Вчені зрозуміли, чому деякі люди хворіють на COVID-19 безсимптомно
- Приблизно 20% всіх захворювань на ковід протікають непомітно: люди просто не відчувають ніяких змін у своєму тілі.
- Науковці відстежили зв’язок між таким сильним захистом організму та мутацією гена HLA.
- Генний комплекс є частинною імунною системи, яка може ефективно знешкоджувати віруси до появи симптомів.
Недостатньо просто мати варіацію гена-захисника, щоб перенести COVID-19 без шкоди. Людина має хоча б раз стикнутися з подібними коронавірусами: вони часто викликають звичайні сезонні застуди.
Заборона розповідає про відкриття вчених, яке пояснює природний імунітет до ковіду.
Ковід без симптомів: причини
З початку пандемії у 2020 році вчені намагалися зрозуміти, чому деякі люди, інфіковані вірусом COVID-19, ніколи не відчувають симптомів. При глобальному дослідженні хворих з’ясувалось, що секрет приховувався в особливості їхніх генів, пише Sciencealert.
«Принаймні 20% інфекцій SARS-CoV-2 протікають безсимптомно. Деякі люди з мутацією гена HLA реагують на вірус SARS-CoV-2 так, ніби їхня імунна система вже знає, як з ним боротися, навіть якщо вони ніколи раніше не заражалися. Такого ж ефекту ми намагаємось досягти завдяки вакцинації», — пояснює невролог Джилл Холленбах з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско.
Читати більше новин в TelegramАби виявити закономірність, проаналізували генетичну інформацію понад 1400 невакцинованих людей, у яких раніше був позитивний тест на COVID-19: з них 136 не мали симптомів. У людей хоча б з одним варіантом мутації гена HLA-B*15:01 був у чотири рази вищий шанс перенести хворобу відносно легко. Якщо ж варіантів було два, то шанс зростав до восьми разів.
Але були й люди, які маючи цю генну особливість, все одно хворіли з симптомами. Причина у тому, що клітини імунної системи використовують свій минулий досвід із подібними коронавірусами, які викликають звичайну застуду. Це тренування допомагає виявити й приборкати COVID-19, який має багато схожостей. Тому деякі хворі, що не стикалися з відповідними вірусами, так і не отримали стійкий імунітет.
HLA-гени: функції
HLA — це сімейство генів, які кодують набір білків антигенів людини. Вони відіграють вирішальну роль у тому, щоб організм міг розпізнавати чужорідні клітини та реагувати на них належним чином.
Генний комплекс має багато варіацій: він може ідентифікувати майже незліченну кількість патогенів. Але для цього необхідно, щоб вони хоч раз повзаємодіяли з його антигенами. Тоді виробляється стійкий імунітет навіть до схожих клітин вірусів.
Без HLA-системи немає й імунної. Вироблені білки — це вартові організму, які одразу починають діяти на знищення, коли присутні патогенні клітини. Це розпізнавання сприяє швидкій і ефективній імунній відповіді, щоб у людей навіть не з’явилися симптоми хвороби.
Раніше Заборона розповідала про зняття ковідного карантину в Україні з 1 липня 2023 року та зміни, що сталися після цього. На хворобу реагуватимуть так само як і на інші вірусні захворювання.
Читати більше новин в Telegram