'
Читаєте зараз
Вчені з’ясували, скільки мікропластику вдихають люди: це небезпечніше, ніж вважалося

Вчені з’ясували, скільки мікропластику вдихають люди: це небезпечніше, ніж вважалося

Ilona Kivva
Автор:
  • Мікропластик — це тверді дрібні частинки синтетичних полімерів. Елементи потрапляють у воду, ґрунти та повітря. 
  • У 2022 році дослідники вперше виявили мікропластик глибоко в дихальних шляхах.
  • Науковці з Австралії з’ясували, яка саме кількість припадає на процес дихання. Тож є можливість створити ефективний захист.

Людина в середньому на тиждень вдихає стільки мікропластику, що вистачило б на створення кредитної картки. Частина осідає у дихальних шляхах: забруднення може призводити до серйозних респіраторних захворювань. Самі часточки містять небезпечні хімікати, які вивільняються та отруюють організм.

Заборона розповідає про проведений в Австралії аналіз.


Вплив мікропластику на дихання: дослідження Технологічного університету Сіднея

Мікропластик — це тверді частинки синтетичних полімерів, які є результатом розкладання пластикових відходів та тканини. Ці елементи потрапляють у воду, ґрунти та повітря. Для розуміння, у 2022 році науковці з Оксфордського університету виявили їх навіть в Антарктиді, до того ж у великій кількості. 

Циркуляція мікропластику. Інфографіка: Технологічний університет Сіднея, Австралія

В організм людини часточки теж потрапляють, зокрема, через воду, морепродукти та повітря. Науковці з Технологічного університету Австралії провели дослідження, щоб з’ясувати, скільки саме мікропластику у середньому вдихає людина, пише Study Finds.

Читати більше новин в Telegram

Обчислювальна модель аналізує транспортування та відкладення елементів у верхніх дихальних шляхах. З її допомогою вчені дослідили рух частинок різних форм і розмірів (від сферичних до тетраедричних і циліндричних) в умовах повільного та швидкого дихання.

Результати показали, що у середньому одна людина вдихає приблизно 16.2 частинок мікропластику щогодини. За тиждень виходить така кількість, що вистачило б на створення кредитної картки. При цьому у людей, що живуть у регіонах із високим рівнем забруднення або промисловою діяльністю, цей показник може бути ще вищим.

Науковці також помітили, що деякі елементи осідають у дихальних шляхах, зокрема, в носових порожнинах та ротовій частині глотки. В основному це більші часточки розміром близько 5.56 мікрона. Це перше дослідження, яке доводить, що мікропластик здатен затримуватися у носоглотці.

«Глобальне виробництво стрімко збільшується, а отже і щільність мікропластику в повітрі значно зростає. У 2022 році дослідники вперше виявили мікропластик глибоко в дихальних шляхах людини, що викликає занепокоєння щодо серйозної небезпеки для здоров’я», — каже автор дослідження Мохаммад С. Іслам.

Елементи можуть становити більшу загрозу для людини, ніж вважали раніше. Науковці переконані, що накопичення може підвищити ризик виникнення респіраторних захворювань. Мікропластик зазвичай містить токсичні забруднювачі та хімікати, які можуть вивільнятися і потрапляти в організм.

Вчені проведуть подальші дослідження, щоб краще оцінити вплив мікропластику на людський організм та розробити методи захисту.

Раніше Заборона розповідала про відкриття австралійських вчених, яке може допомогти переробити більшу частину пластикових відходів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій