'
Читаєте зараз
Відсутність електрики вплине на опалювальний сезон? Що буде з централізованим опаленням та тими, в кого газовий котел? Розбір Заборони

Відсутність електрики вплине на опалювальний сезон? Що буде з централізованим опаленням та тими, в кого газовий котел? Розбір Заборони

Oleksandr Humeniuk

Попри те, що українські сили протиповітряної оборони збивають приблизно 80% ракет та іранських дронів-камікадзе, частина з них усе ж таки влучає в об’єкти критичної інфраструктури. За даними офіційних джерел, в Україні знищено близько 40% енергетичної системи. Чи вплинуть віялові відключення на опалення? Чи це стосується осель з індивідуальним газовим опаленням та котлами? Разом з експертом з енергетики Заборона відповідає на ці та багато інших запитань про те, як може минути зимовий період та до чого слід готуватись українцям. 


У мене централізоване опалення. Це погано чи добре?

Найпоширенішим методом обігріву будинків в Україні залишається централізоване опалення. За підрахунками експертів, системи централізованого опалення в Україні загалом покривають більш як 60% житлового фонду. Таке опалення охоплює сукупність джерел теплової енергії та різних видів магістралей для її розповсюдження по будинках. Кажучи простіше, якщо у вашій квартирі стоять батареї, що починають гріти приміщення зі стартом опалювального сезону та перестають після його закінчення без жодного вашого втручання у процес, — отже, у вас централізоване опалення.

Такий тип опалення найменш залежний від наявності чи відсутності електроенергії, адже для його роботи в будинках чи квартирах не потрібно додаткового електричного обладнання. Експерти зазначають, що люди, які мають централізоване опалення, потрапляють до групи з найменшими ризиками опинитися без тепла в зимовий сезон.

«Центральне опалення краще триматиме удар, зазначає експерт з енергетичних питань та координатор спільноти телевізійних журналістів «ЖурКомКлуб» Дмитро Литвиненко. — Якщо ми беремо, наприклад, Грузію, то там немає централізованого опалення скрізь індивідуальне опалення на електриці. Уявляєте, що б зараз сталося [під час обстрілу військами РФ критичної інфраструктури], якби в Україні було як у Грузії? Відсоток центрального опалення в Україні перевищує 60% це дає надію, що все буде нормально».

Втім, є побоювання, що росіяни почнуть масований ракетний удар по тепловій інфраструктурі, як це вже було з енергетичною. Литвиненко запевняє, що завдати шкоди тепловій мережі значно складніше. 

«Центральне опалення не так просто розбити. В кожному будинку є закритий контур, до нього підходить гаряча вода з центральних систем. Тобто [навіть після пошкодження] вода все одно буде в будинку. Тільки щоб її підігріти, треба привезти генератор чи модульні котельні. Щодо кількості котелень і режиму їхньої роботи не може бути, щоб усі котельні «стали». Їх занадто багато», запевняє Литвиненко.

Експерт зазначає, що є мінуси: хоча для опалення у квартирних будинках електрика не використовується, об’єкти, які генерують тепло, та магістралі, якими воно проходить, працюють на електриці, і повний блекаут може спричинити зупинку теплової інфраструктури. Однак, як пояснює Литвиненко, такі об’єкти мають забезпечити альтернативними джерелами електрики: «Об’єкти забезпечення централізованого опалення також споживають електроенергію, але джерелом енергії можуть бути генератори. Думаю, що котельні триматимуть світло максимально довго: якщо там не буде світла, то його не буде ніде».

У кожному місті централізоване опалення працює по-різному. В одному населеному пункті може бути одне або відразу декілька джерел генерації теплової енергії централізованого опалення. Наприклад, у Києві багато об’єктів генерування енергії, у Кременчуці одна ТЕЦ, від якої залежить опалювальний сезон на всьому лівому березі міста (росіяни вже влучали по об’єкту наприкінці квітня та у травні). Якщо ціле місто або більшу його частину забезпечує теплом лише одне джерело енергії, то воно стає уразливим до можливих ракетних атак.

«Дійсно, є влучання у ТЕЦ. Я думаю, що справжніх ударів по системі опалення ще не було. Росія чекатиме холоднішої зими, для того щоб ми не встигли терміново відремонтувати [пошкодження]. Звичайно, можна чекати на удари по системах опалення, але знову ж таки… Чи можуть росіяни бити по газових системах? «Південний» і «Північний» потоки «стоять» — тому їм потрібна українська газова система. Я дотримуюся думки, що центральна система опалення все ж дозволить Україні провести опалювальний сезон», підсумовує Дмитро Литвиненко. 

Я встановив удома газовий котел. Віялові відключення ніяк не вплинуть на його роботу? А що з індивідуальним електричним опаленням? Воно приречене?

За останні роки суттєво збільшилася кількість українців, які перейшли на індивідуальне опалення. Такий тип опалення може бути як газовим, так і електричним, але обидва об’єднує те, що вони не можуть працювати за відсутності електрики. Річ у тому, що наявність газового котла нівелюється, адже для початку роботи в систему має податись іскра для запалювання газу. Окрім цього, для роботи індивідуального газового опалення у квартирах установлюють насоси, що качають теплу воду по батареях (і вони також працюють виключно на електриці). 

«Індивідуальні системи опалення зав’язані на електриці. Якщо немає світла, то ви не зможете увімкнути індивідуальне опалення такі проблеми вже були в Ірпені, коли купа будинків були приєднані до одного кабелю електропостачання і він постійно перегорав. Тобто якщо у вас котел чи бойлер, то без світла вони не працюватимуть. Навіть якщо вони газові», розповідає Дмитро Литвиненко. 

Однак це не найгірший варіант. Існує електричне індивідуальне опалення, не зав’язане на газових котлах (які теж потребують електрики, але тільки для запалювання). У такому разі віялові відключення вплинуть на опалення для власника такої системи. 

«Повністю електричне опалення це неправильно. Українців загнали в електроопалення, тому що тариф на електрику в Україні дуже субсидійований, і таким перекосом тарифу людей змушували переходити на електроопалення. На нього перейшли цілі міста: Нікополь, Марганець. Добре, що їх не так багато», зазначає експерт.

Які ще проблеми виникнуть через відключення електроенергії? Маленький, але дуже важливий розділ

Є ще одна проблема каналізація. Каналізації бувають кількох типів. Наприклад, «примусова каналізація» працює за допомогою спеціальних насосів, які проганяють воду, щоби вона не застоювалася та скеровувалась у потрібному напрямку. Через відсутність світла й мінусову температуру насоси перестануть прокачувати систему, а рідина всередині застигне, що може призвести до повної зупинки роботи каналізації. 

До чого готуватися та як зберегти тепло?

За статистикою, в зимовий період українці використовують електрику значно більше, аніж улітку. Передусім це пов’язано з тим, що приміщення догрівають електроприладами. Цієї зими від таких практик, найімовірніше, доведеться відмовитись, адже це затратно й дуже навантажує енергосистему. 

«Цього сезону люди мають зрозуміти, що не можна цього робити треба буде звикати до 18 °C. Це абсолютно нормальна температура», доповнює Дмитро Литвиненко.

Водночас усім потрібно бути готовими до того, що віялові відключення можуть стати ще довшими, а теплогенерувальна система України може потрапити під ракетний обстріл. У такому разі немає значення, якого типу у вас опалення, однак дуже важливо попіклуватися про енергоефективність вашої оселі.

«Потрібно зрозуміти, де найбільші втрати тепла в будинку. Наприклад, у під’їзді нещільно зачиняються двері. Тоді ви купуєте доволі дешевий доводжувач, який зачиняє їх сам. Або у вас шпари у вікнах — ще є трохи часу, щоб їх замінити. Можна ще купити чохли й закрити труби в підвалах. Тобто треба зберігати все, що можна. Якщо є така можливість, обладнати тепле приміщення, де за потреби змогли б перебувати сотні людей одночасно», рекомендує Литвиненко.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій