Вчені знайшли дивовижну рису, яка об’єднує людей лише з одним видом тварин
- Американські дослідники виявили, що африканські слони видають певні звуки, які позначають імена. Так вони звертаються один до одного.
- Для експерименту використали штучний інтелект. Вдалося ідентифікувати понад 400 різних звуків, з-поміж яких були звернення, а також реакції на ці звернення.
- Також тварини вітаються при зустрічі з представниками свого виду, використовуючи специфічні жести.
Науковці вже знають, що інші види тварин, як-от дельфіни й папуги, можуть лише копіювати звуки. Однак дослідження доводить, що слони й люди — єдині види на Землі, які звертаються один до одного за іменами. А от використання слонами жестів свідчить про те, що вони здатні до складнішої комунікації, ніж вважалося раніше.
Заборона розповідає про відкриття вчених зі США.
Африканські слони: як вони спілкуються один з одним
Команда вчених з Корнелльського університету США вивчила крики слонів, записані в кенійському національному заповіднику Самбуру та національному парку Амбоселі між 1986 і 2022 роками. Тоді й стало відомо, що слони використовують персоналізовані звернення один до одного, йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Nature.
Африканські слони видають широкий спектр звуків — від гучних трубних до тихих гуркітливих, занизьких для людського вуха. Науковці використали алгоритм штучного інтелекту, щоб звузити поле дослідження. Вони ідентифікували 469 різних звуків, з них 101 був зверненням слонів до побратимів, а 117 — реакціями на звернення.
Цікаво, що імена не завжди лунали під час перегукування. Слони звертались одне до одного за іменами, коли їх відділяла велика відстань, або коли дорослі тварини кликали молодших та дитинчат.
Читати більше новин в TelegramПісля цього науковці перевірили, як великі тварини реагують на такі записи. Наприклад, вони вмикали слону відео, де на екрані було видно їхнього друга чи члена сім’ї, який вигукував його ім’я. Це звернення посилювало реакцію у відповідь: піддослідні реагували позитивно та енергійно рухалася до мовця. Водночас той же самий слон не був зацікавлений, коли відтворювали чужі імена.
«Це відкриття не лише показує, що слони використовують певні вокалізації для кожної особини, але й вміють розпізнавати власні прізвиська, ігноруючи ті, що адресовані іншим», — каже автор дослідження Майкл Пардо.
Жести: що виявили вчені з Австрії, Великобританії та Зімбабве
Використання імен — не єдина несподіванка у поведінці слонів. Спостереження за мешканцями заповідника в Зімбабве виявило цілу низку жестів, які вони використовують для вітання. Серед них махання чи доторки хоботом, підіймання вух чи плескання ними, а також гуркіт та тупотіння, пише журнал Communications Biology.
Ця поведінка, а також факт того, що вона спрямована на співрозмовника, свідчить про здатність слонів до складнішої комунікації, ніж вважалося раніше. Науковці виділили так звану «навмисність першого порядку». Це означає виконання дій спеціально для того, щоб інший індивід звернув на це увагу та розпізнав сигнал. Ця риса — важлива ознака людського спілкування. До цього часу вважалося, що на неї здатні лише високоорганізовані та високосоціальні організми, такі як примати.
Слонів вважають одними з найрозумніших тварин, поряд із дельфінами. Вони утворюють складні матріархальні спільноти та вже демонстрували різні типи комунікативних жестів. Група вчених з Австрії, Великобританії та Зімбабве провела експеримент у заповіднику Джафута в Зімбабве. Фахівці хотіли дізнатися, чи здатні слони розуміти, коли співрозмовник дивиться на них, та змінювати свою поведінку.
Науковці спостерігали привітання слонів та виокремили аж 1282 сигнали, які вони використовували. Переважна більшість сигналів були тілесними, ще частина — звуковими. Виявилося, що коли опонент уже дивився на піддослідних, вони у 86% випадків використовували беззвучні тілесні сигнали: підіймання вух чи махання хоботом, а у 83% відсотках випадків ще й звукові сигнали, наприклад, плескання вухами.
Слони доторкалися до родичів хоботом частіше в моменти, коли ті не дивилися. Це може означати, що тварини здатні розуміти, коли на них не звертають увагу, і привертати її. Так роблять, наприклад, люди за допомогою плескання по плечу. Оскільки слони еволюційно віддалені від приматів, здатність до складної комунікації, ймовірно, розвивалася незалежно в декількох еволюційних гілках.
Раніше Заборона розповідала про зміни в поведінці тварин через викиди людських відходів, зокрема, медичних препаратів.
Читати більше новин в Telegram