'

Від гімалайських льодовиків може залишитися 20%: чому це велика небезпека

Ilona Kivva
Автор:
  • Глобальне потепління несе для гір Гіндукуш і Гімалаї катастрофічні зміни до 2100 року.
  • Відсутність льодовикового живлення призведе до обміління основних водних артерій, що позначиться і на флорі, і на фауні.
  • На регіон чекають й інші природні катаклізми: повені, посухи, зсуви та лавини.

Льодовики живлять 12 річок, що забезпечують прісною водою 2 млрд людей у ​​16 ​​країнах, включаючи Китай, Індію та Пакистан. Зникнення рано чи пізно призведе до висушення річок та катастрофічної нестачі води.

Заборона розповідає про майбутнє, яке загрожує регіону без льодовиків.


Танення льодовиків: прогнози

Гірські масиви Гіндукуш і Гімалаї можуть втратити 80% свого об’єму до кінця століття. Танення льодовиків спричинить повені, посухи, зсуви, лавини та нестачі їжі й води, йдеться у доповіді Міжнародного центру інтегрованого розвитку гір (ICIMOD)

«Льодовики регіону у 2010-х роках танули на 65% швидше порівняно з попереднім десятиліттям. Це свідчить про те, що високі температури вже мають вплив. Ще у 2019 році вчені попереджали, що навіть у найоптимістичнішому випадку, коли середнє глобальне потепління обмежене 1.5℃, регіон втратить щонайменше третину своїх льодовиків», — пише CNN

За даними Всесвітньої метеорологічної організації, середньорічна глобальна температура буде збільшуватися на 1.1℃–1.8℃ щорічно. Коли планета досягне 1.5℃ потепління, це стане переломною точкою, після якої ймовірність природних катаклізмів у горах зросте. Якщо ж зсув температури збільшиться від 1.5℃ до 2℃, гірські масиви можуть втратити від 30% до 50% льоду. При підвищенні температури до 3℃ льодовики можуть зменшитися на 75% об’єму, а при 4℃ — на 80%.

Читати більше новин в Telegram

Китай, Індія та Пакистан: нестача води

Багато високогірних громад з населенням близько 240 млн людей залежать від льодовикових вод для зрошення посівів і утримання худоби. Прискорене танення льодовиків спричинить обміління джерел води та посуху. Але спочатку призведе до затоплення сільськогосподарських угідь нижче за течією, де зараз мешкає 1.65 млрд людей. Западини, що утворяться на місці льодовикових схилів, підвищать ймовірність повеней, зсувів і лавин. А віддаленість і нерівний рельєф регіону не дадуть змогу швидко реагувати на стихійні лиха.

Лід і сніг з Гіндукуш та Гімалаїв також живлять 12 річок, що забезпечують прісною водою 2 млрд людей у ​​16 ​​країнах, включаючи Китай, Індію та Пакистан. Зникнення льодовиків рано чи пізно призведе до висушення річок та катастрофічної нестачі води.

Наслідки поступового танення вже відчутні: снігопади дедалі більше не відповідають сезонності і накривають пасовища для худоби у всі пори. За останні п’ять років в Індії, Непалі та Бутані через брак їжі масово загинули яки. Це призвело до величезних втрат фермерів. Несприятливі зміни клімату також загрожують унікальній фауні. 14 різновидів метеликів з пагорбів Муррі в Пакистані уже вимерли, а ендемічні види жаб зазнали проблем з розмноженням і деформаціями розвитку.

Раніше Заборона розповідала про ще один наслідок людської діяльності, який спричиняє танення льодовиків.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій