Читаєте зараз
Ветерани війни та сім’ї можуть отримати знижку на купівлю житла: як це зробити

Ветерани війни та сім’ї можуть отримати знижку на купівлю житла: як це зробити

Ilona Kivva
Автор:
 • В Україні діє житлова програма для військовослужбовців. Вона передбачає, що квартира/будинок надається державою безплатно або з доплатою.
 • Військові мають стають у чергу на появу доступного житла. Можна подати заявку на отримання грошового еквівалента квартири/будинку.
 • Така можливість є тільки у кількох категорій УБД.

Ветерани війни, а також члени родин загиблих воїнів можуть претендувати на грошову компенсацію для купівлі житла. Її розмір визначається індивідуально і може частково або навіть повністю покрити вартість обраного помешкання. Різницю, якщо вона буде, доведеться доплачувати самостійно. 

Заборона розповідає про житлову програму для захисників і захисниць зі статусом УБД.


Компенсація на житло для військових: як її видають

В Україні діє житлова програма для військовослужбовців. Вона передбачає, що квартира/будинок надається державою безплатно або з доплатою, яка має бути обов’язково посильною для людини. Взяти участь можуть військові, які були/є учасниками бойових дій.

Потрібно встати на квартирний облік. Документи треба подати до міської, районної в місті, селищної або сільської ради за місцем проживання: 

 • заява про взяття на квартирний облік (підписується членами сім’ї, які разом проживають);
 • довідка/відомості про зареєстроване місце проживання/перебування на кожного члена сім’ї;
 • копія посвідчення УБД/особи з інвалідністю внаслідок війни/ члена сім’ї загиблого (померлого)/ члена сім’ї загиблого (померлого);
 • довідки про те, чи перебувають члени сім’ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті місцевої ради);
 • копії паспорта та ідентифікаційного коду всіх членів сім’ї;
 • довідки про взяття на облік ВПО за наявності (заявника та членів сім’ї). 

Процес очікування може зайняти роки, тож є ще можливість отримати грошову компенсацію. У 2023 році умови для цього змінили, кажуть у Міністерстві у справах ветеранів.

Читати більше новин в Telegram

«Зокрема, створено механізм реалізації права на отримання грошової компенсації тими одержувачами, яким така компенсація була призначена у 2018-2022 роках і до цього часу не виплачена, та які після повномасштабного вторгнення РФ вимушено перемістилися з території, де ведуться бойові дії, чи тимчасово окупованої РФ, за місцем перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про ВПО. За чотирма бюджетними програмами у 2023 році на це передбачено 5.5 млрд гривень», — пояснили у відомстві.

Тож, право на компенсацію мають:

 • українці з інвалідністю внаслідок війни I та II групи (АТО/ООС/заходи оборони, участь у бойових діях на території інших держав, участь у Революції Гідності);
 • ВПО, які є УБД, або особами з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи (АТО/або ООС до 1 червня 2018 року);
 • члени сім’ї захисника чи захисниці, що загинув/ла (пропав/ла безвісти) внаслідок участі у бойових діях на території інших держав, Революції Гідності;
 • члени сім’ї загиблого (померлого) захисника і захисниці України.

Про зміни у формулі вирахування компенсації у роз’яснення Мінветеранів не вказано, тож найімовірніше вона залишилася також як і була:

К = (13,65 х N + 17 + Дпл) х В0, де:

 • 13.65 — визначена законодавством норма жилої площі на одну людину в квадратних метрах;
 • N — кількість людей, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
 • 17 — загальна нежила площа житла на сім’ю з урахуванням вимог державних будівельних норм;
 • Дпл — додаткова жила площа, що надається окремим категоріям військовослужбовців та членам їх сімей у розмірі 10 кв. метрів;
 • В0 — гранична вартість 1 кв. м загальної площі житла для визначення розміру грошової компенсації. Вона не має перевищувати середню вартість будівництва житла за регіонами України.

Після подачі заявки на компенсацію її має затвердити уповноважений орган. наступний крок — відкриття спецрахунку у банку. Далі треба вибрати житло, яке бажаєте придбати і подати прохання у той же орган. Якщо він затвердить, гроші переведуть власнику/забудовнику. Якщо ціна перевищує суму, що є у військового чи його родини, можна доплатити власним коштом.

Раніше Заборона розповідала про порядок оформлення статусу учасника бойових дій. Більше неважлива кількість днів, проведених у бою. Достатньо підтвердити факт виконання бойових завдань у активних регіонах України. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору