Читаєте зараз
Вченим вдалося створити повністю штучні ембріони

Вченим вдалося створити повністю штучні ембріони

Анастасія Бодюл
  • Синтетичні зародки вирощують без використання яйцеклітин та сперматозоїдів — лише за допомогою стовбурових клітин.
  • Структури не можуть бути старшими, ніж 14 днів: далі діють законодавчі обмеження.
  • Вроджені вади, генетичні захворювання та можливість викидня закладаються саме на ранньому етапі розвитку організму.

Процеси, які відбуваються в перший місяць вагітності, досі лишаються загадкою через заборону на вивчення людських ембріонів. Єдиний етичний спосіб дослідити зародження життя — змоделювати його штучно.

Заборона розповідає про розробку вчених з Інституту Вейцмана. 


Ембріоноподібні структури: як вирощують

Міжнародна команда науковців змогла виростити ембріон людини на ранніх стадіях розвитку. Їм вдалося створити зразок організму віком 14 днів без використання яйцеклітин та сперматозоїдів, пише Deutsche Welle.

«Ці моделі мають усі структури, які мав би справжній ембріон. Скупчення клітин розміром із піщинку відрізняється від нього лише способом створення — зі стовбурових клітин. Але синтетичний ембріон не зможе розвинутися в повноцінну людину, якщо його перенести в утробу матері: у вчених не було мотиву створити штучне життя», — зазначають у виданні.

Для дослідження взяли стовбурові клітини, які перепрограмували так, щоб вони могли перетворитись у будь-який тип тканин. Оброблені хімічними речовинами, вони запустили процес утворення чотирьох типів клітин, що зустрічаються у зародків. 

Читати більше новин в Telegram
Розвиток штучних ембріонів до восьмого дня. Інфографіка: Nature

120 із цих зразків змішали в точному співвідношенні — далі вони спонтанно почали збиратися в структуру, яка нагадує людський ембріон. Лабораторна модель навіть виділяла гормони, які показали позитивний тест на вагітність.

Синтетичні ембріони: для чого використовуватимуть

Штучні зародки допоможуть дослідникам зрозуміти причини викиднів, генетичних захворювань та вроджених дефектів органів. Вони закладаються саме у перші дні після того, як сперматозоїд запліднює яйцеклітину.

«Драма відбувається на першому місяці вагітності, решта вісім — це переважно ріст. Але початковий період все ще залишається для вчених чорною скринькою через заборону на дослідження людських ембріонів. Наша ж модель пропонує етичний і доступний спосіб зазирнути в цю таємницю», — каже молекулярний генетик Джейкоб Ханна.

3D-реконструкція штучного людського ембріона на чотирнадцятому дні розвитку. Ілюстрація: Інститут Вейцмана

Зародкові структури вирощують лише до 14 днів: це встановлений законом час, до якого можна вивчати навіть штучні ембріони. Але цього цілком достатньо, щоб знайти причину проблеми у майбутнього плода.

Штучний зародок може допомогти в експериментах щодо впливу ліків на людські ембріони. Вагітні жінки не беруть участі в таких випробуваннях, тому лікарям все ще не відомо про побічні ефекти препаратів.

Ще один спосіб використати синтетичні ембріони — для трансплантації органів чи тканин. Зародки вирощуватимуть з клітин пацієнтів, тому фактично це буде їхня мінікопія, що ідеально підходить, як донор. У таких ембріонів змінюватимуть генетику: у них не розвиватиметься мозок або нервова система.

Раніше Заборона розповідала про новий метод стирання клітинної пам’яті. Дорослі клітини можна перепрограмувати назад в ембріональний стан, зробивши їх повністю ідентичними натуральним.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій