Ветерани ЗСУ можуть отримати до 1 млн грн на бізнес: як подати заявку
- В Україні функціонує державна програма «Власна справа», створена для підтримки мікро- та малого бізнесу.
- Завдяки ініціативі ветерани війни можуть отримати до 1 млн грн гранту на розвиток підприємницької діяльності.
- Прийом заявок здійснюється через портал Дія, поточний етап триває до 2 червня 2024 року.
Фінансову допомогу можна використати для старту власної справи або розширення вже наявного бізнесу. Заявку на отримання грошової підтримки можна заповнити онлайн. Втім, щоб взяти участь у програмі, треба мати бізнес-план та достатню мотивацію.
Заборона розповідає про гранти для ветеранського бізнесу.
«Власна справа»: що за програма
Грантова програма «Власна справа» (компонент урядового проєкту єРобота) стартувала у липні 2022 року. Її мета полягає в підтримці мікро- та малого бізнесу в умовах повномасштабної війни. Підприємці-учасники можуть отримати гранти, щоб започаткувати або розвинути вже наявний бізнес. Ветерани та члени їхніх родин (чоловік/дружина у подружжі) можуть розраховувати на такі суми:
- 250 000 грн — для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни за умови створення одного робочого місця;
- 500 000 грн — для дружини/чоловіка учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни за умови створення двох робочих місць;
- 1 млн грн — для учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни, які зареєстровані як ФОП понад три роки, за умови створення чотирьох робочих місць, щонайменше два з яких займуть ветерани або особи з інвалідністю внаслідок війни.
Найбільші гранти (на 500 000 грн та 1 млн грн) надають за умови співфінансування: 30% коштів має вкласти отримувач гранту, ще 70% додає держава. Гроші можна витратити на обладнання та сировину, оренду приміщення і транспортних засобів для бізнесу, купівлю ліцензійного програмного забезпечення (сумарно не більше 50% від розміру гранту), оплату послуг з маркетингу та реклами. Також можна купити свійських тварин, птицю та бджіл, саджанці, товари та послуги, пов’язані з реалізацією бізнес-плану (ці витрати не повинні перевищувати 70% від суми гранту).
Щоб отримати кошти, захисник/захисниця або друга людина в подружжі мають зайти на сторінку проєкту на порталі Дія. Далі треба дотримуватися інструкції:
Читати більше новин в Telegram- натиснути «подати заявку», після чого авторизуватися в кабінеті громадянина за допомогою BankID/електронного підпису (або ж зареєструватися в Дії);
- якщо ви ФОП/юридична особа, необхідно скористатися ключем ФОП або керівника юридичної особи з ЄДРПОУ підприємства;
- далі заповніть онлайн-заяву;
- прикріпіть бізнес-план за формою, з прикладом заповненого бізнес-плану можна ознайомитися тут;
- для консультації та отримання допомоги у написанні бізнес-плану можна звернутися до партнерів програми;
- підпишіть заявку електронним підписом (якщо її подає дружина/чоловік, ветеран має погодити її за допомогою свого електронного підпису).
Державний центр зайнятості розгляне заявку протягом 10 робочих днів після завершення кінцевого строку подання заявок на грант. В будь-якому випадку Дія сповістить про результат. Якщо Державний центр зайнятості схвалить подану заявку, треба буде звернутися до Ощадбанку протягом 20 робочих днів, щоб відкрити рахунок та укласти угоду.
Допомога воїнам-підприємцям: проєкт Українського ветеранського фонду
Працюють також інші програми для підтримки підприємців серед воїнів ЗСУ. У 2022 році програму мікрофінансування бізнесу ветеранів та членів їхніх родин запустив Український ветеранський фонд. Він відшкодовує 20 000 грн на придбання необхідних товарів та обладнання. Витрати варто вказувати починаючи з 24 лютого 2022 року аж до моменту оформлення заявки. Треба засвідчити підтвердження платежу на кожен товар. При цьому фонд не відшкодовує орендну плату чи вартість послуг. Отримати мікрогрант можуть:
- категорія «А» – члени сімей ветеранів війни, які беруть участь у боях, зокрема в складі формувань територіальних громад;
- категорія «Б» – ветерани війни та члени їх родин, чию діяльність як самозайнятих осіб перервала війна у деяких регіонах країни (перелік).
Поняття «члени родин» охоплює дружин, чоловіків, дітей та батьків. Важливо: ветерани війни для отримання коштів від фонду на момент подання заявки не повинні перебувати на службі. Залишити заявку на отримання фінансової допомоги можна на сайті Українського ветеранського фонду.
Потрібно вказати особисті дані, описати свою господарську діяльність, зазначити банк та номер рахунку і витрати, заявлені на відшкодування. Далі — прикріпити всі документи: про набуття статусу ФОП, родинні зв’язки, статус ветерана війни, паспорт тощо. Якщо заявка відповідає всім вимогам, після перевірки документів і схвалення людина отримає кошти протягом десяти днів.
Раніше Заборона розповідала про державну програму «єОселя», яка дозволяє захисникам та членам їхніх родин отримати кредит на житло під 3%.