'
Читаєте зараз
NASA спроєктувало будинки для життя на Місяці

NASA спроєктувало будинки для життя на Місяці

Ilona Kivva
Автор:
  • Національне космічне агентство США у 2022 році почало реалізацію масштабного проєкту Артеміда.
  • У 2025 році двоє астронавтів мають провести на Місяці близько тижня. Житимуть вони у спеціальному космічному модулі.
  • У разі успіху такі платформи використають не тільки для тривалих місій на супутник Землі, а і для дослідження поки недосяжного Марса.

Космічні будинки розраховані на проживання одразу двох астронавтів. Вони будуть повністю автономними і витримуватимуть сильний холод, пилові бурі та при цьом зберігатимуть енергію. Також житлову платформу можна буде використати як систему життєзабезпечення для космічних кораблів.

Заборона розповідає про проєкт НАСА.


Surface Habitat: яким буде

Національне космічне агентство США (NASA) розробляє житлові платформи Surface Habitat (SH), які стануть основним місцем проживання астронавтів під час двох ключових місій, пише Wccftech.

Спочатку модулі планують випробувати на Місяці. Будиночки розраховані на  проживання двох людей впродовж 30 днів або на коротший період для чотирьох. Побудувати першу таку базу мають до 2025 року.

SH розташують неподалік від місця посадки місій Artemis. Очікується, що одночасно на Місяці працюватимуть чотири астронавти: 

Читати більше новин в Telegram
  • двоє житимуть у такому будинку;
  • ще двоє — у логістичному посадковому модулі. У екстреному випадку вони зможуть перебратися у житлову платформу.

Між посадковим модулем і SH здійснюватиметься постійне транспортування за допомогою марсохода. Модулі з’єднуватимуться, щоб перекачати з транспортного модуля відходи життєдіяльності людини. У результаті їх переробки вода й повітря будуть надходити назад на корабель. Крім цього, SH повинен буде витримувати тривалі періоди перебування в тіні, що тривають понад сто діб.

Комп’ютерна візуалізація житлової платформи SH. Зображення: NASA

Серед ключових характеристик будинків:

  • стан зберігання — інженери працюють над тим, щоб платформа могла витримувати тривалі періоди спокою і зберігати при цьому енергію, наприклад, у перервах між польотами на Місяць;
  • посилений захист від пилових бур;
  • зберігання електроенергії;
  • здатність пережити тривалі періоди перебування у тіні, що тривають понад сто днів. У цей час температура опускається дуже низько, тож повинен бути термозахист.

«Це важливий виклик, оскільки NASA не може використати досвід, отриманий від роботи над космічною станцією (МКС). Там потрібна постійна присутність людини, а SH має бути автономною. Це також крок до місій з дослідження Марса. У разі спішного випробування на Місяці систему використають для Mars Transit Habitat (MTH) — платформи, яка має забезпечувати життя перших марсіанських дослідників впродовж принаймні 1 000 днів», — пояснили у Wccftech.

Комп’ютерна візуалізація Mars Transit Habitat. Зображення: NASA

Місія Artemis: етапи і мета

Артеміда (Artemis) — масштабна багатомільярдна програма, яку реалізовує Національне космічне агентство США (NASA). Кінцевою його метою є відправка людей на Марс. Для цього проводять освоєння Місяця, який має стати проміжковим хабом.

Проєкт має чотири основні етапи:

  • Artemis I — перший запуск космічного корабля «Оріон» без екіпажу. Мав провести 42 дні на орбіті Місяця (завершено);
  • Artemis II — перший політ космічного корабля «Оріон» з екіпажем у складі чотирьох астронавтів з метою облетіти Місяць (очікується у травні 2024 року);
  • Artemis III — перший політ з висадкою екіпажу на Місяць, де двоє астронавтів мають провести близько тижня (заплановано на 2025 рік);
  • Artemis IV — політ екіпажу до космічної станції Lunar Gateway, яка має бути запущена на орбіту Місяця (попередньо заплановано на березень 2026 року).

Раніше Заборона розповідала про зіткнення апарату NASA з астероїдом Діморф. Американські дослідники зробили це навмисно, аби протестувати можливість зміни руху космічного тіла у разі небезпеки для Землі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій