніпулювання природними системами Землі для змінення погодних умов називається геоінженерією.
  • Найнебезпечніший вид технології — управління сонячним випромінюванням. Воно може повністю зруйнувати кліматичні пояси.

Геоінженерні досліди мають дуже контрверсійну репутацію. З одного боку, це легкий шлях подолати наслідки глобального потепління чи ненадовго зменшити кількість природних катаклізмів. Але з іншого — технології настільки невивчені, що передбачити наслідки просто неможливо.

Заборона розповідає про неоднозначний метод боротьби з кліматичними змінами.


Геоінженерія: що це таке

Нові погодні умови змушують вчених шукати різні шляхи для подолання кліматичної кризи. Один із таких — геоінженерія. Цей термін поєднує в собі багато методів: від відновлення лісів, щоб виробити більше кисню, до фарбування дахів у білий колір для кращого відбиття світла, пише The Guardian

Основні види геоінженерії:

  • управління сонячним випромінюванням (SRM) — спроби відбити сонячне світло назад у космос за допомогою орбітальних дзеркал, розпилених у стратосферу сульфатів чи модифікації хмар, рослин, льоду та будівель;
  • видалення вуглекислого газу (CDR) — зменшення кількості вуглецю в атмосфері за допомогою біологічних і механічних методів — від засівання океану гранулами заліза (провокує цвітіння планктону) до створення лісів зі штучних дерев;
  • управління випромінюванням землі (ERM) — прихильники цього способу припускають, що негативні наслідки зміни клімату можна компенсувати, дозволивши теплу виходити в космос, наприклад, розріджуючи перисті хмари.

Найбільш небезпечним із цих способів вважається контроль сонячного випромінювання. Водночас SRM циклічний: зміни, які допомагають одному регіону, можуть зашкодити іншому. 

Читати більше новин в Telegram
Один зі способів управління сонячним випромінюванням. Ілюстрація: Deutsche Welle

Втручання в сонячну енергію змінює її природний розподіл по планеті та, як наслідок, сталі кліматичні пояси. При чому наслідки спочатку можуть бути неочевидними: шкода від таких рішень проявлятиметься поступово. 

Також може виникнути так званий шок припинення — якщо хоч ненадовго зупинити використання технології, планета повернеться до тих умов, від яких люди намагалися врятуватись.

Глобальний мораторій на геоінженерні проєкти

Наразі не існує глобальної угоди щодо геоінженерії та правил, що можна чи не можна робити. Багатонаціональні альянси, окремі держави, корпорації та навіть багатії можуть діяти самостійно, ні з ким не консультуючись. Відповідно, якщо щось піде не так, законом навіть не закріплене покарання. 

Група світових експертів закликала уряди всіх країн накласти заборону на такі експерименти з кліматом. Лише міжнародний договір зможе гарантувати, що ніхто не буде виправляти наслідки кліматичних змін самостійно. 

«Геоінженерія є глибоко невизначеним технічним рішенням, яке люблять просувати керівники компаній, що займаються викопним паливом. Це допомагає зменшити тиск на їхній основний бізнес — продаж нафти, газу та вугілля, що, як усвідомлює все більше людей, спричиняє швидке і незворотне знищення нашої планети. Еліти використовуватимуть геоінженерію як виправдання, щоб продовжувати працювати як завжди», — наголосив кліматолог з Лабораторії реактивного руху NASA Пітер Калмус.

Науковці не пропонують повністю відмовлятися від геоінженерії: дослідження варто продовжувати, щоб визначити безпечність і межі. Поки вона ще не достатньо вивчена, комісія з контролю над кліматом пропонує інші рішення: поступово відмовитися від викопного палива та виділити більше ресурсів на адаптацію до нових погодних умов. 

Раніше Заборона розповідала про зникнення Гольфстріму, що може статись до 2050 року. Без основної океанської течії клімат зазнає серйозних змін: саме вона розподіляє тепло по земній кулі. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій