Читаєте зараз
Вчені знайшли ознаки життя на одному з клонів Землі

Вчені знайшли ознаки життя на одному з клонів Землі

Анастасія Бодюл
  • В атмосфері екзопланети K2-18b виявили речовину, яку виробляють лише живі мікроорганізми-фітопланктон.
  • Небесне тіло є гікеанною планетою — її поверхня вкрита великим океаном, а умови схожі на земні на ранніх етапах розвитку.
  • В Чумацькому Шляху є ще приблизно 4 500 подібних об’єктів.

Потенційно населена планета знаходиться на відстані 120 світлових років від Землі. Хороші умови для розвитку життя утворилися там завдяки вдалому розташуванню: K2-18b обертається у зоні своєї зірки.

Заборона розповідає про дослідження NASA, яке відкрило новий життєздатний світ.


Екзопланета K2-18 b: чим особлива

Астрономи знайшли в Чумацькому Шляху планету, на якій потенційно може існувати життя. Космічний телескоп Джеймса Вебб розпізнав в атмосфері екзопланети K2-18 b придатні умови та речовину, яку виробляють найпростіші живі організми, пише Space.

Атмосфера космічного об’єкта в основному складається з вуглекислого газу та метану, що може означати, що там є океан. Але найголовніше відкриття це —  диметилсульфід. На Землі його створюють лише крихітні мікроорганізми з фітопланктону. А виявлені молекули вуглецю є основним будівельним блоком живих організмів.

K2-18 b знаходиться на досить невеликій відстані від нас — лише за 120 світлових років. Вона приблизно у 8.6 разів більша за Землю й обертається навколо холоднішої та меншої за Сонце зірки. Особливість планети полягає у тому, що вона розташована в так званій зоні населеності: це дає умови для існування рідкої води. Судячи з концентрації вуглецевих речовин, абсолютно вся поверхня K2-18 b вкрита величезним океаном.

Читати більше новин в Telegram
Склад атмосфери K2-18 b, який виокремив космічний телескоп Вебба. Інфографіка: NASA

Водночас вчені з обережністю підходять до отриманих результатів: навіть якщо K2-18 b є водним світом, життя або умови для його розвитку можуть там і не існувати. Океан на цій планеті може бути киплячим супом, тобто в гарячій воді жоден живий організм не виживе. 

Гікеанні планети: що це 

Для зручніших пошуків позаземного життя науковці визначили окремий тип планет, які потенційно придатні для живих організмів. Будь-яке знайдене життя на них обов’язково буде водним, але яку форму воно матиме — невідомо.

До гікеанних входять гарячі та вкриті водою космічні об’єкти з багатою на водень атмосферою. Наразі у Чумацькому Шляху виявлено та підтверджено близько 4 500 подібних екзопланет. Зараз виокремлюють два їхні види: скелясті надземлі та мінінептуни. До другої групи належить і K2-18 b. 

Умови на них схожі на ті, що були на Землі на початку розвитку: середня температура до 200 °C, помірний тиск, рідка вода та наявність зірки, що дає енергію. Радіус гікеанних планет у два-три рази більший за земний, а маса — приблизно у 10 разів. 

Раніше Заборона розповідала про археологічні розкопки на Землі, що можуть допомогти у пошуках життя на Марсі: на скам’янілостях вивчають, як працює еволюція живих організмів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій