Імпічмент через справи в Україні, старий добрий Байден і такий різний Трамп: чотири сценарії виборів у США

Elizaveta Pavlenko

Американські республіканці та демократи б’ються за іміджеве питання надання мільярдів доларів допомоги Україні, яка протистоїть Росії й не збирається здаватися. Це одна з карт у передвиборчих перегонах, які вже розпочалися. Поки що жодна з партій не здається здатною висунути альтернативи двом домінантним політичним фігурам — Байдену та Трампу. Отже, швидше за все, саме вони будуть основними конкурентами на президентських виборах 2024 року.

Дональд Трамп, 45-й президент США, двічі піддавався імпічменту, а зараз має понад 90 звинувачень та кілька кримінальних справ. Він не підтримує суверенітет України й постійно атакує американську систему демократичних виборів. Водночас Джо Байден наразі опинився у центрі власної драми: попри відсутність доказів зловживання владою, група республіканців пробує зіграти в імпічмент.

Політичний безлад у Вашингтоні завжди має міжнародні наслідки: як тільки демократія показує слабину, активізуються вороги Америки й того, що називають вільним світом. Для України, де вибори відкладені до закінчення воєнного стану, вибори у США є vital: наскільки скоро це станеться, залежить від того, хто буде сидіти в Овальному кабінеті.

На прохання Заборони політологиня Єлізавета Павленко пропонує чотири сценарії розвитку подій з фаворитами перегонів.


Імпічмент Байдену

Сценарій №1. Республіканці ініціювали процедуру імпічменту Джо Байдену — але чи є реальні шанси відправити президента у відставку до завершення його терміну?

Палата представників Конгресу США, де переважають республіканці, у вересні 2023 року розпочала офіційне розслідування щодо імпічменту президента Джо Байдена. Розгляд справ щодо зловживання владою, перешкоджання та корупції розпочали ще у січні, відтоді як Республіканська партія отримала більшість у Нижній палаті.

Конституція США дозволяє Конгресу усунути президента до закінчення терміну повноважень, якщо є доведений факт державної зради, хабарництва чи іншого тяжкого злочину, а за відставку проголосує більшість законодавців. Процедура імпічменту може тривати роками — як, наприклад, було з Дональдом Трампом, процедуру імпічменту якого розпочали у 2019 році.

Окрім Трампа, лише двом президентам в історії США було оголошено імпічмент: Ендрю Джонсону у 1868 році та Біллу Клінтону у 1998 році. Обидва були виправдані та завершили свій термін перебування на посаді. 

Наразі розслідування підійшло до третього, остаточного етапу, проте жодних доказів корупції чи тяжких злочинів Джо Байдена немає. Підстава — діяльність його сина Гантера Байдена. За словами очільника наглядового комітету Палати представників Джеймса Комера, президент брехав про бізнес членів своєї родини (зокрема сина) та не відмежовував його справи від своїх службових обов’язків, будучи віцепрезидентом з 2009 до 2017 року. «Очевидно, це дуже прикро для Гантера, але Гантер — не президент», — сказав представник Республіканської партії Браян Фіцпатрік, який бере участь у розслідуванні. 

Схоже на те, що трампістське крило республіканців вирішило помститися демократам за подвійний імпічмент Дональда Трампа. «Це політичний екстремізм у своєму найгіршому прояві», — прокоментував такий крок речник Білого Дому Єн Семс.

Враховуючи, що звинувачення потребують великої кількості доказів, а більшість республіканців ставляться до питання імпічменту не як до першочергового для Америки, шанси відправити Байдена у відставку дорівнюють нулю.

Байден не буде балотуватися у 2024 році

Сценарій №2: Байден вибуває з гри. Що трапиться тоді?

Цю імовірність не можна виключати з огляду на вік президента — в разі повторного обрання Байден завершить другий термін у 86 років, побивши власний рекорд найстаршого президента в історії США. Для багатьох виборців віддати голос за Байдена означає проголосувати й за віцепрезидентку Камалу Гарріс, яка очолить країну в разі його смерті чи неможливості виконувати обов’язки за станом здоров’я. Вона ж очолить передвиборчі перегони за непередбачуваних обставин. 

Гарріс — перша жінка африканського та азійського походження на такій високій посаді в державному апараті США. Вона виступає за права жінок та ЛГБТК+ спільноти, расову та соціальну рівність, підтримує боротьбу з кліматичною кризою та виступає за полегшення доступу до медичної допомоги. Гарріс також поділяє прагнення Байдена допомогти Україні перемогти Росію. Втім, рейтинг несхвалення її роботи сягнув 55%. З моменту вступу на посаду віцепрезидентці було доручене одне з найскладніших завдань адміністрації — зупинити наплив мігрантів з країн Центральної Америки. Жоден з її попередників виконати це завдання не зміг. Як стверджують Los Angeles Times, республіканці навмисно прагнуть зробити Гарріс обличчям цієї проблеми, адже це допоможе їм у майбутніх виборах. 

Якщо Байден вийде з гри, Дональд Трамп виграє.

Трамп — 47-й президент США

Сценарій №3: Дональд Трамп стає президентом у 2025 році. В разі переобрання він обіцяє завершити війну за 24 години — але є нюанс

«Ще до того як я увійду до Білого дому, я завершу катастрофічну війну між Росією та Україною. Це не займе більше як добу», — запевнив Трамп у травні 2023 року.

Знаючи погляди одіозного республіканця, цей план передбачав би поступки українською суверенністю: 45-й президент вже пропонував Україні відмовитися від окупованого Криму та членства у НАТО, а повномасштабне вторгнення назвав геніальним і сміливим кроком Путіна.

«Я дуже добре знаю Зеленського, і навіть краще знаю Путіна. У мене були дуже хороші стосунки з ними обома. Я б сказав Зеленському: “Досить. Ви маєте укласти угоду”. І я б сказав Путіну: “Якщо ви не укладете угоду, ми дамо їм дуже багато. Ми дамо [Україні] більше, ніж вони коли-небудь отримували, якщо доведеться”. Я укладу угоду за один день. За один день», — розповідав він деталі свого плану у липні 2023-го. Щоправда, під час каденції Трампа війна вже тривала, і чотирьох років на посту президента США не вистачило, аби зупинити її.

Наразі пропозиція Трампа полягає в тому, щоб Москва забрала окуповані території України та відновила війну тоді, коли це буде зручно. Він відмовився назвати Путіна військовим злочинцем і не сказав, кого підтримує у війні.

Перспектива того, що Дональд Трамп може бути переобраний на виборах у США, надихає росіян. Перехід у стан позиційної війни, коли жодна зі сторін не робить суттєвих проривів, дозволяє Росії виснажувати українські ресурси, допоки підтримка США не зменшиться або не зникне повністю, — таким є розрахунок Путіна. Прихід до влади лідера опитувань серед республіканців зробить ці розрахунки імовірними.

Його досвід президентства дозволяє подекуди передбачити його поведінку. Прийшовши до Білого Дому у 2016 році, Трамп повністю перекреслив спадок Барака Обами: вийшов з Паризької кліматичної угоди та посилив антиміграційну політику. Подібним чином він може припинити дипломатичну, фінансову та військову підтримку України, перекресливши обіцянку Байдена допомагати «стільки, скільки це буде потрібно».

Прогнозуючи поведінку Трампа, слід враховувати і його особисті мотиви. Ймовірно, він захоче звести рахунки з Володимиром Зеленським: саме розмова з українським президентом у 2019 році стала причиною початку процедури імпічменту Дональда Трампа. У відповідь на прохання купити «Джавеліни» Трамп просив зробити йому послугу: розслідувати діяльність Гантера Байдена напередодні виборів 2020 року. Син Джо Байдена був членом правління української газової компанії Burisma. Інформація про його діяльність була необхідна для кампанії з дискредитації Байдена, яка забезпечила б Трампу додаткові голоси. Історія показала, що це не спрацювало.

Шанси на перемогу Трампа залишаються високими, так само як і шанси зменшення обсягів військової допомоги або повного припинення в разі його переобрання. Той же сценарій очікує нас у разі перемоги його соратника, Рона Десантіса.

Неочікуваний Трамп: що як він полюбить Україну

Сценарій №4: Трамп виграє та посилює військову підтримку України (або принаймні не припиняє її)

Політичні рішення Дональда Трампа ніколи не славилися логічністю й послідовністю. Якщо 24 лютого 2022 року вторгнення Росії здавалося йому «геніальним кроком» Путіна, то вже за рік — «величезною помилкою». Це дає простір для надії, що подальші провали російської армії переконають його продовжити політику підтримки України. А успіхи Збройних сил України остаточно запевнили б Трампа та особливо вороже налаштованих республіканців в ефективності американської зброї у знищенні ворога.

Кондоліза Райс, ексрадниця з національної безпеки і держсекретарка США часів Джорджа Буша, впевнена, що Вашингтон підтримуватиме Україну незалежно від того, хто переможе на виборах.

«Американський президент, хто б він не був зараз або в майбутньому, звичайно, може апелювати до втоми американців від глобальних конфліктів: нехай хтось інший цим займається. Але, я думаю, в кінцевому підсумку Америка і її народ завжди справлялися зі своїм завданням — у Першій світовій війні, у Другій світовій війні, у випадку з терактом 9/11, а тепер і в Україні. Я думаю, ви це побачите. Ви побачите це знову», — заявила Райс.

Цей сценарій менш імовірний, але більш оптимістичний. Тільки до виборів ще рік — за цей час може статися все що завгодно.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій