Читаєте зараз
Вчені знайшли причину виникнення хвороби Паркінсона

Вчені знайшли причину виникнення хвороби Паркінсона

Іван Скорина
  • Інвалідність і смертність внаслідок Паркінсона (ХП) зростають швидше, ніж у випадку будь-якого іншого неврологічного розладу.
  • Ліків проти хвороби не існує, але є препарати, що полегшують перебіг. В Україні деякі з них можна отримати безплатно.
  • Чому виникає ХП, остаточно невідомо, але фінські вчені наблизилися до відповіді.

Найімовірнішою причиною виникнення хвороби є мутація бактерій Desulfovibrio, що живуть у кишківнику людини. Один із штамів мікроба впливає на продукування аномальних білків, відомих як альфа-синуклеїни (alphaSyn). Вважається, що саме їх накопичення і викликає незворотні процеси у мозку.

Заборона розповідає про дослідження у Гельсінському університеті.  


Тремтливий параліч: симптоми

Хвороба Паркінсона (ХП), або тремтливий параліч — це дегенеративний стан головного мозку, який спричиняє когнітивні порушення, розлади психічного здоров’я, сну, сенсорні розлади, а також може супроводжуватися відчуттям болю, розповіли у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ).

У всьому світі інвалідність і смертність внаслідок ХП зростають швидше, ніж у випадку будь-якого іншого неврологічного розладу. Для прикладу, тремтливий параліч у 2019 році діагностували у 5.8 млн людей — це на 81% більше, ніж у 2000 році. Тоді ж від хвороби померли 329 000 людей — це більш ніж на 100% більше, ніж 20 років тому.  За оцінками експертів до 2040 року кількість людей з цим розладом сягне 14.2 мільйона.

Паркінсон розвивається внаслідок утрати нервових клітин у частині мозку, яку називають сірою субстанцією. Вона відповідає за виробництво допаміну — речовини-посередника між частинами мозку і нервовою системою, що допомагає контролювати й координувати рухи тіла. Якщо нервові клітини гинуть або пошкоджуються, кількість допаміну зменшується, отже сіра субстанція не може працювати добре.

Читати більше новин в Telegram

Втрата нервових клітин є повільним процесом. Через це симптоми Паркінсона зазвичай починають розвиватися, коли близько 80% нервових клітин вже втрачені. Спеціального тесту чи аналізу теж не існує, тож лікарі збирають комплексний анамнез. При цьому виділяють низку основних зовнішніх ознак хвороби: 

  • тремтіння — зазвичай починається з голови й руки (частіше, коли кінцівка розслаблена);
  • уповільнення руху, наприклад, пересування маленькими кроками;
  • скутість і напруга у м’язах, що може ускладнити переміщення і надавати обличчю мимовільний спазмований вираз обличчя,;
  • болісні м’язові спазми (дистонія);
  • характерна постава: голова нахилена вперед, коліна та лікті напівзігнуті, спина згорблена.

Паркінсон: чому виникає хвороба

Точні причини виникнення ХП поки невідомі. Науковці розглядають кілька основних версій:

  • генетична схильність;
  • вік;
  • зовнішнє середовище (пестициди й гербіциди).

Вважалося, що один із цих факторів окремо або навіть їх взаємодія ініціює процеси дегенерації у нейронах стовбура головного мозку і спричиняє розвиток хвороби. 

У деяких теорій є підґрунтя. Так, приблизно у 1% пацієнтів хвороба передається генетично. Також виявлено чіткий зв’язок між частими випадками захворювання та літнім віком старшою стає людина, то більшає ймовірність захворіти. 

Вчені з Гельсінського університету провели власні масштабні дослідження за участі людей з Паркінсоном і з’ясували, що гени відіграють лише другорядну роль, пише Euractiv.

У своїй роботі вони спиралися на те, що у всіх пацієнтів накопичуються нейрональні білки альфа-синуклеїну (альфа-син). Науковці виявили, що це відбувається як реакція на роботу клітин кишківника, а саме — під впливом патогенних мікробів Desulfovibrio. Деякі дослідження доводять, що ці бактерії також пов’язані з розвитком хвороб серця.

Вчені провели додатковий експеримент з використанням хробаків. Частину з них годували бактеріями Desulfovibrio від хворих на ХП, інших — тими ж мікробами, але взятими у здорових людей. Перші піддослідні гинули в рази швидше. Також у їхньому організмі було накопичено значно більше альфа-сину. Це може свідчити, що саме розвиток Паркінсона спричиняють специфічні штами цієї бактерії.

Тепер науковці хочуть з’ясувати, що саме викликає мутацію. Найімовірніше, причина у зовнішніх факторах, тобто це може бути вплив пестицидів чи іншого з навколишнього середовища. 

«Дослідження може прокласти шлях до запобігання захворюванню або хоча б полегшення та уповільнення його симптомів. Якщо результати підтвердяться, носіїв Desulfovibrio будуть перевіряти, а бактерії можна буде видаляти з кишківника», — пояснили вчені з Гельсінського університету.

Ліки при тремтливому паралічі в Україні: як отримати безплатно

В Україні, згідно з даними Міністерства охорони здоров’я, зареєстровано понад 23 000 людей із хворобою Паркінсона. Це приблизно 61.4 випадки на 100 000 населення. Щороку ХП діагностується у понад 2 500 українців.

Ліків проти цієї хвороби не існує, однак є низка препаратів, що значно полегшують перебіг. Вони включені в програму «Доступні ліки», тож українці можуть їх отримати безоплатно або з частковою доплатою, розповіли у Національній службі здоров’я України (НСЗУ).

Як отримати ліки:

  • звернутися до невролога — лікар складе індивідуальний план лікування та внесе його в Електронну систему охорони здоров’я;
  • на основі цього плану він випише перший рецепт. Наступні рецепти вже зможуть виписувати сімейний лікар, терапевт або педіатр;
  • з рецептом можна звернутися в будь-яку аптеку, що бере участь у програмі (як шукати читайте нижче);
  • фармацевт запропонує наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину, а також розкаже, який препарат повністю безоплатний, а за який потрібно доплатити.

Знайти аптеку можна трьома способами:

  1. скористатися Електронною картою аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів. Там зібрані всі заклади, що беруть участь у проєкті;
  2. зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером: 16 77. Усі дзвінки зі стаціонарних і мобільних телефонів безоплатні;
  3. звертати увагу на позначки, розміщені на дверях/стінах/вивісках аптек. На тих, що надають такі препарати, має бути наліпка «Тут є Доступні ліки», а ті, де можна отримати інсулін, додатково позначаються «+Інсулін».

Раніше Заборона розповідала про революційне дослідження в одному з університетів США, яке має допомогти створити тест на виявлення Паркінсона. Це можна буде робити не просто на ранніх стадіях, а ще до появи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій