Венесуельці підтримали окупацію частини Гаяни: як може початись чергова війна
- Питання, щодо приналежності Ессекібо відкрите з 1899 року, коли Британська імперія затвердила кордони своєї колонії.
- У Венесуелі 95% виборців на референдумі з питання приналежності спірної території Гаяни проголосували «за» контроль над нею.
- Відкрита конфронтація залишається малоймовірною.
Президент Венесуели не має широкої підтримки серед населення країни та може втратити місце при владі під час наступних виборів у 2024 році. Аналітики остерігаються, що Мадуро може використати війну, щоб скасувати їх.
Заборона розповідає про небезпечний конфлікт, який може спалахнути у Південній Америці.
Спірна територія Ессекібо: історія
Міжнародні арбітри у 1899 році визначили територію Ессекібо як частину Гаяни у складі Британської імперії. Вже у 1966 році країна здобула незалежність від корони, а будь-які територіальні суперечки мали вирішуватись через ООН. Відповідну угоду підписали Сполучене Королівство, Венесуела та Гаяна.
У Венесуелі завжди вважали Ессекібо своїм: вони перебували в одних кордонах за іспанської імперії. Територія, яка складає дві третини Гаяни, була багата на природні ресурси, зокрема на золото. Венесуела стверджує, що договір 1966 року скасував попередній — 1899-го.
При цьому рівень напруги змінювався залежно від влади та ніколи не доходив до прямої конфронтації. Так Уго Чавес у 2004 році взагалі відхрещувався від розв’язання територіального питання з Гаяною.
Читати більше новин в TelegramСитуація загострилася після відкриття великих покладів нафти у Гаяні у 2015 році. Економіка країни стала стрімко розвиватись: ВВП у 2022 році зріс на 62% — найбільший показник у світі.
В ООН взялась за територіальну суперечку у 2020 році, проте висновку досі немає. До того ж чинний президент Венесуели Ніколас Мадуро заявив, що вища судова інспекція, яка розглядає питання, не має юрисдикції вирішеувати конфлікт.
Референдум у Венесуелі: чому такі результати
Ніколас Мадуро 3 грудня 2023 року провів референдум, щодо приналежності Ессекібо. Провладні ресурси повідомляють про 10.5 млн голосів «за» контроль Венесуели над територією при 20 млн громадян із правом голосу. На опитування виносились такі питання:
- Оскарження обманного рішення Паризького арбітражного суду від 1899 року.
- Женевська угода 1966 року, як єдиний дійсний юридичний інструмент для вирішення територіальної суперечки.
- Згода чи не згода з історичною позицією Венесуели, яка не визнає юрисдикцію Міжнародного суду ООН, щодо приналежності Ессекібо.
- Протистояння Гаяні усіма законними способами у вимозі одностороннього незаконного розпорядження спірною морською територією.
- Створення штату Гаяна–Ессекібо та майбутнє включення його до складу Венесуели.
В країні не було організованої кампанії проти референдуму. Очікувалось, що противники залишаться вдома і не будуть голосувати. В той самий час незалежні медіа не зафіксували великих черг біля виборчих дільниць. В результаті голова виборчої комісії Елвіс Аморозо заявляє про 95% схвалення усіх питань, які виносились на голосування.
До референдуму телебачення Венесуели показувало пропагандистські уроки історії. Сам Ніколас Мадуро приходив до школи, де заявляв про належність Ессекібо його країні. На виступах президента регулярно звучить лозунг «The Essequibo is Ours».
«Ессекібо — це єдина серйозна проблема у Венесуелі, яка об’єднує людей попри політичний розкол. Уряд використовує це питання, щоб згуртувати населення та оцінити, на скільки людей можна буде розраховувати перед президентськими виборами наступного року. Рішуче голосування «за» в неділю є передбаченим висновком», — сказав старший аналітик Міжнародної кризової групи Філ Гансон.
Міжнародний суд рішенням від 1 грудня заборонив Венесуелі анексувати, або вторгатися на територію Гаяни. Напередодні війська до свого північного кордону стягнула Бразилія, а всередині колишньої британської колонії почали публічно говорити про розміщення іноземних військових баз на своїй території.
Аналітики не вважають вторгнення Венесуели неминучим, оскільки у Мадуро майже не буде міжнародної підтримки. При цьому президент може піти на подібний крок перед виборами у наступному році. Вважається, що він не зможе протистояти згуртованій опозиції на чесних виборах. За таких умов Мадуро може ввести війська у Гаяну, щоб перенести вибори у зв’язку з воєнним станом.
Раніше заборона розповідала про Глобальний Південь: країни Латинської Америки не підтримують Україну у війні з Росією, в тому числі через нелюбов до США.
Читати більше новин в Telegram