Вчені знайшли звʼязок між вегетаріанством і депресією: суть не в харчуванні

Ilona Kivva
Автор:
  • Опитані дослідниками вегетаріанці мали приблизно вдвічі більше депресивних станів, ніж ті, хто споживає мʼясо.
  • Дефіцит поживних речовин не пояснює залежність між продуктами і психічним розладом.
  • Люди з депресією часто намагаються змінити харчування, наприклад, відмовитися від мʼяса.

Дослідники з Бразилії проаналізували харчові звички понад 14 000 людей і їхню схильність до депресії і встановили, що погіршення психічного стану частіше зустрічається в тих, хто не споживає мʼясо. Однак сторонні експерти вважають, що причина не в самій їжі, а в тому, що змусило людину змінити раціон.

Заборона розповідає про проблему депресії у вегетаріанців та про чинники, які призводять до неї.

Хвороби через дієту: дослідження ELSA-Brasil

Бразильські вчені дійшли висновку, що відмова від м’яса може спричиняти більшу  схильність до депресій. Дослідники вивчили харчові звички понад 14 000 людей віком 35-74 років і запропонували їм заповнити спеціальні анкети, а згодом зустрітися з психіатрами, йдеться в звіті, опублікованому в ScienceDirect.

Бразильська кухня має велику кількість м’ясних страв, і хоч у країні фіксують ріст популярності вегетаріанства, показник все ще залишається низьким. Із усіх опитаних менше сотні заявили про те, що відмовилася від мʼяса. Під час бесід із лікарями піддослідних попросили розповісти про свої депресії, а також почуття, які вони переживали в ці моменти. Пізніше вчені зіставили ці дані з різними життєвими чинниками, такі як куріння, вживання алкоголю, маса тіла та фізична активність.

«Люди, які не споживали м’ясо, відчували приблизно вдвічі частіше депресивні епізоди, ніж споживачі м’яса […]  Дефіцит поживних речовин не пояснює цей зв’язок. Природа асоціації залишається неясною, і для з’ясування причинно-наслідкового зв’язку потрібні довготривалі дані», — зазначили спеціалісти.

Читати більше новин в Telegram

Американська дієтологиня Мері Москера-Кокран, яка не брала участь у дослідженні, вважає, що говорити про залежність депресії конкретно від харчування некоректно.

«Дослідники виявили, що якість дієти певною мірою пов’язана з вищим рівнем депресії, але це не повністю пояснює зв’язок. Автори відзначають, що наразі за оцінками від 5% до 14% бразильців дотримуються вегетаріанської дієти, тому ця вибірка також може не відображати всіх вегетаріанців у Бразилії», — сказала Москера-Кокран в коментарі Heathline.

Вона додала, що люди, які страждають на депресію, частіше намагаються змінити харчування (наприклад, відмовитися від м’яса), оскільки вони сподіваються почуватися краще.

Однак звʼязок між вегетаріанством і депресією пояснюється з психологічної точки зору, зазначив Кріс Браянт, доктор британського Університету Бата, в статті на The Conversation. За його словами, найчастішою причиною відмови від м’яса є захист тварин. При цьому люди переглядають документальні фільми, які стосуються жорстокого поводження з худобою, і це точно не кінострічки для гарного настрою.

Раніше Заборона розповідала про різницю між вегетаріанством та веганством і вплив цих течій на екологію. Близько третини жителів Землі вже виключили м’ясо зі свого раціону.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій