Читаєте зараз
Вчені зрозуміли, чому деякі люди хворіють на COVID-19 безсимптомно

Вчені зрозуміли, чому деякі люди хворіють на COVID-19 безсимптомно

Анастасія Бодюл
  • Приблизно 20% всіх захворювань на ковід протікають непомітно: люди просто не відчувають ніяких змін у своєму тілі.
  • Науковці відстежили зв’язок між таким сильним захистом організму та мутацією гена HLA.
  • Генний комплекс є частинною імунною системи, яка може ефективно знешкоджувати віруси до появи симптомів.

Недостатньо просто мати варіацію гена-захисника, щоб перенести COVID-19 без шкоди. Людина має хоча б раз стикнутися з подібними коронавірусами: вони часто викликають звичайні сезонні застуди.

Заборона розповідає про відкриття вчених, яке пояснює природний імунітет до ковіду.


Ковід без симптомів: причини

З початку пандемії у 2020 році вчені намагалися зрозуміти, чому деякі люди, інфіковані вірусом COVID-19, ніколи не відчувають симптомів. При глобальному дослідженні хворих з’ясувалось, що секрет приховувався в особливості їхніх генів, пише Sciencealert.

«Принаймні 20% інфекцій SARS-CoV-2 протікають безсимптомно. Деякі люди з мутацією гена HLA реагують на вірус SARS-CoV-2 так, ніби їхня імунна система вже знає, як з ним боротися, навіть якщо вони ніколи раніше не заражалися. Такого ж ефекту ми намагаємось досягти завдяки вакцинації», — пояснює невролог Джилл Холленбах з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско.

Білок, створений мутацією гена HLA-B*15:01 (білий), бореться з вірусом SARS-CoV-2 (оранжевий).  Ілюстрація: Nature

Читати більше новин в Telegram

Аби виявити закономірність, проаналізували генетичну інформацію понад 1400 невакцинованих людей, у яких раніше був позитивний тест на COVID-19: з них 136 не мали симптомів. У людей хоча б з одним варіантом мутації гена HLA-B*15:01 був у чотири рази вищий шанс перенести хворобу відносно легко. Якщо ж варіантів було два, то шанс зростав до восьми разів. 

Але були й люди, які маючи цю генну особливість, все одно хворіли з симптомами. Причина у тому, що клітини імунної системи використовують свій минулий досвід із подібними коронавірусами, які викликають звичайну застуду. Це тренування допомагає виявити й приборкати COVID-19, який має багато схожостей. Тому деякі хворі, що не стикалися з відповідними вірусами, так і не отримали стійкий імунітет.

HLA-гени: функції

HLA — це сімейство генів, які кодують набір білків антигенів людини. Вони відіграють вирішальну роль у тому, щоб організм міг розпізнавати чужорідні клітини та реагувати на них належним чином. 

Генний комплекс має багато варіацій: він може ідентифікувати майже незліченну кількість патогенів. Але для цього необхідно, щоб вони хоч раз повзаємодіяли з його антигенами. Тоді виробляється стійкий імунітет навіть до схожих клітин вірусів.

Без HLA-системи немає й імунної. Вироблені білки — це вартові організму, які одразу починають діяти на знищення, коли присутні патогенні клітини. Це розпізнавання сприяє швидкій і ефективній імунній відповіді, щоб у людей навіть не з’явилися симптоми хвороби.

Раніше Заборона розповідала про зняття ковідного карантину в Україні з 1 липня 2023 року та зміни, що сталися після цього. На хворобу реагуватимуть так само як і на інші вірусні захворювання.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій