Відновлення після ампутації: яку безплатну допомогу пропонують в Україні

Анастасія Бодюл
 • В українських лікарнях послуги протезування та реабілітації безплатні: їхню вартість покриває Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю.
 • Допротезна терапія триває від 14 днів, в залежності від важкості травми. 
 • Виробника протезів можна обрати з 50 закладів.

Якщо травма сталася внаслідок бойових дій, ні військовим, ні цивільним не потрібна довідка про встановлення інвалідності. Обов’язковою умовою для отримання допомоги є лише проходження лікарської комісії. Захисникам потрібні додаткові свідчення керівника військової частини.

Заборона розповідає про відновлювальні процедури для тих, хто пережив ампутацію.


Реабілітація після втрати кінцівок: де можна пройти безплатно

Після ампутації людина проходить довгий шлях відновлення. Якщо перший етап (загоєння) проходить успішно, починається допротезна реабілітація. Пацієнт може пройти її у спецлікарні, всю вартість лікування покриє держава. 

Реабілітаційний процес включає: 

 • фізичні вправи для збереження амплітуди рухів у суглобах;
 • проведення компресійної терапії (бинтування еластичним бинтом або за допомогою компресійної панчохи); 
 • масаж рубця, гігієну кукси та менеджмент фантомного болю.

Правильна компресія покращує циркуляцію крові, знижує больові відчуття та згодом — скорочує терміни адаптації кукси до протеза. Паралельно відновлюються рухові навички, аби підвищити пристосованість м’язової системи до штучної кінцівки. Перелік вправ і ефективність визначає мультидисциплінарна реабілітаційна команда.

Читати більше новин в Telegram

Стаціонарне відновлення за одним напрямом триває мінімум 14 днів — щодня від трьох годин процедур. За двома напрямами та більше — понад 21 день. Амбулаторна реабілітація передбачає мінімум два тижні інтенсивних занять. В залежності від важкості травми кожен пацієнт впродовж року може отримати 2-8 реабілітаційних циклів. 

Протезування: як отримати за державні кошти

Після відновлювальної терапії безплатно встановлюють протез. Треба подати заяву через електронний кабінет або особисто звернутися до ЦНАП чи органів соцзахисту. Неохідні такі документи:

 • заява на забезпечення протезним виробом;
 • паспорт громадянина України чи відповідне посвідчення;
 • документ з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 • для військовослужбовців — рішення ВЛК про необхідність протеза, для цивільних — від лікарсько-консультативної комісії;
 • витяг з наказу командира військової частини або довідка про обставини травми, що видана командиром військової частини.

Коли заявку затвердили, треба надіслати запит до вибраного протезного підприємства з 50 у різних регіонах. Не всі вони надають однаковий обсяг послуг — одні виготовляють тільки протези верхніх кінцівок, інші — і верхніх, і нижніх. З моменту подання заявки є 14 днів, щоб змінити виробника.

На підприємстві допомагають з підбором протеза та формують замовлення на його виготовлення, на що знадобиться приблизно 30 днів. Вам також дадуть інструкцію та талон на гарантійне обслуговування. Встановити нову кінцівку допомагають лікарі-протезисти та спеціалісти, з якими пацієнт проходив реабілітацію.

Раніше Заборона розповідала про метод, що може відновлювати нервові клітини: він може допомогти людям, які втратили рухливість кінцівок внаслідок травм.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій